ZAGŁĘBIARKI FESTOOL – PRECYZJA, WYGODA W UŻYCIU I WIĘKSZE MOŻLIWOŚCI

Przeszło 30 lat temu Festool zrewolucjonizował rynek pilarek tarczowych, wprowadzając do swojej oferty zgłębiarkę. W 2012 r. Festool podniósł poprzeczkę za sprawą jeszcze bardziej precyzyjnej i wygodnej w użyciu TS 55 R.

Szereg nowoczesnych rozwiązań, które zostały w niej zastosowane istotnie

poszerzyły dotychczasowy zakres zastosowań zgłębiarki. W 2013 r., firma Festool po raz kolejny wprowadziła nowe rozwiązanie, tym razem była to akumulatorowa zagłębiarka TSC 55 z dwoma akumulatorami.

Dzięki zagłębiarce Festool TSC 55 precyzja, szybkość i cięcie jak po szynie z wystarczającym zapasem mocy i to bez zasilania z sieci przestało być problemem. Wydajność, moc i precyzja pozostały na tym samym, wysokim i niezmienionym poziomie jak w przypadku zasilanej sieciowo TS 55 R. Zagłębiarka TSC 55 wyposażona jest w silnik bezszczotkowy EC-TEC oraz w system zasilania przez dwa akumulatory 2x18V. W połączeniu z workiem na pył idealnie sprawdza się przy pracach montażowych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, niezależnie od źródła prądu.

TSC55_01b

 

Kamieniem milowym w rozwoju branży obróbki drewna było wprowadzenie przez Festool 80 lat temu pierwszej przenośnej pilarki tarczowej. Maszyna ta funkcjonowała wtedy na rynku pod marką Festo. W roku 1962 Festo wprowadziło na rynek pierwszą szynę prowadzącą do pilarki, a dalej kolejne rozwiązania, które ugruntowały pozycję tej marki jako lidera wśród producentów elektronarzędzi. Nie jest więc bez przyczyny, że zgłębiarka Festool jest dziś postrzegana jako wzór profesjonalnej pilarki tarczowej. Od wielu lat zachwyca i staje się obiektem zainteresowania stolarzy i innych specjalistów związanych z obróbką drewna.

TSC55_04

Precyzja przede wszystkim

Cechą szczególną zgłębiarek Festool jest ich niezwykle płaska na całej długości obudowa. Pozwala na to przesunięty do tyłu króciec ssący. Brak wypukłości na powierzchni umożliwia wykonywanie cięć blisko krawędzi, przy minimalnym odstępie od ściany rzędu 12 mm. Zgłębiarki są więc zaprojektowane do wykonywania precyzyjnych wycięć w podłogach i sufitach, nadają się także do przycinania drzwi. Narzędzia te przeznaczone są także do szybkiego wykonywania szczelin wentylacyjnych i dylatacji. Znany i sprawdzony klin prowadzący, typowy dla zgłębiarek Festool, został całkowicie przeprojektowany. Dotychczas odpowiadał głównie za bezpieczeństwo. Teraz sprężysty klin zapewnia dodatkowo większą precyzję cięcia. W odróżnieniu od wcześniejszej konstrukcji nowy klin wysuwa się wcześniej niż tarcza pilarska, umożliwiając precyzyjne ustawienie pilarki w istniejącym rzazie, np. podczas przestawiania szyny prowadzącej. Gwarantuje to perfekcyjne cięcie wzdłuż istniejącej już krawędzi.

 

Podcięcia dzięki rozszerzonej regulacji kąta

Najczęściej wymagane kąty pomiędzy 0° i 45° można wybierać, korzystając z punktów bazowych. Nie jest jednak tajemnicą dla żadnego profesjonalnego wykonawcy, że na budowie precyzyjne kąty występują niezwykle rzadko. Dzięki rozszerzonej regulacji w zakresie od -1° do 47° możliwe jest teraz wykonywanie podcięć oraz dokładne pasowanie elementów narożnych.

Czysta moc – bez blokowania

W swoich zgłębiarkach Festool położył nacisk na wysoką wydajność poprzez zastosowanie mocnego silnika, specjalnej przekładni oraz elektroniki MMC. Łagodny rozruch, zabezpieczenie termiczne i przeciążeniowe oraz potrójne ułożyskowanie silnika to elementy zapewniające długą żywotność oraz bezpieczeństwo użytkowania.

TSC55_11

Praktyczna w każdym najdrobniejszym szczególe

Czasami podczas pracy zgłębiarką wymagana jest szczególna precyzja – przykładowo w sytuacji, kiedy musimy wykonać perfekcyjne wycięcie w blacie kuchennym. Festool wprowadził praktyczne rozwiązanie w

postaci okienka kontrolnego, które umożliwia doskonały widok tarczy pilarskiej oraz linii cięcia wyznaczonej na materiale. W rezultacie cięcie kończy się dokładnie w punkcie, w którym powinno się skończyć. W codziennej pracy bardzo przydaje się podwójna skala głębokości cięcia z precyzyjną regulacją, która zapewnia doskonałe efekty pracy. Zarówno przy pracy z szyną, jak i bez szyny prowadzącej głębokość można bardzo szybko odczytać, bądź nastawić.
Praca z szyną prowadzącą i zabezpieczeniem przeciwodpryskowym gwarantuje czyste cięcie, bez wyrw po obu stronach materiału. W ten sposób możemy uniknąć czasochłonnej obróbki dodatkowej. Dzięki regulowanym beznarzędziowo szczękom prowadzącym zgłębiarka porusza się po szynie bez najmniejszego luzu.

 TSC55_06

Bezpyłowa praca również z TSC 55

TSC 55 od Festool jest pierwszą na świecie pilarką akumulatorową o napięciu 36V, która zapewnia wydajność i zalety urządzenia zasilanego sieciowo. Gwarantuje bezkompromisową wydajność, moc i precyzję. W czasie pracy nad tworzeniem TSC 55 inżynierowie Festool myśleli także nad zapewnieniem bezpyłowej pracy. Wykorzystując worek na pył o pojemności wystarczającej na wykonanie ok. 10 m cięcia, nie ma konieczności podłączania odkurzacza. Umożliwia to pracę w różnych warunkach i miejscach niezależnie od zasilania w prąd. Aplikacje takie jak przycinanie drzwi na odpowiednią długość, wycięcia w blatach kuchennych, cięcie na wymiar płyt czy docinanie parkietów można wykonać łatwo, szybko z jakością znaną z urządzeń zasilanych sieciowo, bez plątaniny przewodów.

 TSC55_12

Koncepcja dwóch akumulatorów TSC 55

Do systemu dwóch akumulatorów mogą zostać wykorzystane wszystkie baterie litowo-jonowe o napięciu 18V. Jeśli zależy nam na maksymalnej mocy podczas cięcia wtedy używamy dwóch akumulatorów o napięciu 18 V, co pozwala osiągnąć napięcie sumaryczne 36 V. Jeśli natomiast zależy nam na pracy bardzo lekkim urządzeniem, możemy pracować z jednym akumulatorem 18 V.

Szybkość, moc, długa praca i najwyższa jakość cięcia

Połączenie akumulatorów litowo-jonowych i koncepcji napędu z silnikiem bezszczotkowym EC-TEC zapewnia maksymalną moc. Obroty na poziomie 5.200 na minutę zapewniają aż o 24% większą prędkość w porównaniu do tradycyjnych pilarek akumulatorowych. To gwarantuje optymalną jakość cięcia i szybki postęp pracy – podobny do zasilanej sieciowo TS 55 R. Prędkość obrotowa jest regulowana i można ją dobrać do konkretnego zastosowania. Nowa generacja FastFix ułatwia i przyspiesza wymianę tarczy pilarskiej. Szeroki wybór odpowiednich tarcz pilarskich pozwala na pracę zawsze dostosowaną do materiału.

 TSC55_15

System pierwsza klasa!

Oprócz wysokiej mocy i dużej precyzji cięć TSC 55 zapewnia wyjątkowy komfort pracy. Akumulatorowa zgłębiarka może korzystać ze wszystkich akcesoriów przeznaczonych do zasilanej sieciowo TS 55 R: szyn prowadzących, wyposażenia do szyn, prowadnicy równoległej, tarcz pilarskich, a także wszystkich akumulatorów litowo-jonowych 18 V. Akumulatorowa TSC 55 wykorzystuje tarcze pilarskie pochodzące z TS 55 R o szerokości 2,2 mm. Stan naładowania akumulatora można odczytać z dwóch zintegrowanych diod LED, co pozwoli ograniczyć przerwy w pracy do minimum.
Oczywiście jak wszystkie narzędzia Festool, zagłębiarki objęte są pakietem

usług SERVICE all-inclusive, który dotyczy także akumulatorów i ładowarki (więcej informacji na stronie www.festool.pl/tsc55).

PW (Festool)

 

Dane techniczne zagłębiarki Festool TS 55 R

Moc

1200 W

Prędkość obrotowa na biegu jałowym z elektroniką

2000-5200 rpm

Prędkość obrotowa na biegu jałowym bez elektroniki

6500 rpm

Średnica tarczy pilarskiej

160 mm

Zakres regulacji kątowej

-1° to 47°

Głębokość cięcia

0-55 mm

Głębokość cięcia przy ustawieniu 45°

0-43 mm

Odstęp od ściany

min. 12 mm

Ciężar

4.5 kg

 

Dane techniczne zagłębiarki Festool TSC 55 REB

Napięcie akumulatora

1x15V-2x18V (36V)

Prędkość obrotowa (2x18V)

2650-5200 rpm

Prędkość obrotowa (1x18V)

2650-3800 rpm

Średnica tarczy pilarskiej

160 mm

Głębokość cięcia

0-55 mm

Głębokość cięcia 45°

0-43 mm

Zakres kątów

-1-47°

Przyłącze do odkurzacza Ø

27/36 mm

Pojemność akumulatora

5.2 Ah

Ciężar (1x18V/2x18V)

4.6 kg/5.3 kg

TSC55_10

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments