Zastosowania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych (część VI)

Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne są jeszcze mało doceniane na rynku polskim, pomimo że możliwości ich zastosowań są ogromne. W szóstym artykule naszego cyklu opowiemy o zastosowaniach brzeszczotów do obróbki wgłębnej, specjalnego narzędzia 3Max i płytek szlifierskich HM z nasypem węglikowym przeznaczonych do obróbki glazury i fug, tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym, żywic epoksydowych oraz betonu komórkowego, a nawet drewna.

 

 

Jak już wspominaliśmy, brzeszczoty do cięcia wgłębnego, stosowane w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych, można podzielić na nożowe i zębate

oraz mające ostrza z nasypu węglikowego. W niniejszym artykule zajmiemy się wyłącznie takimi brzeszczotami, których część roboczą stanowią ostrza z nasypu węglikowego (fot. 1. i 2.). Przy okazji opowiemy o pokrewnych im narzędziach, czyli o płytce Bosch 3Max (fot. 3. i 4.) i płytkach szlifierskich HM (fot. 5. i 6.), których ostrza wykonano także z nasypu węglikowego. Ogólnie można powiedzieć, że ze względu na swoją geometrię brzeszczoty i płytka Bosch 3Max służą do wycinania (wyfrezowania głębnego) oraz szlifowania zgrubnego, zaś płytki szlifierskie – jak ich nazwa wskazuje – wyłącznie do szlifowania zgrubnego i tarnikowania. Mają one jednak zróżnicowane zastosowanie materiałowe.

 

1


3 4


5 6

 

I tak brzeszczot służy do wycinania w takich materiałach jak tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym (fot. 7.), żywice epoksydowe oraz beton komórkowy, jak też do obróbki (oczyszczania) z zaprawy wąskich szczelin oraz usuwania fug (fot. 8.).

8

Można nim także wykonywać szlifowanie zgrubne, a właściwie tarnikowanie, pilnikowanie lub gradowanie małych elementów ze wspomnianych materiałów (fot. 9.) , jak również z drewna. Płytka Bosch 3Max przeznaczona jest do wyfrezowywania fug w płytkach ściennych i podłogowych (fot. 10.), usuwania zaprawy lub kleju do płytek (fot. 11.), w tym też w narożnikach (fot. 12.); zaś płytki szlifierskie – do usuwania zaprawy lub klejów z wykładzin i podłoży ceramicznych (fot. 13.), jak też do tarnikowania drewna (fot. 14.).
Omawiane narzędzia mają ostrza wykonane z węglików metodą lutowania próżniowego. Polega ona na przytwierdzaniu drobin węglików do ich stalowych korpusów, które wykonano ze stali narzędziowej (HCS). Przypominamy, że takie narzędzia nazywane są też bimateriałowymi, bo składają się z dwóch podstawowych komponentów: w tym wypadku ze stali i węglików.

9

10
Warto przyjrzeć się także geometrii omawianych narzędzi. Brzeszczot jest wąski i ma formę odgiętą oraz wydłużone ostrze. Dlatego jego głównym zadaniem to wgłębne wycinanie lub obróbka szczelin, np. fug. Ponieważ jego ostrze jest dość szerokie, można go stosować do tarnikowania lub pilnikowania niewielkich elementów lub ich krawędzi (też do gradowania).

11

12
Płytka Bosch 3Max ma kształt łezki i o wiele większą niż brzeszczot powierzchnię roboczą pokrytą węglikami, dzięki czemu zakres jej stosowania jest nieco szerszy. Można nią wycinać wgłębnie, używając krawędzi, np. usuwać lub oczyszczać fugi, ale także za

pomocą płaskiej powierzchni ściernej szlifować zgrubnie materiały abrazywne o większych wymiarach, np. usuwać ze ściany stary klej do płytek w celu nałożenia nowego, itd. Narzędzie to ma szpiczasty wierzchołek, który doskonale nadaje się do usuwania fug w narożnikach.
Płytka ścierna ma kształt trójkąta równobocznego o nieco zaokrąglonych wypukle bokach. Jej część roboczą (pokrytą węglikami) stanowi spodnia płaska powierzchnia. Taka geometria  predestynuje ją wyłącznie do szlifowania zgrubnego (usuwania klejów czy zapraw) i tarnikowania.

13

Jeśli chodzi o operacje, w których wykorzystuje się omówione narzędzia, to należy tu wymienić prace glazurnicze i zabudowę suchą, prace wykończeniowe, remontowe i montaż instalacji, a także budowę statków, łodzi, jachtów, przyczep kampingowych oraz zabudowę pojazdów. Jak można się domyślić, podana tu lista prac jest niepełna, bo trudno podać wszystkie możliwe ich kategorie ze względu na potencjał roboczy omawianych narzędzi. W następnym odcinku naszego cyklu omówimy skrobaki.

14

 

Materiałowe zastosowania brzeszczotów HM do cięcia wgłębnego, narzędzia Bosch 3Max i płytek szlifierskich HM*

Materiał obrabiany

Brzeszczoty HM do cięcia wgłębnego

Płytka Bosch 3Max

Płytki ścierne HM

Drewno miękkie

x

x

Drewno twarde

x

x

Płyta gipsowo-kartonowa

xx**

xx

xx

Płyta pilśniowa spajana cementem

x

x

Kompozyty pilśniowe

xx

xx

Tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym

xx

xx

Żywice epoksydowe

xx

xx

Obróbka fug

xx

xx

Zaprawa do płytek

x

x/xx

xx

Klej do płytek

x

x/xx

xx

Miękkie płytki ścienne

xx

x

Beton komórkowy

xx

xx

Miękka cegła

xx

xx

* Dokładne zastosowania poszczególnych modeli brzeszczotów Boscha i innych producentów mogą się nieco różnić od podanych w tabeli, gdyż oparta jest ona na ogólnym podziale aplikacji tych narzędzi.

** xx – doskonale nadające się (główne przeznaczenie), x – odpowiednie, „–” – nienadające się 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments