YATO dla hydraulików (część I)

W ofercie marki YATO znajdziemy praktycznie każde narzędzie ręczne, które jest niezbędne w pracach hydraulicznych. Począwszy od różnego rodzaju kluczy do rur, szczypiec nastawnych, przez obcinaki, gwintownice, giętarki do rur, a skończywszy na lutownicach gazowych, zgrzewarkach czy praskach do kielichowania. Prezentację oferty hydraulicznej YATO rozpoczniemy od narzędzi najczęściej używanych podczas prac instalatorskich.

Podstawowym narzędziem używanym podczas prac hydraulicznych jest klucz do rur. Większość czynności wymaga bowiem odkręcenia oraz ponownego przykręcenia rur, złączek czy zaworów. Dlatego też w ofercie YATO dostępny jest bardzo szeroki wybór kluczy. W zależności od potrzeb i wymagań klienci mają do wyboru klucze

wykonane z mocnego i wytrzymałego żeliwa ciągliwego lub lżejsze jednak równie mocne klucze aluminiowe. Ważnym elementem decydującym o jakości i żywotności tych narzędzi są szczęki. Niektóre modele YATO posiadają szczęki wykonane z bardzo twardej stali węglowej o twardości 55-60HRC. Do wyboru są także klucze ze szczękami zrobionymi z CRMO (chrom-molibden), czyli bardzo mocnego i wytrzymałego stopu, które dzięki procesowi hartowania także osiągają twardość 55-60HRC. Wszystkie oferowane klucze posiadają uchwyty o przekroju dwuteowym, dzięki czemu zapewniona jest maksymalna wytrzymałość. Pozwala to jednocześnie znacznie zredukować wagę kluczy, co jest istotne podczas długotrwałego używania. Poza tym szerokie rękojeści zwiększają komfort pracy, a poszerzane zakończenia zapobiegają wyślizgnięciu się klucza z dłoni. Natomiast klucze z zakresu YT-2201 do YT-2206 mają dodatkowo rączkę pokrytą izolacją PVC. Cechą charakterystyczną kluczy z tego zakresu jest odgięty kształt, tak zwany typ off-set. Zmieniona konstrukcja znacząco zwiększa ich wytrzymałość, a także siłę zacisku szczęk.

 

Odrębną grupą kluczy do rur są klucze powszechnie zwane szwedzkimi. W ofercie YATO dostępne są modele różniące się między sobą kątem nachylenia szczęk, a mianowicie 45° (YT-2213 – YT-2215),  90° (YT-2210 – YT-2212) oraz typu S (YT-2216 – YT-2218). Wszystkie dostępne są w rozmiarach 1”, 1,5”, 2”. Wykonane są ze stali CRV6140 zgodnie z normą DIN5234. Cechą charakterystyczną tego zakresu kluczy YATO jest specjalnie wyprofilowana rękojeść, która znacząco zwiększa komfort pracy, zwłaszcza gdy używa się dużych sił.
Często używanymi kluczami są szczypce do pomp wodnych YATO (YT-2069, YT-2070, YT-2090, YT-2091, YT-20911), wykonane zgodne z DIN8976. Na szczególną uwagę zasługują szczypce YT-20911, szczególnie mocne i wytrzymałe szczypce wykonane ze stali Chromowo-wanadowej (CRV) z litej odkuwki matrycowej. Poszerzane szczęki o grubości 6 mm zwiększają powierzchnię chwytu i dodatkowo wzmacniają szczypce. Ząbkowana powierzchnia chwytająca hartowana indukcyjnie zapewnia pewny uchwyt również na gładkich rurach. Ponadto dzięki kształtowi rombu zapewniają optymalne przenoszenie siły. Posiadają przegub przestawny w siedmiu pozycjach umożliwiający dostosowanie rozwarcia szczęk w zależności od średnicy rur. Izolowane zanurzeniowo uchwyty oraz specjalnie wyprofilowane rączki zapobiegają wyślizgiwaniu się szczypiec z ręki i podnoszą komfort pracy. Przeznaczone są przede wszystkim do rur, śrubunków 4- i 6-kątnych.

 

Istotną kategorią sprzętu YATO dla hydraulików są także ręczne obcinaki do rur. W zależności od przeznaczenia dzieli się je na obcinaki do rur z tworzyw sztucznych bądź miedzianych. Pierwsza grupa obcinaków przeznaczona jest do cięcia, jak już wspomniano, rur plastikowych wykonanych z PVC, ale także PE, PP, PVDF. Wszystkie modele YATO (YT-2231, YT-2230, YT-2228, YT-2229 oraz YT-22312) posiadają ostrza wykonane z bardzo mocnego stopu 8Cr13 o twardości 54HRC, zapewniające długą żywotność. Poza tym posiadają one system zapadkowy, dzięki czemu została znacząco zredukowana siła nacisku konieczna do przecięcia rury. Natomiast wygodny w użyciu system odblokowujący pozwala w każdym momencie przerwać pracę i otworzyć szczęki. W zależności od potrzeb użytkownik ma do wyboru różne rozmiary obcinaków pozwalających na obcięcie rur o maks. średnicy do 35 mm, 42 mm, 51 mm, czy 63 mm.

 

Obcinaki drugiego typu przeznaczone są do cięcia rur miedzianych, ale również aluminiowych, PVC, PEX-AL-PEX, a model YT-2232 także stalowych cienkościennych. Wszystkie obcinaki krążkowe YATO

(YT-2232, YT-2233, YT-2234, YT-2235, YT-22318, YT-22338) posiadają budowę typu U z centralnie umiejscowionym kółkiem tnącym wykonanym ze stali łożyskowej – bardzo mocnej i twardej, zapewniającej długi okres użytkowania. Niektóre modele, takie jak YT-2233, YT-2234, YT-2235, YT-22338, posiadają szczególnie wygodny system szybkonastawny, pozwalający jednym ruchem docisnąć kółko tnące do odpowiedniej średnicy obrabianej rury. Natomiast po zakończeniu cięcia błyskawicznie można otworzyć obcinak, przygotowując go do następnego cięcia. Pozwala to znacznie zredukować czas pracy. Przecinaki posiadają także obrotowe rolki prowadzące (dwie lub cztery), które umożliwiają obracanie rury idealnie względem jej osi. Rolki posiadają także nacięcia pozwalające na zamocowanie rurek z kielichami. Niektóre modele wyposażone są w gratownik pozwalający na usunięcie ewentualnych zadziorów powstałych podczas cięcia oraz przygotowanie rury do finalnego montażu.

Na etapie cięcia rur hydraulicznych przydatne się jeszcze dwa narzędzia ręczne z oferty firmy YATO. Pierwszym jest imadło zaciskowe, które służy do unieruchamiania obrabianych rur. Dostępne są cztery modele tego narzędzia (YT-6510, YT-6511, YT-6512, YT-6513), które różnią się od siebie maksymalną średnicą ściskanych elementów (odpowiednio 2”, 2/5”, 3” i 4”). Imadła wykonane są z wysoko gatunkowego żeliwa ciągliwego, a szczęki z bardzo twardego stopu stali S55C, co zapewnia pewny zacisk na rurze i zapobiega jej obracaniu się podczas pracy. Natomiast dzięki zapięciu haczykowemu zarówno montaż, jak i demontaż rur jest bardzo szybki i prosty.

 

Drugim narzędziem jest gratownik służący do usuwania ostrych zadziorów pozostałych po cięciu oraz do przygotowania rury do finalnego montażu. Gratownik YATO YT-22360 posiada wymienne obrotowe ostrze wykonane z twardej stali HSS. Dzięki takiej konstrukcji narzędziem można szybko i dokładnie pozbyć się pozostałości z wnętrza rur miedzianych, mosiężnych, aluminiowych, stalowych, żeliwnych czy plastikowych. Korpus wykonany ze stopu aluminium w kształcie sześciokąta o średnicy 12 mm zapewnia wygodne trzymanie i dużą odporność mechaniczną.

Kiedy rury są już obcięte i ogratowane, często należy je odpowiednio wygiąć. W ofercie YATO znajdziemy sześć modeli ręcznych giętarek (YT-21840, YT-21842, YT-21843, YT-21844, YT-21845, YT-21846), którymi ukształtujemy rury miedziane, mosiężne, aluminiowe i z miękkiej stali o średnicach od 6 do 18 mm. Ręczne giętarki to narzędzia bardzo proste w konstrukcji – składają się z dwóch ramion i głowicy. Jednak specjalny kształt wyżłobienia zarówno w głowicy, jak i jednym z ramion zapobiega zgniataniu rury podczas gięcia, pozostawiając jej okrągły profil. Wszystkie giętarki YATO posiadają naniesioną podziałkę kątową i umożliwiają wyginanie rur w zakresie do 180°.

W ofercie YATO poza ww. produktami dostępnych jest również wiele innych artykułów koniecznych podczas wykonywania prac instalatorskich, takich jak taśmy PTFE, pakuły, pasty do gwintów, szczypce do kielichowania, lutownice gazowe czy zgrzewarki do rur. Szczegóły dotyczące pełnej oferty programu YATO dostępne są na stronie www.yato.pl.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar