YATO dla hydraulików (część II)

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy narzędzia YATO do wstępnej obróbki rur (m.in. obcinaki, giętarki) i ich montażu (klucze). W drugim odcinku przedstawimy ofertę pozostałego sprzętu do prac hydraulicznych.

Jednym z ciekawszych produktów w ofercie marki YATO dla hydraulików jest ręczna gwintownica do rur. Choć technologia budowlana idzie do przodu i wiele materiałów „twardych” (miedź, stal) zastępowanych jest tworzywami sztucznymi, to wciąż są one często stosowane. Łączenia rur z takich materiałów dokonuje się za pomocą różnego rodzaju gwintowanych złączek. Aby złączkę połączyć z rurą, należy wcześniej wykonać na niej odpowiedni gwint. Do wykonania tej trudnej

i żmudnej pracy możemy wykorzystać gwintownicę ręczną YATO YT-2900. To wyspecjalizowane narzędzie dostarczane jest w zestawie z sześcioma wymiennymi głowicami o różnych średnicach, przeznaczonymi do gwintów na rurach o różnych średnicach: 1/4” (6,3 mm), 3/8” (10 mm), 1/2” (12,5 mm), 3/4” (19 mm), 1” ( 25 mm) i 5/4” (32 mm). Są więc tu głowice na wszystkie powszechnie występujące rury w instalacjach wodnych. Gwintownica umożliwia precyzyjne nacięcie gwintów zgodnych z normami. Montażu głowicy w korpusie oraz jej wymiany na inny rozmiar dokonuje się szybko i bezproblemowo. Równie sprawnie można zmienić kierunek gwintowania. Długa skręcana rękojeść pokryta jest na końcu miękkim, antypoślizgowym tworzywem. Taka konstrukcja zapewnia hydraulikowi zminimalizowanie wysiłku przy wykonywaniu gwintu i komfort pracy. Cały zestaw zapakowany jest w estetyczną walizkę wykonaną z tworzywa sztucznego, ułatwiającą transportowanie do miejsca pracy. Warto tu wspomnieć, że w ofercie YATO dostępne są zapasowe głowice we wszystkich sześciu rozmiarach bądź same noże.


Do obróbki rur z miedzi, stali, aluminium, a nawet z tworzyw sztucznych bardzo przydatne będą praski (YT-2180, YT-2182) do ręcznego rozszerzania średnic rur (kielichowania). Używa się ich do łączenia rur z zastosowaniem elementów złącznych bez konieczności ich spawania czy lutowania. Narzędzia te są bardzo proste w konstrukcji i składają się z dwóch elementów – górnej części, która jest swego rodzaju prasą z dociskiem śrubowym, i dolnej, którą stanowią prowadnice z otworami dla rur o konkretnych średnicach (YT-2180 – 3, 5, 6, 8, 10, 12, 14, 15, 16 i 19 mm, YT-2182 – 22, 25 i 28 mm). Najważniejszą cechą prasek YATO jest dokładność pracy – ręczny docisk śrubowy pozwala wykonywać poszerzenia z dużą precyzją i w ten sposób zapewniać najwyższą jakość połączeń. Ręczne prasy do kielichowania są proste w konstrukcji, łatwe w obsłudze i niezawodne.


YATO, wychodząc naprzeciw trendom technologicznym, ma w swojej ofercie także zgrzewarkę YT-82250 do rur termoplastycznych. Służy ona do łączenia mufowego rur i kształtek z tworzyw sztucznych w temperaturze 260-300°C. Zgrzewarka YATO przystosowana jest do łączenia rur i mufek z polietylenu (PE), polipropylenu (PP) i polibutenu (PB) o średnicach 20-63 mm. Zasilana jest prądem 230 V, ma moc 850 W i osiąga temperaturę zgrzewania 300°C. Praca tym narzędziem jest niezwykle prosta. Wystarczy bowiem przed rozpoczęciem łączenia wygrzać zgrzewarkę, dobrać złączkę o średnicy odpowiedniej do rury, następnie wprowadzić współosiowo kształtkę (złączkę) wraz z rurą do nasadki grzewczej i poczekać, aż topniejący materiał obu elementów się ze sobą połączy. Po ostygnięciu powstaje trwałe połączenie, którego wytrzymałość mechaniczna jest większa niż wytrzymałość samej rury.


Reasumując, oferta YATO narzędzi dla hydraulików jest kompletna i każdy fachowiec zajmujący się pracami hydraulicznymi znajdzie odpowiednie dla siebie narzędzie.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar