Zawody Drwali w Koszęcinie

W dniach 10-11 sierpnia w ramach pikniku leśnego „Cietrzewisko” na terenie GOSiR w Koszęcinie odbyły się zawody drwali. W konkursie wzięło udział 29 pilarzy, w tym 19 juniorów.

„Cietrzewisko” to piknik o charakterze edukacyjno – ekologicznym, którego inspiracją jest piękno przyrody i środowiska naturalnego. Impreza o wyjątkowym klimacie leśno-łowieckim jest niepowtarzalną okazją by z bliska przyjrzeć się pracy leśników, myśliwych i drwali. Zmagania leśnych mistrzów piły i siekiery są jednymi z największych atrakcji „Cietrzewiska”, a ich widowiskowy turniej przyciąga rzesze publiczności, choć w tym

roku bardzo dużą uwagę przyciągały również spektakularne pokazy rzeźbienia w lodzie „Ostre cięcie”. Organizatorem zawodów podobnie jak całej imprezy jest Zespół „Śląsk” oraz Nadleśnictwo Koszęcin. Głównym sponsorem i fundatorem nagród – firma Makita. Zawody Drwali w Koszęcinie organizowane są zgodnie z regulaminem IALC (International Association Logging Championships) w 5 konkurencjach: ścinka, wymiana łańcucha tnącego na czas, przerzynka kombinowana, przerzynka precyzyjna oraz okrzesywanie.

Zawody rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród seniorów niepokonany okazał się Jiri Andel, reprezentant Republiki Czeskiej. Zwycięzca, na co dzień, jak i podczas zawodów używa pilarki marki Dolmar. Na 2. miejscu, po zaciętej walce, uplasował Roman Szala z Drużyny Drwali Makita, startujący na pilarce Makita DCS7901. Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Jaroslav Kukuc ze Słowacji. Najlepszym juniorem (zawodnicy poniżej 24 lat) został Kamil Szarmach z teamu Makity, startujący na pilarce Makita DCS7901. Drugie miejsce zajął Paweł Wesołowski. Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Oman, reprezentujący WSZŚ w Tucholi oraz firmę Makita. Przyznano też nagrody w poszczególnych konkurencjach.

– Zawody są dla nas sprawdzianem jakości i efektywności naszych pilarek spalinowych sygnowanych logo Makita i Dolmar w bezpośredniej konfrontacji z konkurencją. W tym roku po raz kolejny udowodniliśmy, ze to najwyższej klasy narzędzia dla profesjonalistów. Większość zawodników, którzy uplasowali się na najwyższych miejscach pracuje z pomocą naszego sprzętu – tak skomentował wyniki zawodów Sławomir Gronuś – regionalny koordynator sprzedaży Makita Sp. z o.o. – Tak jak w poprzednich latach, ufundowaliśmy główne nagrody dla zwycięzców w postaci spalinowych pilarek łańcuchowych Makita i Dolmar, a także wartościowe upominki dla wszystkich zawodników startujących w br. w Koszęcinie.

Warto zwrócić uwagę na znakomitą organizacje imprezy, za którą odpowiedzialna była firma M&H BROL Makita Koszęcin oraz, co niezwykle istotne, wspaniałą, koleżeńską atmosferę panującą podczas zawodów oraz respektowanie zasad walki fair-play przez wszystkich zawodników.

Fot 1-4. Ścinka