Zastosowania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych (część V)

Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne są jeszcze mało doceniane na polskim rynku, pomimo że możliwości ich zastosowań są ogromne. W piątym artykule naszego cyklu opowiemy o zastosowaniach brzeszczotów segmentowych z nasypem węglikowym lub diamentowym przeznaczonych do obróbki glazury i fug, tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym, żywic epoksydowych oraz betonu komórkowego.

 

 

Jak już wspominaliśmy, brzeszczoty segmentowe, stosowane w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych, można podzielić na nożowe i zębate oraz mające ostrza z nasypu diamentowego lub węglikowego. W niniejszym artykule zajmiemy

się wyłącznie brzeszczotami segmentowymi, których część roboczą stanowi ostrze z nasypu węglikowego (fot. 1. i 2.) lub diamentowego (fot. 3.). Ogólnie można powiedzieć, że ze względu na swoją geometrię narzędzia te służą do wykonywania cięć prostych lub rowków w takich materiałach jak miękka glazura (fot. 4.) czy piaskowiec, tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym (fot. 5.), żywice epoksydowe (fot. 6.) oraz beton komórkowy (fot. 7.) czy miękka cegła za pomocą oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych, jak też do obróbki (oczyszczania) wąskich szczelin oraz usuwania fug (fot. 8.).

12

3

4 5

 

Brzeszczoty segmentowe mają ostrza wykonane z węglików albo diamentów technicznych metodą lutowania próżniowego. Służy ona do przytwierdzania drobin węglików i diamentów do stalowego korpusu, który wykonano ze stali narzędziowej (HCS). Takie brzeszczoty nazywane są też bimateriałowymi, bo składają się z dwóch podstawowych komponentów: stali i węglików lub stali i diamentów technicznych. W zależności od wielkości drobin węglikowych lub diamentowych brzeszczoty mają różne zastosowania. Np. narzędzia mające drobniejsze ostrza węglikowe służą do obróbki wąskich fug, zaś większe – szerszych. Brzeszczoty z nasypem diamentowym służą do obróbki twardszych materiałów niż podobne narzędzia z nasypem węglikowym: tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym czy żywic epoksydowych, jak też do wykonywania wycięć w miękkiej glazurze. Można w tym miejscu zapytać: dlaczego nie używa się tych brzeszczotów np. do obróbki twardszych materiałów ceramicznych czy gresu? Odpowiedź jest prosta: oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne mają małą moc (średnio 250-300 W), co uniemożliwia lub znacznie spowalnia obróbkę twardych materiałów. Oczywiście, można byłoby zbudować tego typu elektronarzędzia o znacznie większej mocy, ale generowane przez nie wibracje uniemożliwiłyby nam wykonywanie prac rękoma. Naszym zdaniem, można te brzeszczoty zastosować do obróbki twardych materiałów ceramicznych, ale w ściśle ograniczonych warunkach, np. obróbka niewielkich elementów i znacznie skrócony jej czas. Należy tu też  pamiętać, że spoiwo, stosowane do przytwierdzenia drobin węglikowych lub diamentowych do stalowego korpusu brzeszczotów, jest twarde, co w wypadku obróbki ceramicznych materiałów twardych skutkuje szybkim stępieniem narzędzia. Gdyby doszło do niego, należy je naostrzyć przez obróbkę materiału abrazywnego, np. piaskowca, o ile operację tę można jeszcze wykonać (nie doszło do całkowitego starcia ostrza).

6 7

8 9

Wszystkie brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym i diamentowym to narzędzia wygięte (fot. 9.), czyli mające mocowanie schowane w korpusie. Dzięki temu można nimi obrabiać bezpośrednio przy ściankach czy krawędziach, jak też w szczelinach.
Jeśli chodzi prace, w których wykorzystuje się brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym i diamentowym, to należy tu wymienić prace glazurnicze (fot. 10.) i zabudowę suchą, prace wykończeniowe, remontowe (fot. 11.) i montaż instalacji, jak też budowę statków, łodzi (fot. 12.), jachtów (fot. 13.), przyczep kempingowych oraz zabudowę pojazdów. Jak można się domyślić, podana tu lista prac jest niepełna, bo trudno podać wszystkie

możliwe ich kategorie ze względu na potencjał roboczy omawianych narzędzi. W następnym odcinku naszego cyklu omówimy brzeszczoty do cięcia wgłębnego z zasypem węglikowym i skrobaki.

10 11

12 13

 

Materiałowe zastosowania brzeszczotów segmentowych z nasypem węglikowym lub diamentowym*

Materiał obrabiany

Brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym

Brzeszczoty segmentowe z nasypem diamentowym

Płyta gipsowo-kartonowa

x**

x

Płyta pilśniowa spajana cementem

xx

xx

Kompozyty pilśniowe

xx

xx

Tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym

xx

xx

Żywice epoksydowe

xx

xx

Obróbka fug

xx

xx

Zaprawa do płytek

x

x/xx

Klej do płytek

x

x/xx

Miękkie płytki ścienne

xx

x

Beton komórkowy

xx

xx

Miękka cegłą

xx

xx

* Dokładne zastosowania poszczególnych modeli brzeszczotów Boscha i innych producentów mogą się nieco różnić od podanych w tabeli, gdyż oparta jest ona na ogólnym podziale aplikacji tych narzędzi.

** xx – doskonale nadające się (główne przeznaczenie), x – odpowiednie, „–” – nienadającesię 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

JAK PRZYGOTOWAĆ SPAWARKI DO PRACY? (CZĘŚĆ I)

Obecnie na rynku można spotkać spawarki produkcji wielu różnych firm. Żeby działały długo i niezawodnie, należy użytkować je w sposób racjonalny i uwzględniający podstawowe zasady bezpieczeństwa pracy.

Instalując dowolna spawarkę w jakimś pomieszczeniu, należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby było dobrze wentylowane. Poza tym musi ono spełniać wszystkie pozostałe warunki techniczne zapewniające bezpieczną pracę. Spawarki nigdy nie wolno umieszczać na mokrym podłożu. Butlę do gazu należy zawsze stawiać na przeznaczonej do tego specjalnej półce znajdującej się z tyłu urządzenia, nie

zapominając o jej zabezpieczeniu specjalnym łańcuchem przed przewróceniem. Przed uruchomieniem spawarki należy sprawdzić jej stan techniczny, w tym również stan przewodów spawalniczych. Z miejsca spawania należy bezwzględnie usunąć wszelkie łatwopalne materiały. Zlekceważenie tego zalecenia jest jedną z poważniejszych przyczyn pożarów wybuchających podczas prac spawalniczych. Spawacz musi używać przy spawaniu odpowiedniej odzieży ochronnej, w tym maski lub przyłbicy, fartucha, butów roboczych i specjalnych rękawic. Do spawarki można instalować tylko drut spawalniczy zgodny z zaleceniem producenta. Przy tym należy zwrócić uwagę na ciężar szpuli i średnicę drutu.

Przed podłączeniem spawarki do sieci elektrycznej …

Należy upewnić się, czy zapewnia ona niezbędne parametry pracy. Chodzi tu przede wszystkim o liczbę faz, częstotliwość, wielkość napięcia itp. Parametry te muszą odpowiadać tym, jakie wymaga producent spawarki. Są one podane na jej tabliczce znamionowej. Sieć elektryczna musi zapewniać zapotrzebowanie na moc spawarki w normalnych warunkach obciążenia. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić wielkość bezpiecznika i upewnić się, że parametry sieciowych przewodów zasilających są odpowiednie. W przypadku spawarek profesjonalnych wysokiej mocy podłączenie powinien zawsze wykonywać wykwalifikowany elektryk. Przy podłączaniu spawarek należy też zadbać o ich właściwe uziemienie.

Po stwierdzeniu, że spawarka i instalacja jest uziemiona i zerowana, należy sprawdzić, czy masowy przewód jest tak zakończony, aby można go było łatwo przyczepić do spawanej konstrukcji. W praktyce spotyka się zarówno zaciski śrubowe, jak i kleszczowe. Drugi koniec przewodu masowego należy połączyć z odpowiednim miejscem na spawarce. Podłączając spawarkę do sieci, należy zawsze upewnić się, czy włącznik główny urządzenia jest wyłączony. Instalując przewody spawalnicze trzeba też sprawdzić, czy prowadzący drut spawalniczy pancerz odpowiada średnicy i gatunkowi zastosowanego drutu elektrodowego. W celu ułatwienia identyfikacji producenci pancerzy prowadzących stosują dla swoich produktów specjalny kolorowy kod. I tak dla drutów elektrodowych o średnicy do 0,8 mm jest to kolor niebieski, dla drutu o średnicy z zakresu 1,0 do 1,2 mm – czerwony, a dla drutów o średnicy 1,6 mm – żółty. W przypadku spawania stali stopowych i aluminium stosuje się pancerze teflonowe. Z kolei przy spawaniu stali niskowęglowej, niskostopowej, a także miedzi i brązów używa się metalowych pancerzy w kształcie spirali. Uchwyt spawalniczy musi być w każdym przypadku wyposażony w końcówkę prądową odpowiednią zarówno do średnicy, jak i gatunku drutu. Odpowiednio dobrany przewód spawalniczy mocuje się za pomocą nakrętki do gniazda znajdującego się na przednim panelu spawarki. O kolejnych zasadach bezpieczeństwa pracy spawarkami napiszemy w drugiej częściartykułu.

TJ

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu