Zastosowania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych (część VIII)
Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne są jeszcze mało doceniane na rynku polskim, pomimo że możliwości ich zastosowań są ogromne. W ósmym i ostatnim artykule naszego cyklu opowiemy o narzędziach do szlifowania.
Aby móc wykonywać prace szlifierskie oscylacyjnymi elektronarzędziami wielofunkcyjnymi, montuje się w nich trójkątne stopy szlifierskie (fot. 1. i 2.). Mają one na spodniej części tzw. rzepy służące do mocowania papierów, płócien i włóknin ściernych (fot. 3., 4. i 5.), jak też filców do polerowania. Stopy, np. Boscha,
wyprodukowane, są z tworzywa sztucznego połączonego z elementami metalowymi (m.in. służącymi do ich montażu w elektronarzędziu), wykonano w nich także otwory służące do usuwania pyłu ze strefy obróbki. Pamiętajmy, że w tym celu na oscylacyjnym elektronarzędziu wielofunkcyjnym należy zamontować przystawkę do odsysania pyłu z króćcem do podłączenia węża od odkurzacza. Jeśli chodzi o zakres prac szlifierskich, to należy tu stwierdzić, że tego typu elektronarzędziami sensownie jest obrabiać małe powierzchnie (fot. 6.) lub niewielkie elementy (fot. 7. i 8.). Maszyny te doskonale sprawdzają się też w obróbce wszelakich powierzchni trudno dostępnych (naroża, zagłębienia, itp., fot. 9., 10., 11. i 12.), gdzie większa szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa nie ma dostępu. Pod względem przeznaczenia materiałowego i operacyjnego istotne ograniczenie stanowi niewielka moc urządzeń (maksymalnie 300 W) i do niej dostosowano rodzaje ściernic, tj. papierów, płócien i włóknin ściernych. Na rynku dostępne są włókniny przeznaczone do usuwanie niewielkich nalotów czy zabrudzeń (np. Boscha o granulacji 93) oraz papiery do obróbki drewna, farb i lakierów, szpachli, kamienia, tworzyw sztucznych, metalu i usuwania rdzy oraz nalotów mające różne granulacje (do drewna – 60-240, np. Bosch red Wood; do lakierów, farb i szpachli 60-320, np. Bosch white Paint; do kamienia – 120-1200, np. Bosch black Stone). Umożliwiają one i obróbkę zgrubną, i wykańczającą. Osobnym osprzętem są filce polerskie, które stosuje się wraz pastami polerskimi do usuwania zabrudzeń i wstępnego polerowania różnego rodzaju powierzchni metalowych, drewnianych czy lakierowanych. Warto też wiedzieć, że oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne nie nadają się do prac szlifierskich, w których jest większe zapotrzebowanie na moc, a więc do szlifowania zgrubnego bardzo twardych materiałów, np. pewnych rodzajów stali, czy oczyszczania powierzchni z tzw. trudno usuwalnych zabrudzeń itp.Jeśli chodzi o rodzaje prac, w których oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne wykorzystuje się do szlifowania, to należy wymienić prace parkieciarskie i tzw. adaptacyjne (wykonanie zabudowy czy wystroju wnętrz), remontowe, renowacyjne (odnowienie okien, drzwi i mebli), serwisowe (naprawa różnego typu urządzeń), wykonanie zabudowy suchej, naprawy blacharskie aut i budowa łodzi oraz statków itd.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12