Zastosowania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych (część V)

Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne są jeszcze mało doceniane na polskim rynku, pomimo że możliwości ich zastosowań są ogromne. W piątym artykule naszego cyklu opowiemy o zastosowaniach brzeszczotów segmentowych z nasypem węglikowym lub diamentowym przeznaczonych do obróbki glazury i fug, tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym, żywic epoksydowych oraz betonu komórkowego.

 

 

Jak już wspominaliśmy, brzeszczoty segmentowe, stosowane w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych, można podzielić na nożowe i zębate oraz mające ostrza z nasypu diamentowego lub węglikowego. W niniejszym artykule zajmiemy

się wyłącznie brzeszczotami segmentowymi, których część roboczą stanowi ostrze z nasypu węglikowego (fot. 1. i 2.) lub diamentowego (fot. 3.). Ogólnie można powiedzieć, że ze względu na swoją geometrię narzędzia te służą do wykonywania cięć prostych lub rowków w takich materiałach jak miękka glazura (fot. 4.) czy piaskowiec, tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym (fot. 5.), żywice epoksydowe (fot. 6.) oraz beton komórkowy (fot. 7.) czy miękka cegła za pomocą oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych, jak też do obróbki (oczyszczania) wąskich szczelin oraz usuwania fug (fot. 8.).

12

3

4 5

 

Brzeszczoty segmentowe mają ostrza wykonane z węglików albo diamentów technicznych metodą lutowania próżniowego. Służy ona do przytwierdzania drobin węglików i diamentów do stalowego korpusu, który wykonano ze stali narzędziowej (HCS). Takie brzeszczoty nazywane są też bimateriałowymi, bo składają się z dwóch podstawowych komponentów: stali i węglików lub stali i diamentów technicznych. W zależności od wielkości drobin węglikowych lub diamentowych brzeszczoty mają różne zastosowania. Np. narzędzia mające drobniejsze ostrza węglikowe służą do obróbki wąskich fug, zaś większe – szerszych. Brzeszczoty z nasypem diamentowym służą do obróbki twardszych materiałów niż podobne narzędzia z nasypem węglikowym: tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym czy żywic epoksydowych, jak też do wykonywania wycięć w miękkiej glazurze. Można w tym miejscu zapytać: dlaczego nie używa się tych brzeszczotów np. do obróbki twardszych materiałów ceramicznych czy gresu? Odpowiedź jest prosta: oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne mają małą moc (średnio 250-300 W), co uniemożliwia lub znacznie spowalnia obróbkę twardych materiałów. Oczywiście, można byłoby zbudować tego typu elektronarzędzia o znacznie większej mocy, ale generowane przez nie wibracje uniemożliwiłyby nam wykonywanie prac rękoma. Naszym zdaniem, można te brzeszczoty zastosować do obróbki twardych materiałów ceramicznych, ale w ściśle ograniczonych warunkach, np. obróbka niewielkich elementów i znacznie skrócony jej czas. Należy tu też  pamiętać, że spoiwo, stosowane do przytwierdzenia drobin węglikowych lub diamentowych do stalowego korpusu brzeszczotów, jest twarde, co w wypadku obróbki ceramicznych materiałów twardych skutkuje szybkim stępieniem narzędzia. Gdyby doszło do niego, należy je naostrzyć przez obróbkę materiału abrazywnego, np. piaskowca, o ile operację tę można jeszcze wykonać (nie doszło do całkowitego starcia ostrza).

6 7

8 9

Wszystkie brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym i diamentowym to narzędzia wygięte (fot. 9.), czyli mające mocowanie schowane w korpusie. Dzięki temu można nimi obrabiać bezpośrednio przy ściankach czy krawędziach, jak też w szczelinach.
Jeśli chodzi prace, w których wykorzystuje się brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym i diamentowym, to należy tu wymienić prace glazurnicze (fot. 10.) i zabudowę suchą, prace wykończeniowe, remontowe (fot. 11.) i montaż instalacji, jak też budowę statków, łodzi (fot. 12.), jachtów (fot. 13.), przyczep kempingowych oraz zabudowę pojazdów. Jak można się domyślić, podana tu lista prac jest niepełna, bo trudno podać wszystkie

możliwe ich kategorie ze względu na potencjał roboczy omawianych narzędzi. W następnym odcinku naszego cyklu omówimy brzeszczoty do cięcia wgłębnego z zasypem węglikowym i skrobaki.

10 11

12 13

 

Materiałowe zastosowania brzeszczotów segmentowych z nasypem węglikowym lub diamentowym*

Materiał obrabiany

Brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym

Brzeszczoty segmentowe z nasypem diamentowym

Płyta gipsowo-kartonowa

x**

x

Płyta pilśniowa spajana cementem

xx

xx

Kompozyty pilśniowe

xx

xx

Tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym

xx

xx

Żywice epoksydowe

xx

xx

Obróbka fug

xx

xx

Zaprawa do płytek

x

x/xx

Klej do płytek

x

x/xx

Miękkie płytki ścienne

xx

x

Beton komórkowy

xx

xx

Miękka cegłą

xx

xx

* Dokładne zastosowania poszczególnych modeli brzeszczotów Boscha i innych producentów mogą się nieco różnić od podanych w tabeli, gdyż oparta jest ona na ogólnym podziale aplikacji tych narzędzi.

** xx – doskonale nadające się (główne przeznaczenie), x – odpowiednie, „–” – nienadającesię 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

WYKONYWANIE PROSTOPADŁYCH POŁĄCZEŃ MEBLOWYCH Z UŻYCIEM PRZYRZĄDU JUFISTO JU-WWS-1002 (CZĘŚĆ II)

Z myślą o ułatwieniu wykonywania prostopadłych połączeń meblowych, marka Jufisto wprowadziła do swojej oferty regulowany przyrząd JU-WWS-1002. W drugim artykule z cyklu „Okiem fachowca” opowiemy, jak wykonać nim chowane skośnie skręcane prostopadłe połączenie elementów drewnianych.

 

Przypomnijmy, regulowany przyrząd do połączeń niewidocznych Jufisto JU-WWS-1002 (fot. 1.) tworzą trzy stalowe prostokątne boki, ustawione do siebie pod kątem 90°. Górny bok jest ruchomy (wysuwany). Zamontowano w nim przesuwaną prowadnicę dla sednika o średnicy 15 mm i wykonano dwa skośne prowadzenia dla wierteł krętych do drewna o średnicy 9,5 mm ze śrubowymi ogranicznikami ich zagłębienia (fot. 2.). Na tym boku znajdują się też podziałki milimetrowe

ze strzałką. Umożliwiają one dokładne pozycjonowanie prowadnic względem elementów montowanych. Do blokowania wybranych ustawień służą dwie śruby z podkładkami z tworzywa sztucznego. W drugim boku, prostopadłym do boku górnego, wykonano ruchome prowadzenie dla krętych wierteł do drewna o średnicy 8 mm (fot. 3.) i dwie równoległe podziałki milimetrowe do jej dokładnego ustawienia. Prowadnica ta jest wyposażona w 6-kątną nakrętkę blokującą. Trzeci bok dolny, który jest równoległy do górnego, to element konstrukcyjny i oporowy, w którym zamontowano śrubowy docisk służący do mocowania przyrządu na montowanych elementach: formatkach meblowych, deskach itp. (fot. 4.). Przyrządem Jufisto JU-WWS-1002 możemy wykonać dwa rodzaje prostopadłych połączeń płyt meblowych: (1) z użyciem złącza mimośrodowego o średnicy 15 mm oraz (2) za pomocą skośnie montowanych wkrętów chowanych. W tym artykule pokażemy, jak wykonać drugie z połączeń (fot. 5.) i wykorzystamy do tego dwie formatki z drewna litego. Przypominamy, że o pierwszym pisaliśmy w poprzedniej edycji „Gazety Narzędziowej” (GN 11/2019). Zanim opowiemy, jak wykonać takie połączenie, przypominamy, że stosuje się je do mocowania elementów z drewna litego i sklejki. Naszym zdaniem nie nadaje się ono do łączenia wiórowych płyt meblowych z powodu ich kruchości i łamliwości.

 

Wykonanie połączenia prostopadłego z użyciem skośnie montowanych wkrętów rozpoczynamy od pozycjonowania górnego, ruchomego boku przyrządu (fot. 6.), a dokładnie w tym wypadku mówiąc, skośnych prowadnic dla wiertła 9,5 mm. Wykorzystujemy do tego podziałkę milimetrową pokazaną na fot. 7. Ustawiamy je na 18 mm, bo właśnie taką grubość ma formatka mocowana wkrętami, i blokujemy śrubami (fot. 7.). Następnie ustawiamy głębokość wiercenia dla wierteł 9,5 mm. Ponieważ musimy zachować odpowiednią grubość wykonywanego połączenia dla mocnego osadzenia wkrętów, która powinna być większa niż 3 mm, musimy odpowiednio ograniczyć zagłębienie stosowanego wiertła 9,5 mm. Służą do tego śruby prowadnic skośnych (fot. 8.). Aby ustawić prawidłową głębokość wiercenia, umieszczamy wstępnie w tych prowadnicach na maksymalną głębokość wiertło 9,5 mm zamocowane w wiertarce lub w wiertarko-wkrętarce (fot. 9.). Następnie jego zagłębienie regulujemy śrubami (fot. 8.), uwzględniając wspomniany minimalny margines grubości (< 3 mm) formatki w miejscu mocowania wkrętu (fot. 10.).

Fot. 1. Regulowany przyrząd Jufisto JU-WWS-1002

Po dokonanych regulacjach montujemy przyrząd Jufisto JU-WWS-1002 na boku formatki w sposób pokazany na fot. 11., 12. i 13. Następnie wiercimy dwa skośnie otwory będące zagłębieniami dla wkrętów (fot. 14. i 15.) i skręcamy formatki wkrętami (fot. 16.), co kończy prawidłowe wykonanie ich prostopadłego połączenia. Oczywiście, długość wkrętów musi być też prawidłowo dobrana, gdyż nie mogą one przebić montowanej formatki, w naszym przypadku dolnej. Oblicza się ją ze wzoru: 0,7 x grubość montowanej formatki (mm) + 3 mm.

 

Jak pokazują zdjęcia, za pomocą przyrządu Jufisto JU-WWS-1002 sprawnie i do tego prawidłowo oraz dokładnie wykonamy prostopadłe połączenia formatek z drewna litego (fot. 17.) za pomocą skośnie prowadzonych wkrętów.

pins

Fot. 2. Górny bok przyrządu Jufisto JU-WWS-1002

srcset="https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2019/12/Fot_03_Jufisto_JU-WWS-1002-cz2.jpg 1100w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2019/12/Fot_03_Jufisto_JU-WWS-1002-cz2-300x200.jpg 300w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2019/12/Fot_03_Jufisto_JU-WWS-1002-cz2-1024x682.jpg 1024w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2019/12/Fot_03_Jufisto_JU-WWS-1002-cz2-360x240.jpg 360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px"/>

Fot. 3. Bok prostopadły do boku górnego

Fot. 4. Bok dolny pełniący funkcję elementu konstrukcyjnego i oporowego

Fot. 5. Łączone formatki z drewna litego i przyrząd Jufisto JU-WWS-1002

 

Fot. 6. Pozycjonowanie boku z 2 prowadnicami dla wierteł 9,5 mm

 

Fot. 7. Ustawianie prowadnic wierteł 9,5 na 18 mm, gdyż taką grubość ma formatka mocowana pionowo, i zablokowanie tej pozycji śrubami

 

Fot. 8. Śruby prowadnic ograniczające zagłębienie wiertła 9,5 mm

 

Fot. 9. Wstępne umieszczenie wiertła w jednej z prowadnic kątowych

 

Fot. 10. Prawidłowo ustawiona głębokość wiercenia

 

 

 

Fot. 11. i 12. Mocowanie przyrządu Jufisto JU-WWS-1002 na boku formatki

 

Fot. 13. Prawidłowo zamocowany przyrząd Jufisto JU-WWS-1002 na boku formatki

Fot. 14. Operacja wiercenia otworów na wkręty

 

Fot. 15. Prawidłowo wykonane otwory na wkręty

 

Fot. 16. Mocowanie formatek wkrętami

 

Fot. 17. Prawidłowo wykonane mocowanie formatek z drewnalitego

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu