Zastosowania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych (część V)

Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne są jeszcze mało doceniane na polskim rynku, pomimo że możliwości ich zastosowań są ogromne. W piątym artykule naszego cyklu opowiemy o zastosowaniach brzeszczotów segmentowych z nasypem węglikowym lub diamentowym przeznaczonych do obróbki glazury i fug, tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym, żywic epoksydowych oraz betonu komórkowego.

 

 

Jak już wspominaliśmy, brzeszczoty segmentowe, stosowane w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych, można podzielić na nożowe i zębate oraz mające ostrza z nasypu diamentowego lub węglikowego. W niniejszym artykule zajmiemy

się wyłącznie brzeszczotami segmentowymi, których część roboczą stanowi ostrze z nasypu węglikowego (fot. 1. i 2.) lub diamentowego (fot. 3.). Ogólnie można powiedzieć, że ze względu na swoją geometrię narzędzia te służą do wykonywania cięć prostych lub rowków w takich materiałach jak miękka glazura (fot. 4.) czy piaskowiec, tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym (fot. 5.), żywice epoksydowe (fot. 6.) oraz beton komórkowy (fot. 7.) czy miękka cegła za pomocą oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych, jak też do obróbki (oczyszczania) wąskich szczelin oraz usuwania fug (fot. 8.).

12

3

4 5

 

Brzeszczoty segmentowe mają ostrza wykonane z węglików albo diamentów technicznych metodą lutowania próżniowego. Służy ona do przytwierdzania drobin węglików i diamentów do stalowego korpusu, który wykonano ze stali narzędziowej (HCS). Takie brzeszczoty nazywane są też bimateriałowymi, bo składają się z dwóch podstawowych komponentów: stali i węglików lub stali i diamentów technicznych. W zależności od wielkości drobin węglikowych lub diamentowych brzeszczoty mają różne zastosowania. Np. narzędzia mające drobniejsze ostrza węglikowe służą do obróbki wąskich fug, zaś większe – szerszych. Brzeszczoty z nasypem diamentowym służą do obróbki twardszych materiałów niż podobne narzędzia z nasypem węglikowym: tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem szklanym czy żywic epoksydowych, jak też do wykonywania wycięć w miękkiej glazurze. Można w tym miejscu zapytać: dlaczego nie używa się tych brzeszczotów np. do obróbki twardszych materiałów ceramicznych czy gresu? Odpowiedź jest prosta: oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne mają małą moc (średnio 250-300 W), co uniemożliwia lub znacznie spowalnia obróbkę twardych materiałów. Oczywiście, można byłoby zbudować tego typu elektronarzędzia o znacznie większej mocy, ale generowane przez nie wibracje uniemożliwiłyby nam wykonywanie prac rękoma. Naszym zdaniem, można te brzeszczoty zastosować do obróbki twardych materiałów ceramicznych, ale w ściśle ograniczonych warunkach, np. obróbka niewielkich elementów i znacznie skrócony jej czas. Należy tu też  pamiętać, że spoiwo, stosowane do przytwierdzenia drobin węglikowych lub diamentowych do stalowego korpusu brzeszczotów, jest twarde, co w wypadku obróbki ceramicznych materiałów twardych skutkuje szybkim stępieniem narzędzia. Gdyby doszło do niego, należy je naostrzyć przez obróbkę materiału abrazywnego, np. piaskowca, o ile operację tę można jeszcze wykonać (nie doszło do całkowitego starcia ostrza).

6 7

8 9

Wszystkie brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym i diamentowym to narzędzia wygięte (fot. 9.), czyli mające mocowanie schowane w korpusie. Dzięki temu można nimi obrabiać bezpośrednio przy ściankach czy krawędziach, jak też w szczelinach.
Jeśli chodzi prace, w których wykorzystuje się brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym i diamentowym, to należy tu wymienić prace glazurnicze (fot. 10.) i zabudowę suchą, prace wykończeniowe, remontowe (fot. 11.) i montaż instalacji, jak też budowę statków, łodzi (fot. 12.), jachtów (fot. 13.), przyczep kempingowych oraz zabudowę pojazdów. Jak można się domyślić, podana tu lista prac jest niepełna, bo trudno podać wszystkie

możliwe ich kategorie ze względu na potencjał roboczy omawianych narzędzi. W następnym odcinku naszego cyklu omówimy brzeszczoty do cięcia wgłębnego z zasypem węglikowym i skrobaki.

10 11

12 13

 

Materiałowe zastosowania brzeszczotów segmentowych z nasypem węglikowym lub diamentowym*

Materiał obrabiany

Brzeszczoty segmentowe z nasypem węglikowym

Brzeszczoty segmentowe z nasypem diamentowym

Płyta gipsowo-kartonowa

x**

x

Płyta pilśniowa spajana cementem

xx

xx

Kompozyty pilśniowe

xx

xx

Tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem szklanym

xx

xx

Żywice epoksydowe

xx

xx

Obróbka fug

xx

xx

Zaprawa do płytek

x

x/xx

Klej do płytek

x

x/xx

Miękkie płytki ścienne

xx

x

Beton komórkowy

xx

xx

Miękka cegłą

xx

xx

* Dokładne zastosowania poszczególnych modeli brzeszczotów Boscha i innych producentów mogą się nieco różnić od podanych w tabeli, gdyż oparta jest ona na ogólnym podziale aplikacji tych narzędzi.

** xx – doskonale nadające się (główne przeznaczenie), x – odpowiednie, „–” – nienadającesię 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

3 filmy o narzędziach dynamometrycznych Wera

Poznański Agentools, który jest przedstawicielem firmy Wera na Polskę, nakręcił i opublikował niedawno trzy filmy o jej narzędziach dynamometrycznych. Stanowią one przystępne i jednocześnie obszerne kompendium wiedzy na temat tych produktów, ich zastosowań i prawidłowej obsługi.

Seria trzech filmów, których tematem są narzędzia dynamometryczne marki Wera, to źródło fachowej wiedzy na temat tych narzędzi. Dlatego powinni się z nimi zapoznać nie tylko pasjonaci narzędzi, ale także profesjonaliści, którzy codziennie w swojej pracy używają kluczy i wkrętaków dynamometrycznych. Pierwszy z filmów

jest ogólnym przeglądem narzędzi dynamometrycznych Wera i stanowi teoretyczne wprowadzenie do ich tematu, zaś dwa kolejne omawiają szczegółowo te produkty: drugi – wkrętaki, a trzeci – klucze.

Przegląd tematów poruszonych w filmach

Pierwszy film nosi tytuł „Dynamometria. Przekrój narzędzi dynamometrycznych”. Znajdziemy w nim teoretyczne omówienie tych produktów, ich różnych typów, zasad ich działania, zastosowań w precyzyjnym montażu przemysłowym, pracach serwisowych itp. W filmie wyjaśniono kluczowe dla dynamometrii pojęcie momentu obrotowego i zdefiniowano niutonometr, który jest jego jednostką fizyczną w układzie SI. Podano również zasady prawidłowej eksploatacji narzędzi dynamometrycznych, podkreślając konieczność cyklicznej ich kalibracji co 12 miesięcy lub co 5000 dokręceń w autoryzowanym przez firmę Wera serwisie MetroLab.
Drugi z filmów „Dynamometria. Wkrętaki dynamometryczne” wylicza wszystkie rodzaje tych narzędzi: z rękojeścią prostą lub pistoletową, z momentem stałym ustawionym fabrycznie lub regulowanym, do pracy przy instalacjach elektrycznych VDE Torque oraz ESD zabezpieczające przed ładunkami elektrostatycznymi i dlatego przeznaczone dla elektroników. W wideo podano też zasadę działania wkrętaków dynamometrycznych Wera, a także omówiono zastosowane w nich rozwiązania: m.in. innowacyjny mechanizm ślizgowy, który zabezpiecza przed aplikacją momentu większego niż ustawiony, oraz ergonomiczną rękojeść Kraftform i innowacyjny uchwyt Rapidaptor na końcówki wkręcające. W filmie znalazło się także miejsce na prezentację nowości – wkrętaka SafeTorque Speed, który, oprócz mechanizmu zabezpieczającego przed przekręceniem śruby, ma szybki system ustawiania momentu obrotowego.


Ostatni z filmów nosi tytuł „Dynamometria. Klucze dynamometryczne” i stanowi szczegółowe omówienie tych narzędzi produkcji firmy Wera. Wśród nich wyróżnia poszczególne wielkości kluczy dynamometrycznych oznaczone literami „A” (dla narzędzi z zabierakiem 1/4”), B (3/8”), C (1/2”) i D (3/4”), a także osobne typy kluczy do końcówek wymiennych oznaczone jako X (z regulowanym momentem) i XP (ze stałym momentem). Podaje również zakresy pracy tych narzędzi oraz typy zastosowanych w nich mechanizmów służących do dokładnej aplikacji momentu siły. Wera stosuje w nich wspomniany mechanizm ślizgowy (klucze Safe-Torque o momentach 2-12 Nm) oraz wyzwalający (klucze Click-Torque 2,5-1000 Nm). W filmie omówiono klucze ze stałym momentem (ustawionym fabrycznie) i regulowanym, pokazano przykładowy ich zestaw, a także wyróżniono modele z przetykanym zabierakiem pracujące w prawo i lewo. Pokazano też akcesoria do kluczy dynamometrycznych, głównie różnych rodzajów końcówki wymienne, a także podano powiązaną z ich tematem metodę prawidłowego obliczenia ustawianych momentów siły według pokazanego wzoru matematycznego, informując przy tym o internetowym Torque Adviser znajdującym się na stronie wera.de, który pomaga w takich kalkulacjach. Skorzystanie z internetowego pomocnika ułatwia kod QR znajdujący się na końcówkach.

Dlaczego warto obejrzeć filmy o narzędziach dynamometrycznych Wera?

Naszym zdaniem, filmy te to obowiązkowa pozycja dla osób pracujących z narzędziami dynamometrycznymi, dla których precyzja i pewność montażu są podstawowym priorytetem. Dzięki przystępnym i zrozumiałym informacjom oraz praktycznym demonstracjom można dowiedzieć się, jak prawidłowo dobrać i używać kluczy oraz wkrętaków dynamometrycznych, zresztą nie tylko marki Wera, a także jak je obsługiwać, przechowywać i co jaki czas kalibrować.
Ponadto filmy są doskonałym kompendium wiedzy na temat najnowszych technologii marki Wera, które znacząco poprawiają komfort

i efektywność pracy oraz wydłużają żywotność narzędzi. Zachęcamy czytelników „Gazety Narzędziowej” oraz portalnarzedzi.pl do obejrzenia tych filmów na YouTube i zapoznania się ofertą narzędzi dynamometrycznych Wera.

pins

#wera #dynamometria #kluczedynamometryczne #wkrętakidynamometryczne #agentools #momentobrotowy #narzędziaprecyzyjne #torqueadviser #safetorque#clicktorque

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu