Zastosowania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych (część I)
Oscylacyjne narzędzia wielofunkcyjne są jeszcze mało doceniane na rynku polskim, pomimo że możliwości ich zastosowań są ogromne. W kolejnych artykułach cyklu spróbujemy opowiedzieć o podstawowych ich rodzajach na przykładzie narzędzi firmy Bosch.
Zanim przejdziemy do praktycznych zastosowań oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych, opowiemy o zasadzie działania tych narzędzi. Jak wiadomo, z ruchu oscylacyjnego korzysta wiele różnych urządzeń: szlifierki oscylacyjne, mimośrodowe i delta (trójkątne) oraz elektronarzędzia wielofunkcyjne. Urządzenia te wykorzystują dwa różne typy oscylacji. W szlifierkach zastosowano ruch oscylacyjny generowany przez mimośród, co predestynuje je jedynie do szlifowania. W elektronarzędzi wielofunkcyjnych oscylacja jest osiowa i
polega na generowaniu ruchu obrotowego w obie strony o kącie obrotu wynoszącym ok. 3° (ten parametr zależny jest od modelu i jego producenta, np. w narzędziach wielofuncyjnych Bosch GOP 250 CE Professional i GOP 10,8 V-LI Professional wynosi 2,8°, czyli po 1,4° w prawo i lewo). Zatem oś napędowa (wrzeciono) obraca się na łuku o wielkości ok. 3° i powraca do środkowej pozycji wyjściowej. Ruchy te powtarzają się cyklicznie z częstotliwością do ok. 20.000 oscylacji/min, np. w Bosch GOP 250 CE Professional – 5000-20.000 min-1, a w GOP 10,8 V-LI Professional – 10.000-20.000 min-1. Oscylacja osiowa jest bardziej wszechstronna w zastosowaniach praktycznych, gdyż umożliwia zarówno szlifowanie, jak i cięcie. Ma jednak pewne ograniczenie wynikające z zasady działania korby, a mianowicie opór stawiany na końcu narzędzia roboczego jest tym większy, im dłuższy jego promień, czyli długość. Stąd ten typ oscylacji w przypadku elektronarzędzi nadaje się do napędzania stosunkowo małych i krótkich narzędzi roboczych. Dlatego elektronarzędzia wielofunkcyjne są niewielkich rozmiarów i służą efektywnie do wykonywania obróbki szlifierskiej na małych powierzchniach lub do cięcia na krótkich odcinkach.Zastosowania oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych z jednej strony określa ich zasada działania i konstrukcja, a z drugiej – montowany w nich osprzęt. Dla użytkowników, dla których zasada działania i konstrukcja elektronarzędzi wielofunkcyjnych nie jest istotna, gdyż traktują oni je jako środki do osiągnięcia pewnych celów, to właśnie osprzęt wyznacza paletę ich zastosowań. Dlatego w naszym cyklu skupimy się na osprzęcie, traktując praktycznie temat oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych.
Osprzęt do tych urządzeń można poklasyfikować jako służący do cięcia materiałów skrawalnych, takich jak drewno, różnego typu tworzywa sztuczne i metale (tarcze, brzeszczoty segmentowe, brzeszczoty do cięcia wgłębnego, noże segmentowe), szlifowania i zdzierania (trójkatne papiery i płótna ścierne, ściernice krawędziowe i powierzchniowe węglikowe oraz diamentowe) i skrobania (skrobaki, noże do fug elastycznych). W następnym odcinku naszego cyklu zajmiemy się zastosowaniami tarcz i brzeszczotów segmentowych.