Zastosowania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych (część III)

Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne są jeszcze mało doceniane na rynku polskim, pomimo że możliwości ich zastosowań są ogromne. W trzecim artykule naszego cyklu opowiemy o zastosowaniach brzeszczotów do cięcia wgłębnego, korzystając z przykładów narzędzi firmy Bosch.

 

 

 

Wśród brzeszczotów do cięcia wgłębnego, stosowanych w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych, wyróżnia się narzędzia, w których część roboczą stanowią zęby lub ostrze wykonane z nasypu węglikowego. W niniejszym artykule zajmiemy się wyłącznie brzeszczotami do cięcia wgłębnego, których część roboczą stanowi

uzębienie stalowe (fot. 1.) lub węglikowe (fot. 2.). Ze względu na swoją geometrię narzędzia te służą głównie do wykonywania bardzo krótkich, zagłębiających cięć prostych (maksymalnie do 15 cm, fot. 3.), polegających na wrzynaniu się w materiał, co np. pozwala wycinać otwory wielokątne w niezbyt grubych elementach czy usuwać niewidoczne dla nas elementy łączące, np. znajdujące się pomiędzy sąsiednimi elementami kołki drewniane, niehartowane wkręty, śruby czy gwoździe. Drugi bardzo ważny rodzaj operacji wykonywanych tego typu brzeszczotami, to docinanie (skracanie) niewielkich elementów (fot. 4.), np. rurek PCV, czy usuwanie (odcinanie) różnego typu elementów wystających, np. gwoździ, kołków drewnianych czy nawet nadlewek. Warto tu zaznaczyć, że brzeczczoty te  raczej nie nadają się do wykonywania cięć dłuższych niż 10-15 cm, lepiej do tego użyć brzeszczotu segmentowego lub innych narzędzi, np. wyrzynarki, piły szablastej czy pilarki tarczowej. Przypominamy, że oscylacyjne elektronarzędzia wielofunkcyjne mają niewielką moc i przeznaczone są do wykonywania drobnych i dokładnych operacji. Dlatego bardzo ważny jest w nich prawidłowy dobór osprzętu do operacji. Jeśli nieprawidłowo dobierzemy narzędzie do danej operacji, to efektem tego będzie wolniejsze tępo pracy i mniejsza dokładność obróbki.
Brzeszczoty do cięcia wgłębnego, podobnie jak omawiane w poprzednim odcinku naszego cyklu tarcze i brzeszczoty segmentowe, mają uzębienie drobne (o odstępie wynoszącym do 1,1 do 1,8 mm), umożliwia ono bowiem cięcie elementów o niewielkiej grubości. Rozróżnia się uzębienie wykonane ze stali szybkotnącej (HSS), które stosuje się w narzędziach typu bimetalicznego (BIM), oraz ze stali narzędziowej (HCS), które mają brzeszczoty jednolite materiałowo (tzw. typu HCS), jak również węglikowe, które mają brzeszczoty bimateriałowe HM. Jak wiadomo, uzębienie HSS jest twardsze od uzębienia HCS i odporniejsze na zużycie, a więc mające je brzeszczoty przeznaczone są do cięcia materiałów twardych, takich jak drewno twarde (też miękkie, co jest logiczne), płyty wiórowe laminowane, metale nieżelazne (aluminium), stal niehartowana, itp. Uzębienie HCS służy jedynie do cięcia drewna litego, miękkich tworzyw sztucznych, np. PCW. Uzębienie węglikowe (HM) przeznaczone jest do obróbki jeszcze twardszych materiałów lub abrazyjnych, np. płyt gipsowo-kartonowych, tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym, stali nierdzewnej i niehartowanej, metali nieżelaznych, itp. Jeśli chodzi o formę uzębienia, to można wyróżnić brzeszczoty z uzębieniem haczykowatym o niewielkim dodatnim kącie natarcia (maksymalnie 10°, fot. 5.), stożkowym o ujemnym kącie natarcia (fot. 6.) i specjalnie wyprofilowanym do cięcia elementów drewnianych o kącie natarcia zbliżonym do 0° (fot. 7.).
Ze względu na formę korpusów można wyróżnić brzeszczoty płaskie i wygięte. Narzędziami płaskimi nie można ciąć bezpośrednio przy ścianach czy np. równo z podłogą, bo uniemożliwia to mocowanie w oscylacyjnych elektronarzędziach wielofunkcyjnych. Natomiast brzeszczotami wygiętymi jest to możliwe, gdyż mocowanie to jest schowane w ich korpusie. Omawiane narzędzia można także podzielić ze względu na formę ostrza na: brzeszczoty z uzębieniem prostym i lekko zaokrąglonym. Te ostatnie niedawno skonstruowali inżynierowie z Boscha. Zaokrąglone uzębienie ułatwia wykonywanie operacji wrzynania się w materiał i wycinanie otworów elementach wykonanych z różnego rodzaju płyt. Warto też zwrócić uwagę, że brzeszczoty do cięcia wgłębnego mają różną długość uzębienia: od 10 mm (fot. 8.) do 65 mm (fot. 9.). Krótsze ostrza doskonale nadają się wycinania bardzo niewielkich otworów (fot. 10.), zaś długie –
do większych wycięć, jak też do skracania takich elementów jak rurki PCV czy miedziane, gwoździe czy wkręty (fot. 11.).
Jeśli chodzi prace, w których wykorzystuje się brzeszczoty do cięcia wgłębnego, to należy tu wymienić prace parkieciarskie i tzw. adaptacyjne (wykonanie zabudowy czy wystroju wnętrz), remontowe, renowacyjne (odnowienie okien, drzwi i mebli), serwisowe (naprawa różnego typu urządzeń, w tym AGD) i instalacyjne (głównie hydrauliczne), wykonanie zabudowy suchej, naprawy blacharskie aut i budowa łodzi oraz statków. Oczywiście, podana lista rodzajów prac jest niepełna, bo trudno podać wszystkie możliwe ich kategorie ze względu na potencjał roboczy omawianych narzędzi. W następnym odcinku naszego cyklu omówimy narzędzia z nasypem weglikowym i diamentowym.

1

2

3

4

 

 

5

 

6

 

7

 

8

 

9


10

11

 

 

 

 

Materiałowe zastosowania brzeszczotów do cięcia wgłębnego z uzębieniem HM, HSS i HCS*

 

Materiał obrabiany

Brzeszczoty do cięcia wgłębnego HSS

Brzeszczoty do cięcia wgłębnego z uzębieniem HM

Brzeszczoty do cięcia wgłębnego z uzębieniem HCS

Lite, miękkie drewno

x**

X

xx

Lite, twarde drewno

xx lub x

X

x

Sklejka, płyty stolarskie

xx lub x

X

x

Płyty wiórowe

xx lub x

X

x

Parkiet

xx lub x

X

x

Laminaty

xx lub x

X

Płyty laminowane tworzywem sztucznym

xx lub x

X

x

Miękkie tworzywa sztuczne

x lub x

X

x

Płyty gipsowo-kartonowe

x lub x

Xx

Materiały wielowarstwowe

xx lub x

X

Płyty pilśniowe spajane cementem

x

xx

Kompozyty pilśniowe (np. żywice epoksydowe/tworzywa sztuczne wzmocnione włóknem szklanym i in.)

x

xx

Cienkościenne profile aluminiowe

x

xx

Profile z metali kolorowych

x

xx

Blachy do 1 mm

xx

xx

Niehartowane gwoździe i śruby

xx

xx

Blachy nierdzewne

xx lub x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Dokładne zastosowania poszczególnych modeli brzeszczotów Boscha i innych producentów mogą się nieco różnić od podanych w tabeli, gdyż oparta jest ona na ogólnym podziale aplikacji tych narzędzi.

** xx – doskonale nadające się (główne przeznaczenie),

x – odpowiednie,

„–” – nienadające się

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments