MENUMENU
MENUMENU

Zastosowania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych (część V)

Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne są jeszcze mało doceniane na polskim rynku, pomimo że możliwości ich zastosowań są ogromne. W piątym artykule naszego cyklu opowiemy o zastosowaniach brzeszczotów segmentowych z nasypem węglikowym lub diamentowym przeznaczonych do obróbki glazury i fug, tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym, żywic epoksydowych oraz betonu komórkowego.

 

 

Jak już wspominaliśmy, brzeszczoty segmentowe, stosowane w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych, można podzielić na nożowe i zębate oraz mające ostrza z nasypu diamentowego lub węglikowego. W niniejszym artykule zajmiemy

się wyłącznie brzeszczotami segmentowymi, których część roboczą stanowi ostrze z nasypu węglikowego (fot. 1. i 2.) lub diamentowego (fot. 3.). Ogólnie można powiedzieć, że ze względu na swoją geometrię narzędzia te służą do wykonywania cięć prostych lub rowków w takich materiałach jak miękka glazura (fot. 4.) czy piaskowiec, tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym (fot. 5.), żywice epoksydowe (fot. 6.) oraz beton komórkowy (fot. 7.) czy miękka cegła za pomocą oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych, jak też do obróbki (oczyszczania) wąskich szczelin oraz usuwania fug (fot. 8.).

12

3

4 5

 

Brzeszczoty segmentowe mają ostrza wykonane z węglików albo diamentów technicznych metodą lutowania próżniowego. Służy ona do przytwierdzania drobin węglików i diamentów do stalowego korpusu, który wykonano ze stali narzędziowej (HCS). Takie brzeszczoty nazywane są też bimateriałowymi, bo składają się z dwóch podstawowych komponentów: stali i węglików lub stali i diamentów technicznych. W zależności od wielkości drobin węglikowych lub diamentowych brzeszczoty mają różne zastosowania. Np. narzędzia mające drobniejsze ostrza węglikowe służą do obróbki wąskich fug, zaś większe – szerszych. Brzeszczoty z nasypem diamentowym służą do obróbki twardszych materiałów niż podobne narzędzia z nasypem węglikowym: tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym czy żywic epoksydowych, jak też do wykonywania wycięć w miękkiej glazurze. Można w tym miejscu zapytać: dlaczego nie używa się tych brzeszczotów np. do obróbki twardszych materiałów ceramicznych czy gresu? Odpowiedź jest prosta: oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne mają małą moc (średnio 250-300 W), co uniemożliwia lub znacznie spowalnia obróbkę twardych materiałów. Oczywiście, można byłoby zbudować tego typu elektronarzędzia o znacznie większej mocy, ale generowane przez nie wibracje uniemożliwiłyby nam wykonywanie prac rękoma. Naszym zdaniem, można te brzeszczoty zastosować do obróbki twardych materiałów ceramicznych, ale w ściśle ograniczonych warunkach, np. obróbka niewielkich elementów i znacznie skrócony jej czas. Należy tu też  pamiętać, że spoiwo, stosowane do przytwierdzenia drobin węglikowych lub diamentowych do stalowego korpusu brzeszczotów, jest twarde, co w wypadku obróbki ceramicznych materiałów twardych skutkuje szybkim stępieniem narzędzia. Gdyby doszło do niego, należy je naostrzyć przez obróbkę materiału abrazywnego, np. piaskowca, o ile operację tę można jeszcze wykonać (nie doszło do całkowitego starcia ostrza).

6 7

8 9

Wszystkie brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym i diamentowym to narzędzia wygięte (fot. 9.), czyli mające mocowanie schowane w korpusie. Dzięki temu można nimi obrabiać bezpośrednio przy ściankach czy krawędziach, jak też w szczelinach.
Jeśli chodzi prace, w których wykorzystuje się brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym i diamentowym, to należy tu wymienić prace glazurnicze (fot. 10.) i zabudowę suchą, prace wykończeniowe, remontowe (fot. 11.) i montaż instalacji, jak też budowę statków, łodzi (fot. 12.), jachtów (fot. 13.), przyczep kempingowych oraz zabudowę pojazdów. Jak można się domyślić, podana tu lista prac jest niepełna, bo trudno podać wszystkie możliwe ich kategorie ze względu na potencjał roboczy omawianych

narzędzi. W następnym odcinku naszego cyklu omówimy brzeszczoty do cięcia wgłębnego z zasypem węglikowym i skrobaki.

10 11

12 13

 

Materiałowe zastosowania brzeszczotów segmentowych z nasypem węglikowym lub diamentowym*

Materiał obrabiany

Brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym

Brzeszczoty segmentowe z nasypem diamentowym

Płyta gipsowo-kartonowa

x**

x

Płyta pilśniowa spajana cementem

xx

xx

Kompozyty pilśniowe

xx

xx

Tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym

xx

xx

Żywice epoksydowe

xx

xx

Obróbka fug

xx

xx

Zaprawa do płytek

x

x/xx

Klej do płytek

x

x/xx

Miękkie płytki ścienne

xx

x

Beton komórkowy

xx

xx

Miękka cegłą

xx

xx

* Dokładne zastosowania poszczególnych modeli brzeszczotów Boscha i innych producentów mogą się nieco różnić od podanych w tabeli, gdyż oparta jest ona na ogólnym podziale aplikacji tych narzędzi.

** xx – doskonale nadające się (główne przeznaczenie), x – odpowiednie, „–” – nienadające się 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar

Młotki pistoletowe kontra L-kształtne

Młotki udarowe można pod względem sposobu ułożenie silnika i przekładni podzielić na dwie grupy: pistoletowe i L-kształtne. Większą popularnością cieszą się te pierwsze, choć to właśnie te drugie wkrótce zaczną wiesć prym albo przejmą palmę pierwszeństwa.

 

 

 

Konstrukcję pistoletową stosuje się najczęściej w małych modelach młotków elektropneumatycznych SDS-plus (do ok. 3 kg), gdzie silnik, przekładnia i wrzeciono umieszczone są współliniowo, a rękojeść główna znajduje się na końcu obudowy. Modele L-kształtne to przeważnie młotki klasy powyżej 2 kg, zwykle z uchwytami SDS-max. Umieszczenie w nich silnika

prostopadle w stosunku do wrzeciona spowodowane jest głównie wielkością jednostki napędowej, co uniemożliwia jej współliniowe ułożenie. Obecnie w grupie modeli klasy SDS-plus konstrukcje pistoletowe są częściej stosowane. Jednak wśród producentów elektronarzędzi daje się zauważyć odwrotną tendencję konstrukcyjną – coraz więcej młotków elektropneumatycznych klasy SDS-plus wykonywanych jest w technologii L. Firmy chcą w ten sposób stworzyć jasny i przejrzysty podział maszyn – klient, widząc urządzenie pistoletowe, od razu będzie wiedział, że ma do czynienia z wiertarką, a konstrukcja L będzie zarezerwowana tylko dla elektropneumatycznych młotków udarowych.
Z praktycznego punktu widzenia L-kształtne młotki udarowe (np. Bosch GBH 3-28 Professional) mają kilka atutów, których są pozbawione modele pistoletowe (np. Bosch GBH 2-28). Pierwszym jest przede wszystkim skrócony korpus. Ustawienie silnika prostopadle do osi wrzeciona pozwoliło znacznie zmniejszyć wielkość maszyny. Można nią więc posługiwać się wygodnie w ciaśniejszych miejscach, gdzie trudno by było zastosować dłuższy młotek pistoletowy. Drugim atutem młotków L jest możliwość stosowania dużych uchwytów głównych o zamkniętym kształcie litery D. Integruje się w nim przeważnie duży włącznik, dlatego obsługa takiego narzędzia nawet w najgrubszych rękawicach ochronnych nie stanowi żadnego problemu. Obudowa L pozwala również „odizolować” rękojeść od korpusu za pomocą elastycznych połączeń. Praktycznie większość młotków elektropneumatycznych Bosch o takiej konstrukcji ma systemy antywibracyjne w rękojeści głównej. Chyba żaden producent elektronarzędzi nie ma w swojej ofercie młotka pistoletowego z antywibracyjną rękojeścią główną. Trzeci atut konstrukcji L-kształtnych Bosch, szczególnie ceniony przez fachowców, to doskonałe wyważenie, które przekłada się na wysoką wygodę pracy z młotkiem ustawionym pionowo.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar
copyright 2016 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu