Z wizytą w fabrykach Hitachi Koki w Chinach

W pierwszych dniach listopada 2012 r. grupa najefektywniejszych dealerów Hitachi Power Tools Polska udała się z wizytą do dwóch fabryk Hitachi Koki mieszczących się w Guangzhou w prowincji Guangdong w południowo – wschodnich Chinach.

 

 

Celem wyjazdu było szkolenie produktowe z zakresu urządzeń spalinowych i elektronarzędzi, a uczestniczyli w nim przedstawiciele firm, które uzyskały najlepsze wyniki handlowe w okresie ostatniego roku. W grupie tej znalazły się 22 firmy z terenu całej Polski, a wśród nich: PHU Asmet, PHUP Bart, FHB Bieńkowski, FHU Elektrotechnika, Eltar

II, Eltar I, PHU Eltro, EMB s.c., PH IF, PUH Jazienicki, PPHU Jumikop, PUH Kelso, PUH s.c. Kopiczko, PGN Sp. z o.o., Remex s.c., Robiko, Rotopino S.A., Slet Sp. z o.o., ZHU Tombud, Top-Nar s.j., Toya Stanmar Sp. z o.o., PPHU Wadbark s.c.
Guangzhou, często nazywany także Kantonem, to stolica prowincji, która jest bardzo prężnym ośrodkiem gospodarczym oraz kulturalnym. Ponad 10-milionowa, super nowoczesna aglomeracja miejska znana jest przede wszystkim z targów handlowych oraz specjalnej strefy ekonomicznej. To sprawia, że w delcie Rzeki Perłowej ulokowało się wiele zagranicznych inwestycji. Te zalety miały niewątpliwie wpływ na wybranie tak atrakcyjnej lokalizacji do wybudowania kolejnej fabryki Hitachi Koki.
Dealerzy Hitachi Power Tools Polska mieli okazję zwiedzić obie fabryki Hitachi znajdujące się w Guangzhou. Najpierw udaliśmy się do nowo wybudowanej fabryki Nansha (HKN). – Fabryka została otwarta pod koniec 2011 r. a produkcję uruchomiono na początku 2012 r. Fabryka w całości przeznaczona jest do produkcji urządzeń spalinowych. W chwili obecnej wykorzystywane jest niecałe 50% mocy produkcyjnych fabryki. Inwestycja Hitachi jest przyszłościowa – powiedziała Julie Kwong, dyrektor fabryki, oprowadzając nas po zakładzie. – Podjęto decyzję o budowie tak dużej fabryki, która nie tylko będzie spełniała oczekiwania teraźniejszości, ale da możliwość do dalszego rozwoju mocy produkcyjnych, zwłaszcza, jeśli chodzi o narzędzia spalinowe – zaakcentowała Julie Kwong. Rozwój tej grupy produktowej Hitachi jest oczkiem w głowie zarówno konstruktorów, jak i zarządu Hitachi. – Stawiamy na rozwój narzędzi spalinowych, gdyż jest to przyszłościowy segment rynku narzędziowego, zwłaszcza w Europie i co bardzo ważne, także w Europie Środkowo-wschodniej, za którą odpowiadam – powiedział Yoshio Komei, prezes Hitachi Power Tools Polska Sp.z o.o., który piastował funkcję gospodarza w Chinach.
Podczas wizyty w fabryce mieliśmy okazję do zapoznania się z asortymentem produkowanym w chwili obecnej. Szczegółowa prezentacja wyrobów oraz omówienie zalet każdego z nich to zadanie Wojciecha Jagielskiego – dyrektora handlowego Hitachi Power Tools Polska. Natomiast Julie Kwong zaprosiła nas na zwiedzanie fabryki tak, abyśmy przyjrzeliśmy się z bliska całemu procesowi produkcji. Po całodniowym szkoleniu dyrekcja fabryki zaprosiła nas na wspólną kolację w restauracji serwującej kuchnię kantońską.
Kolejny dzień spędziliśmy również w towarzystwie Julie Kwong. Tym razem w kolejnej fabryce Hitachi Koki (HKG) umiejscowionej po drugiej stronie Guangzhou. Fabryka została założona w 1994 r. i obecnie zajmuje się produkcją elektronarzędzi. Dyrektor fabryki przedstawiła nam szereg planów rozwojowych firmy. Wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli też okazję wysłuchać prezentacji dotyczącej organizacji pracy w fabryce, by następnie przejść wzdłuż linii montażowych. Z bliska można było przekonać się, jak powstają między innymi szlifierki oraz wiertarki Hitachi. Poznaliśmy też zasady restrykcyjnej kontroli jakości i planowane uruchomienie produkcji nowości 2013.
Ponieważ Guangzhou znajduje sie w bliskim sąsiedztwie HongKongu, kolejnym etapem naszego pobytu w Chinach była wizyta w tym specjalnym regionie administracyjnym Chin. Mieliśmy okazje wspiąć się – na szczęście koleją – na wzgórze Wiktorii, z którego roztacza sie wspaniała panorama HongKongu, a także udać się w rejs po zatoce. Wieczorne atrakcje w postaci pokazu laserów na tle nowoczesnego miasta zakończyły nasz pobyt w HongKongu, skąd udaliśmy sie do stolicy Chin Pekinu.
Pekin przywitał
nas już iście zimową pogodą z lekko ujemnymi temperaturami. Nie przeszkodziło nam to, aby z zapartym tchem zwiedzić Zakazane Miasto. W pamięci pozostanie nam również widok placu Tienanmen – Placu Niebiańskiego Spokoju. Tu miały miejsce przełomowe wydarzenia w dziejach Chińskiej Republiki Ludowej, o czym przypomina między innymi portret Mao Zedonga górujący nad placem. W tym miejscu także zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Wizyta w Chinach nie byłaby pełna, gdybyśmy nie zobaczyli Wielkiego Muru, dlatego kolejnym punktem wizyty była właśnie ta gigantyczna budowla.
Blisko tygodniowy wyjazd upłynął wyjątkowo szybko, wypełniony mnóstwem atrakcji. Atrakcji, miejmy nadzieję niezapomnianych. Także wizyty w dwóch fabrykach i możliwość przyjrzenia się z bliska, jak powstają najnowocześniejsze elektronarzędzia i narzędzia spalinowe przyczyniły się do lepszego poznania specyfiki produkcji tych narzędzi. Czekam z niecierpliwością na kolejny wyjazd i możliwość zobaczenia następnych fabrykHitachi.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments