ZAKRĘTARKI I KLUCZE UDAROWE Z HITACHI
Zakrętarki i klucze udarowe to bardzo ważna część oferty Hitachi. Japoński producent oferuje zarówno tego typu elektronarzędzia zasilane przewodowo,
jak i bezprzewodowo.
Hitachi swoje zakrętarki udarowe oznaczyło jako WH (pierwsze litery symbolu modelu), zaś klucze jako WR. Urządzenia te są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebne jest użycie dużego momentu obrotowego, a więc w mechanice samochodowej, serwisach maszyn i urządzeń budowlanych, konstrukcjach stalowych, drewnianych itp. Hitachi swoje klucze i zakrętarki udarowe zasila akumulatorowo oraz sieciowo, czyli prądem przemiennym. Wśród urządzeń bezprzewodowych znajdziemy modele z tradycyjnymi silnikami komutatorowymi, jak również z bezszczotkowymi. Z bezszczotkowców na szczególną uwagę zasługuje model WH18DDL, który ma klasę
ochrony IP56 i przeznaczony jest do pracy w szczególnie trudnych warunkach.Przypomnijmy, znak „IP” to międzynarodowe oznaczenie klasy ochrony, która jest standardem opracowanym przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC). Określa on stopień ochrony, który zapewniają obudowy urządzeń elektrycznych przed dostępem do części niebezpiecznych, wnikaniem ciał stałych i wody. Pierwsza cyfra „5” po znaku „IP” w przypadku zakrętarki udarowej Hitachi oznacza ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych z użyciem drutu (próbnik dostępu o średnicy 1,0 mm nie może się do nich dostać) oraz obcymi ciałami stałymi, tzn. ochronę przed pyłem. Jednakże norma dla piątego stopnia ochrony nie wyklucza całkowicie przedostawania się pyłu do wnętrza urządzenia, przy czym nie może on wnikać w takich ilościach, które zakłóciłyby prawidłowe działanie sprzętu lub obniżyły jego bezpieczeństwo elektryczne.
Druga z cyfr po znaku „IP” określa stopień ochrony przed szkodliwymi skutkami wnikania wody do urządzeń elektrycznych. W przypadku zakrętarki Hitachi jest to „6”, które oznacza ochronę przed silną strugą wody (woda lana silnym strumieniem na obudowę z dowolnej strony nie wywołuje szkodliwych skutków). Warto tu wspomnieć, że klasa ochrony IP56 w przypadku zakrętarki Hitachi dotyczy samego urządzenia, a nie zasilającego go akumulatora.
Zakres momentów obrotowych akumulatorowych zakrętarek udarowych Hitachi mieści się w granicach od 100 do 480, Nm natomiast zasilanych prądem przemiennym – od 25 do 1000 Nm.
Urządzenia zasilane sieciowo takie jak WR14VE, WR16SE, WR22SE oraz WR25SE wyposażone są w silniki bezszczotkowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie zwiększono ich żywotność, ponieważ zostały wyeliminowane elementy naturalnie zużywające się, takie jak szczotki czy komutator. Zastosowanie jednostek bezszczotkowych wpływa również na stabilność parametrów pracy urządzenia, zwłaszcza kiedy stosujemy długie przewody zasilające, np. 100-metrowe (dwa przedłużacze 50 m o przekroju przewodu 2,0 mm2), lub jako źródła energii używamy agregatu prądotwórczego. Spadek efektywności waha się w granicach 7-15%, co jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu do maszyn z tradycyjnymi silnikami komutatorowymi, gdzie spadek ten wynosi od 21 do aż 45%.
Reasumując, oferta zakrętarek udarowych Hitachi pokrywa 100% zastosowań tych maszyn. Dlatego każdy użytkownik znajdzie urządzenie optymalnie dostosowane do jego potrzeb.
Krzysztof Nawrocki (Hitachi Power ToolsPolska)