Żarówki Led – jak działają? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Oświetlenie LED jest dziś powszechnie stosowane w domach, w zakładach pracy, szkołach i wielu innych miejscach. To rozwiązanie, które jest ekologiczne, wydajne i nowoczesne. Jak właściwie działa żarówka LED i na co zwracać uwagę przy jej kupowaniu? Zobacz praktyczny poradnik.

Żarówka LED – co to jest?

Żarówki LED to dziś już standard. Tak bardzo się do nich przyzwyczailiśmy, że łatwo zapomnieć, że kiedyś stosowano inne źródła światła. W rzeczywistości jednak żarówki tego typu używane są od niedawna. Skąd wziął się ich wielki sukces? Żeby to wyjaśnić, warto cofnąć się w czasie. Pierwsza rewolucja związana z oświetleniem miała miejsce jeszcze w

XIX wieku. To wtedy wynalezienie żarówki pozwoliło znaleźć alternatywę dla świec czy lamp naftowych. Działanie tradycyjnych żarówek opierało się na prostym schemacie. Cienki, wolframowy drucik po połączeniu z prądem spalał się, oddając energię cieplną i świetlną. 100 lat temu technologia ta była naprawdę przełomowa, dziś można uznać ją za przestarzałą i nieefektywną. Dlaczego? Ponieważ na emitowanie światła poświęcone było około pięć procent pobranej energii, a reszta generowała tylko ciepło. Z tego powodu stare żarówki nagrzewały się do bardzo wysokich temperatur i zużywały dużo prądu.

Od mocowania zależy, czy żarówka będzie pasować do konkretnej lampy czy żyrandola

Przełom w tej dziedzinie możliwy był dopiero po odkryciu i bliższym zbadaniu zjawiska elektroluminescencji. To właśnie od tego terminu wywodzi się współczesna nazwa technologii – light emitting diode (LED), czyli dioda emitująca światło. Jednak pierwsze diody LED (light emitting diode) świecące żółtym i czerwonym światłem wciąż dawały rezultaty dalekie od oczekiwań. Przełom w technologii LED nastąpił w wywniku wynalezienia diody świecącej kolorem niebieskim, za co komitet noblowski przyznał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. W efekcie udało się stworzyć żarówki pobierające 80% mniej energii niż tradycyjne. Co więcej, nowe rozwiązanie było dużo trwalsze – żywotność lamp LED w stosunku do żarówek wolframowych była 10-krotnie dłuższa!

Wybór lampy LED – na co zwrócić uwagę?

Używanie żarówek LED to dziś naturalny wybór. Zwłaszcza, że kraje należące do Unii Europejskiej zobowiązane są do wycofywania innych źródeł światła. Po zaprzestaniu produkcji żarówek wolframowych przyszła pora na rezygnację z niektórych świetlówek kompaktowych i halogenów. A zatem wiadomo, że jeśli kupuje się żarówkę, to LED. Tylko jaką? Wybór na rynku jest ogromny, więc szukając konkretnego modelu dopasowanego do swoich potrzeb, należy przyjrzeć się konkretnym parametrom. Co więc będzie istotne?
Moc żarówki – to, jak mocno świeci lampa, kiedyś mierzono podając liczbę wató Obecnie ilość światła generowanego przez żarówkę (strumień świetlny) podaje się w lumenach. Im większe pomieszczenie, tym mocniejsza żarówka będzie potrzebna.
Barwa światła – kolorowa poświata, którą widzimy, może wpływać na samopoczucie czy poziom koncentracji. Co do zasady, w pomieszczeniach mieszkalnych najczęściej stosuje się światło o ciepłej barwie, a tam, gdzie pracujemy – o zimnej. W niektórych nowoczesnych żarówkach LED można płynnie zmieniać temperaturę barwową, w zależności od pory dnia i indywidualnych preferencji.
Właściwy gwint – od mocowania zależy, czy żarówka będzie pasować do konkretnej lampy czy żyrandola! Najczęściej spotyka się urządzenia na żarówki E27 (potocznie duży gwint) albo E14 (mały gwint). Inne popularne modele to na przykład GU10, MR16, G9, G4.
Klasa energetyczna – tak samo jak urządzenia AGD, żarówki też mają określoną klasę energetyczną. Chociaż wszystkie lampy LED są efektywniejsze od żarówek wolframowych, między LED-ami występują różnice w wydajności. Stąd ich energooszczędność określona w przedziale od A do G, gdzie A jest najwyższą oceną, a G – najniższą.
Łatwe sterowanie – wciśnięcie włącznika światła nie jest jedynym sposobem na aktywowanie żarówki LED. Barwę i intensywność światła można także regulować za pomocą pilota albo aplikacji mobilnej, jeśli wybierze się żarówkę LED z

funkcją Wi-Fi. Wiele żarówek LED współpracuje także z asystentami głosowymi Google i Alexa.

Teraz wiesz już, na co spojrzeć, dobierając odpowiednie oświetlenie. Zobacz żarówki LED w sklepie MediaMarkt i wybierz takie, które sprawdzą się w twoim domu!

opr. HB

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments