Wyższy wymiar pracy grzechotkami Wera Zyklop

Grzechotki, jak wiadomo, należą do prostych narzędzi i ktoś by pomyślał, że niewiele się da w ich konstrukcji ulepszyć. Niemiecka firma pokazała Wera, że jest to możliwie.

Jak wiadomo, mechanicy często używają kluczy w ciasnych miejscach i ograniczonych przestrzeniach. Dlatego smukły kształt grzechotek Zyklop Metal ma bardzo istotne znaczenie (fot. 1., 2. i 3.), gdyż znacznie ułatwia pracę. Zaś długa dźwignia pozwala bez wysiłku aplikować dość duże siły. Oczywiście, aby smukłe grzechotki Zyklop Metal mogły służyć do ciężkich zadań i przenosić duże momenty obrotowe, Wera wykonała je całkowicie (tj. wraz z rękojeścią) ze stali chromowo-molibdenowej. Stąd w ich

nazwie znalazło się słowo „Metal”.

fot. 1.

 

Kierunek obrotu klucza 1/2” zmienia się (Wera 8003), przekładając zabierak na jego drugą stronę (fot. 4., 5., i 6). Upraszcza to mechanizm grzechotki, czyniąc go niezawodnym nawet w wypadku ciągłej aplikacji dużych momentów. W przypadku klucza z zabierakiem 1/4” (Wera 8004) kierunek pracy zmienia się tradycyjnie przełącznikiem (fot. 7. i 8.). Napędy omawianych grzechotek Wera wyposażyła w blokady nasadek (fot. 9. i 10.), dzięki czemu nie dochodzi do ich spadania i zagubienia. Mechanizmy grzechotkowe kluczy Wera Zyklop mają mały kąt pracy (4,7° – Zyklop 8003, 5° – Zyklop 8004), dzięki czemu łatwo nimi wkręcać lub wykręcać w trudno dostępnych miejscach.

fot. 2.

 

W zestawach z grzechotkami Wera Zyklop Metal znajdują się przedłużki z tuleją ślizgową służącą do ich trzymania, która ułatwia szybki montaż (fot. 11.). Dzięki niej palce użytkownika nie stykają się z samym kluczem i nie hamują jego obrotów w przypadku, gdy chcemy nim szybko pokręcać. To rozwiązanie niewątpliwie przyspiesza pracę. W zestawie jest też adapter przegubowy, który umożliwia wkręcanie/wykręcanie pod kątem (fot. 12.). W przypadku klucza Wera 8004 dostępna jest przedłużka kątowa (fot. 13. i 14.), która pełni podobną funkcję. W zestawach z grzechotką znajduje się uchwyt do bitów 1/4” (fot. 15.), który nie tylko można stosować z grzechotkami (fot. 16.), ale także z elektronarzędziami (fot. 17.). Warto wspomnieć o jeszcze jednym użytecznymi rozwiązaniu, które stosuje Wera. Jej nasadki mają ryflowaną powierzchnię, która umożliwia wkręcanie nimi za pomocą samej dłoni i palców (fot. 18.).

 

fot. 3.

 
Do swoich kluczy Wera wymyśliła nowatorskie tekstylne etui. Niemiecka firma nie stosuje więc tradycyjnych ciężkich skrzynek czy boksów, które zajmują dużo miejsca. Etui zapewnia dużą mobilność i zajmuje w torbie narzędziowej o wiele mniej miejsca niż taka skrzynka czy boks. Jest też znacznie bardziej od nich odporne na upadki z wysokości, bo nie pęka i rozpada się na części. W następnym odcinku naszego cyklu opowiemy o kluczach Wera Joker.

 

fot. 4.

fot. 5.

fot. 6.

fot. 7.

fot. 8.

fot. 9.

fot. 10.

fot. 11.

fot. 12.

fot. 13.

 

fot. 14.

fot. 15.

fot. 16.

fot. 17.

fot. 18.

fot.19.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments