Zastosowania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych (część IV)

Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne są jeszcze mało doceniane na rynku polskim, chociaż możliwości ich zastosowań są ogromne. W czwartym artykule naszego cyklu opowiemy o zastosowaniach noży i noży segmentowych do cięcia materiałów miękkich: izolacyjnych, gumy, linoleum.

 

 

Brzeszczoty segmentowe i tarcze, stosowane w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych, można podzielić na nożowe i zębate oraz mające ostrza z nasypu diamentowego lub węglikowego. W niniejszym artykule zajmiemy się wyłącznie nożowymi brzeszczotami segmentowymi (fot. 1. i 2.) i nożami (fot. 3. i

4.), których część roboczą stanowi stalowe ostrze gładkie (fot. 1. i 3.) lub faliste (fot. 2. i 4.). Przeciwnie do segmentowych brzeszczotów zębatych, które są przeznaczone do cięć krótkich (naszym zdaniem do 80 cm), można nimi wykonywać długie cięcia proste i krzywoliniowe takich materiałów, jak: linolea, wykładziny podłogowe itp. Ostrza faliste są bardziej agresywne, zatem wyposażone w nie narzędzia pracują wydajniej, zachowując przy tym zarówno dużą dokładność i czystość obróbki. Rozróżnia się ostrza wykonane ze stali szybkotnącej (HSS, fot. 1. i 2.), które stosuje się w narzędziach typu bimetalicznego (BIM), oraz ze stali narzędziowej (HCS, fot. 3. i 4.), które mają narzędzia jednolite materiałowo. Jak wiadomo, ostrze HSS jest twardsze od wykonanego z HCS i odporniejsze na zużycie, a więc mające je noże przeznaczone są do cięcia materiałów twardszych, takich jak wykładziny podłogowe, linolea czy maty gumowe. Noże HCS służą jedynie do usuwania miękkich fug, np. silikonowych, czy kitu okiennego oraz cięcia materiałów izolacyjnych. Warto tu podkreślić, że oba rodzaje ostrzy doskonale nadają się do cięcia materiałów izolacyjnych.
Ze względu na formę korpusów wśród noży występują wyłącznie narzędzia wygięte, czyli w przypadku nożowych brzeszczotów segmentowych z tzw. wystającym mocowaniem. Jak wiadomo, takimi narzędziami odgiętymi, w przeciwieństwie do prostych, można ciąć bezpośrednio przy ścianach czy podłodze, wzdłuż prowadnic (fot. 5.), itp., bo mocowanie oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych jest schowane w ich korpusie, a więc nie wystaje poza korpus noży czy brzeszczotów.
Jeśli chodzi prace, w których wykorzystuje się noże i nożowe brzeszczoty segmentowe, to należy tu wymienić montaż wykładzin podłogowych i parkietów (np. docinanie materiałów izolacynych, paneli podłogowych czy desek, fot. 6.), prace adaptacyjne (wykonanie wystroju wnętrz, fot. 7a i 7b), remontowe (fot. 8.), renowacyjne (odnowienie okien, drzwi i mebli, fot. 9.) i instalacyjne (głównie hydrauliczne), wykonanie zabudowy suchej, ocieplanie budynków (fot. 10.), pakowanie produktów. Oczywiście, podana lista rodzajów prac jest niepełna, bo trudno podać wszystkie możliwe ich kategorie ze względu na potencjał roboczy omawianych narzędzi. W następnym odcinku naszego cyklu omówimy narzędzia z nasypem węglikowym i diamentowym.

1

2

 

3

 

4

 

 

5

 

6

 

7a

 

7b

 

8

 

9

 

10

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments