Zastosowanie oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych (część VII)

W siódmym artykule naszego cyklu o osprzęcie do oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych opowiemy o zastosowaniach skrobaków.

 

 

Skrobaki, stosowane w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych, mają formę trapezoidalną, a mówiąc językiem bardziej obrazowym, swoim kształtem przypominają klasyczną ręczną szpachelkę. Można nawet powiedzieć, że to szpachelki mające zamiast drewnianej rękojeści mocowanie służące do ich montażu w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych. Skrobaki wykonane są całkowicie ze stali narzędziowej HCS, a więc pod względem materiałowym są jednolitej budowy. Ich część robocza (czoło) jest lekko

zaostrzona. Narzędzia te różnią się nie tylko wymiarami, ale także stopniem elastyczności. Skrobaki sztywne (fot. 1.), czyli o małej elastyczności, przeznaczone są do usuwania zapraw (w tym murarskiej), klejów do płytek ceramicznych, resztek betonu, twardych i kruchych resztek klejów do wykładzin (fot. 2.). Można więc powiedzieć, że ich zakres stosowania to kruche i jednocześnie twarde resztki materiałów budowlanych. Natomiast skrobaki elastyczne (fot. 3.) wykorzystuje się do usuwania miękkich resztek klejów, farb, lakierów czy fug silikonowych (fot. 4.), co oznacza, że mają one zastosowanie do pozostałości o małej twardości.

Skrobaki mają formę odgiętą, która skrywa mocowanie wielofunkcyjnego elektronarzędzia oscylacyjnego. Dzięki temu nie przeszkadza ono w pracy. Pozwala to skrobakami obrabiać pod różnymi kątami w stosunku do oczyszczanej powierzchni, co ułatwia i jednocześnie przyspiesza pracę.
Jeśli chodzi o operacje, w których wykorzystuje się omówione narzędzia, to należy tu wymienić prace glazurnicze i zabudowę suchą, prace wykończeniowe, remontowe i montaż instalacji, jak też budowę statków, łodzi, jachtów, przyczep kempingowych oraz zabudowę pojazdów. Jak można się domyślić, podana tu lista prac jest niepełna, bo trudno podać wszystkie możliwe ich kategorie ze względu na potencjał roboczy omawianych narzędzi. W następnym odcinku naszego cyklu omówimy stopy do szlifowania i papiery ścierne.

 

Materiałowe zastosowania skrobaków*

Materiał obrabiany

Skrobaki sztywne

Skrobaki elastyczne

Miękkie pozostałości klejów i wykładzin

x

xx**

Twarde pozostałości klejów i wykładzin

xx

X

Miękki fugi

x

* Dokładne zastosowania poszczególnych modeli brzeszczotów Boscha i innych producentów mogą się nieco różnić od podanych w tabeli, gdyż oparta jest ona na ogólnym podziale aplikacji tych narzędzi.

** xx – doskonale nadające się (główne przeznaczenie), x – odpowiednie, „–” – nienadające się 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments