Zastosowania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych (część V)

Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne są jeszcze mało doceniane na polskim rynku, pomimo że możliwości ich zastosowań są ogromne. W piątym artykule naszego cyklu opowiemy o zastosowaniach brzeszczotów segmentowych z nasypem węglikowym lub diamentowym przeznaczonych do obróbki glazury i fug, tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym, żywic epoksydowych oraz betonu komórkowego.

 

 

Jak już wspominaliśmy, brzeszczoty segmentowe, stosowane w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych, można podzielić na nożowe i zębate oraz mające ostrza z nasypu diamentowego lub węglikowego. W niniejszym artykule zajmiemy

się wyłącznie brzeszczotami segmentowymi, których część roboczą stanowi ostrze z nasypu węglikowego (fot. 1. i 2.) lub diamentowego (fot. 3.). Ogólnie można powiedzieć, że ze względu na swoją geometrię narzędzia te służą do wykonywania cięć prostych lub rowków w takich materiałach jak miękka glazura (fot. 4.) czy piaskowiec, tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym (fot. 5.), żywice epoksydowe (fot. 6.) oraz beton komórkowy (fot. 7.) czy miękka cegła za pomocą oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych, jak też do obróbki (oczyszczania) wąskich szczelin oraz usuwania fug (fot. 8.).

12

3

4 5

 

Brzeszczoty segmentowe mają ostrza wykonane z węglików albo diamentów technicznych metodą lutowania próżniowego. Służy ona do przytwierdzania drobin węglików i diamentów do stalowego korpusu, który wykonano ze stali narzędziowej (HCS). Takie brzeszczoty nazywane są też bimateriałowymi, bo składają się z dwóch podstawowych komponentów: stali i węglików lub stali i diamentów technicznych. W zależności od wielkości drobin węglikowych lub diamentowych brzeszczoty mają różne zastosowania. Np. narzędzia mające drobniejsze ostrza węglikowe służą do obróbki wąskich fug, zaś większe – szerszych. Brzeszczoty z nasypem diamentowym służą do obróbki twardszych materiałów niż podobne narzędzia z nasypem węglikowym: tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym czy żywic epoksydowych, jak też do wykonywania wycięć w miękkiej glazurze. Można w tym miejscu zapytać: dlaczego nie używa się tych brzeszczotów np. do obróbki twardszych materiałów ceramicznych czy gresu? Odpowiedź jest prosta: oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne mają małą moc (średnio 250-300 W), co uniemożliwia lub znacznie spowalnia obróbkę twardych materiałów. Oczywiście, można byłoby zbudować tego typu elektronarzędzia o znacznie większej mocy, ale generowane przez nie wibracje uniemożliwiłyby nam wykonywanie prac rękoma. Naszym zdaniem, można te brzeszczoty zastosować do obróbki twardych materiałów ceramicznych, ale w ściśle ograniczonych warunkach, np. obróbka niewielkich elementów i znacznie skrócony jej czas. Należy tu też  pamiętać, że spoiwo, stosowane do przytwierdzenia drobin węglikowych lub diamentowych do stalowego korpusu brzeszczotów, jest twarde, co w wypadku obróbki ceramicznych materiałów twardych skutkuje szybkim stępieniem narzędzia. Gdyby doszło do niego, należy je naostrzyć przez obróbkę materiału abrazywnego, np. piaskowca, o ile operację tę można jeszcze wykonać (nie doszło do całkowitego starcia ostrza).

6 7

8 9

Wszystkie brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym i diamentowym to narzędzia wygięte (fot. 9.), czyli mające mocowanie schowane w korpusie. Dzięki temu można nimi obrabiać bezpośrednio przy ściankach czy krawędziach, jak też w szczelinach.
Jeśli chodzi prace, w których wykorzystuje się brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym i diamentowym, to należy tu wymienić prace glazurnicze (fot. 10.) i zabudowę suchą, prace wykończeniowe, remontowe (fot. 11.) i montaż instalacji, jak też budowę statków, łodzi (fot. 12.), jachtów (fot. 13.), przyczep kempingowych oraz zabudowę pojazdów. Jak można się domyślić, podana tu lista prac jest niepełna, bo trudno podać wszystkie

możliwe ich kategorie ze względu na potencjał roboczy omawianych narzędzi. W następnym odcinku naszego cyklu omówimy brzeszczoty do cięcia wgłębnego z zasypem węglikowym i skrobaki.

10 11

12 13

 

Materiałowe zastosowania brzeszczotów segmentowych z nasypem węglikowym lub diamentowym*

Materiał obrabiany

Brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym

Brzeszczoty segmentowe z nasypem diamentowym

Płyta gipsowo-kartonowa

x**

x

Płyta pilśniowa spajana cementem

xx

xx

Kompozyty pilśniowe

xx

xx

Tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym

xx

xx

Żywice epoksydowe

xx

xx

Obróbka fug

xx

xx

Zaprawa do płytek

x

x/xx

Klej do płytek

x

x/xx

Miękkie płytki ścienne

xx

x

Beton komórkowy

xx

xx

Miękka cegłą

xx

xx

* Dokładne zastosowania poszczególnych modeli brzeszczotów Boscha i innych producentów mogą się nieco różnić od podanych w tabeli, gdyż oparta jest ona na ogólnym podziale aplikacji tych narzędzi.

** xx – doskonale nadające się (główne przeznaczenie), x – odpowiednie, „–” – nienadającesię 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

OBRÓBKA STALI WĘGLOWEJ Z WYKORZYSTANIEM ASORTYMENTU PRODUKTÓW FIRMY METABO (CZĘŚĆ I)

Systematyczny rozwój przemysłu metalowego, budowy maszyn i budownictwa wymusza stosowanie sprawdzonych w praktyce rozwiązań do obróbki stali. Firma Metabo ma takie rozwiązania w postaci maszyn, odpowiedniego wyposażenia i szerokiej gamy materiałów eksploatacyjnych. W niniejszym cyklu porad omawiamy zagadnienia związane z obróbką najczęściej spotykanych stali węglowych.

Polska Norma PN-EN 10020:2003 definiuje stal jako materiał zawierający wagowo więcej żelaza niż jakiegokolwiek innego pierwiastka. Stal czarna węglowa to stop żelaza z węglem obrobiony plastycznie i termicznie o zawartości węgla nieprzekraczającej 2,1% jako granicznej

wartość jego rozpuszczalności w żelazie. Ze stali czarnej produkuje się takie wyroby jak: blachy (gładkie, ryflowane, perforowane), rury cienko- i grubościenne do różnych zastosowań, profile stalowe, pręty walcowane i ciągnione o różnych przekrojach (okrągłe, kwadratowe, sześciokątne), płaskowniki itp. W procesie produkcyjnym przetwarzanie stali polega na: cięciu, łączeniu (spawanie, zgrzewanie, nitowanie, skręcanie, klejenie), szlifowaniu, wierceniu, frezowaniu itp. Do wielu operacji wykorzystywane są stacjonarne urządzenia, często zaprojektowane jako całe linie produkcyjne. Jest jednak szereg operacji wykonywanych w dalszym ciągu ręcznie przez pracowników posługujących się narzędziami ręcznymi bądź wyposażonymi w napędy elektryczne, pneumatyczne albo hydrauliczne. Dlatego w szerokiej gamie swoich produktów firma Metabo oferuje wiertarki konstrukcyjne (również ze stopą magnetyczną), szlifierki kątowe, szlifierki proste, przecinarki do metalu, pilarki taśmowe do metalu, piły szablaste, wyrzynarki, multinarzędzia, wiertarko-wkrętarki, zakrętaki i klucze udarowe, szlifierki stołowe, frezarki krawędziowe do metalu, nitownice, akumulatorowe pistolety do nakładania klejów i mas. Urządzenia te odpowiednio dobrane do specyfiki projektowanego stanowiska pracy mogą być stosowane zarówno w firmach produkcyjnych, jak i w zaawansowanym rzemiośle. Branże, które chętnie korzystają z szerokiej oferty Metabo do obróbki stali, to przede wszystkim: budowa maszyn, okrętów i pojazdów (również specjalnych), konstrukcje mostowe, budownictwo przemysłowe (w tym działy specjalne, jak np. budowa platform wiertniczych itp.), energetyka zawodowa (w tym energetyka wiatrowa), budowa instalacji przesyłowych (rurociągi), budownictwo kolejowe wraz z infrastrukturą, firmy zajmujące się remontami, modernizacją i utrzymaniem ruchu itp. W kolejnych wydaniach „Gazety Narzędziowej” przedstawimy asortyment maszyn, polecanego wyposażenia i materiałów eksploatacyjnych. Zaakcentujemy zasady doboru produktów do różnorakich prac oraz rozwiązania ekwiwalentne i specjalistyczne. W najbliższym numerze zajmiemy się zagadnieniami związanymi z zakresem obróbki zgrubnej stali węglowej.

Tomasz Żurkowski

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu