MENUMENU
MENUMENU

Zastosowania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych (część V)

Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne są jeszcze mało doceniane na polskim rynku, pomimo że możliwości ich zastosowań są ogromne. W piątym artykule naszego cyklu opowiemy o zastosowaniach brzeszczotów segmentowych z nasypem węglikowym lub diamentowym przeznaczonych do obróbki glazury i fug, tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym, żywic epoksydowych oraz betonu komórkowego.

 

 

Jak już wspominaliśmy, brzeszczoty segmentowe, stosowane w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych, można podzielić na nożowe i zębate oraz mające ostrza z nasypu diamentowego lub węglikowego. W niniejszym artykule zajmiemy

się wyłącznie brzeszczotami segmentowymi, których część roboczą stanowi ostrze z nasypu węglikowego (fot. 1. i 2.) lub diamentowego (fot. 3.). Ogólnie można powiedzieć, że ze względu na swoją geometrię narzędzia te służą do wykonywania cięć prostych lub rowków w takich materiałach jak miękka glazura (fot. 4.) czy piaskowiec, tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym (fot. 5.), żywice epoksydowe (fot. 6.) oraz beton komórkowy (fot. 7.) czy miękka cegła za pomocą oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych, jak też do obróbki (oczyszczania) wąskich szczelin oraz usuwania fug (fot. 8.).

12

3

4 5

 

Brzeszczoty segmentowe mają ostrza wykonane z węglików albo diamentów technicznych metodą lutowania próżniowego. Służy ona do przytwierdzania drobin węglików i diamentów do stalowego korpusu, który wykonano ze stali narzędziowej (HCS). Takie brzeszczoty nazywane są też bimateriałowymi, bo składają się z dwóch podstawowych komponentów: stali i węglików lub stali i diamentów technicznych. W zależności od wielkości drobin węglikowych lub diamentowych brzeszczoty mają różne zastosowania. Np. narzędzia mające drobniejsze ostrza węglikowe służą do obróbki wąskich fug, zaś większe – szerszych. Brzeszczoty z nasypem diamentowym służą do obróbki twardszych materiałów niż podobne narzędzia z nasypem węglikowym: tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym czy żywic epoksydowych, jak też do wykonywania wycięć w miękkiej glazurze. Można w tym miejscu zapytać: dlaczego nie używa się tych brzeszczotów np. do obróbki twardszych materiałów ceramicznych czy gresu? Odpowiedź jest prosta: oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne mają małą moc (średnio 250-300 W), co uniemożliwia lub znacznie spowalnia obróbkę twardych materiałów. Oczywiście, można byłoby zbudować tego typu elektronarzędzia o znacznie większej mocy, ale generowane przez nie wibracje uniemożliwiłyby nam wykonywanie prac rękoma. Naszym zdaniem, można te brzeszczoty zastosować do obróbki twardych materiałów ceramicznych, ale w ściśle ograniczonych warunkach, np. obróbka niewielkich elementów i znacznie skrócony jej czas. Należy tu też  pamiętać, że spoiwo, stosowane do przytwierdzenia drobin węglikowych lub diamentowych do stalowego korpusu brzeszczotów, jest twarde, co w wypadku obróbki ceramicznych materiałów twardych skutkuje szybkim stępieniem narzędzia. Gdyby doszło do niego, należy je naostrzyć przez obróbkę materiału abrazywnego, np. piaskowca, o ile operację tę można jeszcze wykonać (nie doszło do całkowitego starcia ostrza).

6 7

8 9

Wszystkie brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym i diamentowym to narzędzia wygięte (fot. 9.), czyli mające mocowanie schowane w korpusie. Dzięki temu można nimi obrabiać bezpośrednio przy ściankach czy krawędziach, jak też w szczelinach.
Jeśli chodzi prace, w których wykorzystuje się brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym i diamentowym, to należy tu wymienić prace glazurnicze (fot. 10.) i zabudowę suchą, prace wykończeniowe, remontowe (fot. 11.) i montaż instalacji, jak też budowę statków, łodzi (fot. 12.), jachtów (fot. 13.), przyczep kempingowych oraz zabudowę pojazdów. Jak można się domyślić, podana tu lista prac jest niepełna, bo trudno podać wszystkie możliwe ich kategorie ze względu na potencjał roboczy omawianych

narzędzi. W następnym odcinku naszego cyklu omówimy brzeszczoty do cięcia wgłębnego z zasypem węglikowym i skrobaki.

10 11

12 13

 

Materiałowe zastosowania brzeszczotów segmentowych z nasypem węglikowym lub diamentowym*

Materiał obrabiany

Brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym

Brzeszczoty segmentowe z nasypem diamentowym

Płyta gipsowo-kartonowa

x**

x

Płyta pilśniowa spajana cementem

xx

xx

Kompozyty pilśniowe

xx

xx

Tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym

xx

xx

Żywice epoksydowe

xx

xx

Obróbka fug

xx

xx

Zaprawa do płytek

x

x/xx

Klej do płytek

x

x/xx

Miękkie płytki ścienne

xx

x

Beton komórkowy

xx

xx

Miękka cegłą

xx

xx

* Dokładne zastosowania poszczególnych modeli brzeszczotów Boscha i innych producentów mogą się nieco różnić od podanych w tabeli, gdyż oparta jest ona na ogólnym podziale aplikacji tych narzędzi.

** xx – doskonale nadające się (główne przeznaczenie), x – odpowiednie, „–” – nienadające się 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar

Prawidłowe uruchamianie pilarki łańcuchowej

Pilarki łańcuchowe to niebezpieczne urządzenia, dlatego każdy użytkownik powinien dokładnie opanować wszystkie elementy ich obsługi. Warto więc zapoznać się z rudymentarną czynnością uruchomienia tych maszyn.

 

 

 

 

 

Uruchamiać można jedynie spalinowe pilarki łańcuchowe, które są sprawne techniczne, zatankowane i odpowiednio przygotowane do pracy. Miejsce wykonania tej czynności musi być oddalone co najmniej o 3 m od miejsca tankowania. Nie wolno uruchamiać pilarki w pomieszczeniach zamkniętych. Przypominamy, że czynność ta nie należy do bezpiecznych operacji. Wielu operatorów tych maszyn wykonuje ją nieprawidłowo, trzymając urządzenie w rękach na

wysokości tułowia lub „rzuca” je przed siebie w celu pociągnięcia cięgła rozruchowego. Efektem takiego włączenia pilarki może być ciężkie zranienie jej użytkownika. W naszym artykule o prawidłowym wykonaniu czynności włączenia pilarki łańcuchowej posłużyliśmy się tego typu maszyną Hitachi CS 38 EK, która posiada typową konstrukcję. Pamiętajmy jednak, że jeśli używamy pilarki innej firmy, należy zapoznać się dokładnie z jej instrukcją, gdyż niektóre wykonywane czynności mogą różnić się od przedstawionych w niniejszym artykule.
Najpierw sprawdzamy, czy pilarka ma wyłączony hamulec łańcucha, po czym zdejmujemy pokrywę ochraniającą piłę łańcuchową, następnie kładziemy pilarkę na twardym równym podłożu i w tej pozycji przytrzymujemy ją nogą. Łańcuch pilarki nie może stykać się wtedy z podłożem ani z żadnym przedmiotem. Potem wyciągamy cięgło ssania i włącznik pilarki ustawiamy w pozycji włączenia. Następnie trzymając nogą i ręką maszynę (tak jak pokazano na zdjęciach), pociągamy 2-3 razy za cięgło rozruchowe. Gdy to wykonamy, wyłączamy ssanie i dokonujemy rozruchu maszyny, pociągając silnie za cięgło rozruchowe. Gdy dojdzie do rozruchu silnika spalinowego, chwytamy drugą ręką pilarkę, zwalniamy docisk nogą i podnosimy ją do góry, przegazowując, aby nabrała obrotów. Teraz możemy przystąpić do pracy pilarką. W przypadku gdy silnik maszyny jest rozgrzany, np. podczas krótkich przerw w pracy, w czasie czynności uruchomienia pilarki nie włączamy ssania. Pociągamy więc silnie za cięgło rozruchowe bezpośrednio po przestawieniu włącznika na pozycję włączenia. Pilarkę wyłączamy, przestawiając włącznik na pozycję wyłączenia.

 

1. Najpierw sprawdzamy, czy pilarka ma wyłączony hamulec łańcucha, po czym zdejmujemy

pokrywę ochraniającą piłę łańcuchową

 

Pilarkę kładziemy na twardym równym podłożu i w tej pozycji przytrzymujemy ją nogą

 

 Cięgło ssania

 

 Wyciągamy cięgło ssania

 

 

Włącznik pilarki

 

Włącznik pilarki ustawiamy w pozycji włączenia

 

Pociągamy 2-3 za cięgło rozruchowe (tylko w wypadku zimnego silnika)

 

Wyłączamy ssanie

 

Dokonujemy rozruchu maszyny, pociągając silnie za cięgło rozruchowe

 

Gdy dojdzie do rozruchu silnika spalinowego, chwytamy drugą ręką pilarkę,

zwalniamy docisk nogą i podnosimy ją do góry,przegazowując aby nabrała obrotów i wyrównała je.

Teraz możemy przystąpić do pracy pilarką.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar
copyright 2016 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu