Wysokoprądowa technologia LiHD i silnik bezszczotkowy. Test wiertarko-wkrętarki akumulatorowej Metabo BS 18 LT BL

Technologia zasilania LiHD, bezszczotkowy silnik, pełne elektroniczne sterowanie parametrami pracy, kompaktowe gabaryty i niska waga – tak w skrócie można scharakteryzować wiertarko-wkrętarkę Metabo BS 18 LT BL, którą niedawno testowaliśmy w redakcyjnym warsztacie.

Niewątpliwie to, co wyróżnia wiertarko-wkrętarkę Metabo BS 18 LT BL, to zastosowanie w niej silnika bezszczotkowego i wysokoprądowej technologii zasilania LiHD. Przypomnijmy, Metabo jako pierwszy producent na świecie i dotąd jedyny wprowadziło na rynek technologię akumulatorową LiHD, która nie tylko umożliwia konstruowanie wysokowydajnych elektronarzędzi bezprzewodowych, np. akumulatorowej dużej szlifierki kątowej, ale także zwiększa znacznie wydajność dotychczas produkowanych maszyn bezprzewodowych. Podstawowym składnikiem technologii LiHD są innowacyjne litowo-jonowe ogniwa

wysokiej mocy. Aby z ogniw można było pobierać duży prąd, przekonstruowano akumulator. Mamy więc w nim miedziane styki, które są grubsze o 35% od standardowych konektorów stosowanych dotychczas w konwencjonalnych bateriach Li-Ion. Siłę ich połączenia ze stykami elektronarzędzia zwiększono o 30%. Natomiast wewnętrzne łączenia ogniw są też ze stopu miedzi i mają niklowaną powierzchnię. Prądowe szyny wykonano zaś z posrebrzonej miedzi i zwiększono ich przekroje z 2,5 do 6 mm2.

Taka konstrukcja pozwoliła pobierać z akumulatora prąd o wartości 60 A, jak też znacznie ograniczyć jego nagrzewanie się. Np. w przypadku poboru prądu 30 A przez 10 min, konwencjonalny akumulator Li-Ion nagrzewa się do temperatury ok. 90°C, zaś LiHD – do 60°C. Zmniejszenie nagrzewania jest korzystne dla baterii, bo pozwala zachować w pełni jej żywotność, jak też ogranicza straty energetyczne, co oznacza, że możemy nią dłużej pracować na jednym cyklu ładowanie/rozładowanie. Np. w stosunku do akumulatorów Li-Ion 5,2 Ah czas ten zwiększono aż o 87% (dane dla baterii LiHD 6,2 Ah). W rezultacie redukcji liczby ładowań, co jest konsekwencją wydłużenia cyklu rozładowania pracą, akumulator LiHD ma dwa razy dłuższą żywotność od standardowych baterii Li-Ion. Dzięki nowym ogniwom dużej mocy, które charakteryzują wysokim prądem rozładowania, technologia LiHD dostarcza elektronarzędziu o 67% więcej mocy elektrycznej niż było to możliwe dotychczas. Płaskie, jednorzędowe akumulatory LiHD o pojemności 3,1 Ah, w które wyposażono testowaną wiertarko-wkrętarkę, oferują moc porównywalną do tej, którą charakteryzowały się stosowane dotychczas znacznie większe baterie Li-Ion (5,2 Ah). Nowa technologia umożliwiła zatem redukcję ich rozmiarów i ciężaru. Akumulatory LiHD są w pełni kompatybilne ze wszystkimi obecnie produkowanymi urządzeniami akumulatorowymi i ładowarkami Metabo.

Silnik bezsczotkowy (BL) zwiększa efekt mocy, jaki dają akumulatory LiHD. Będąc zminiaturyzowanym 3-fazowym silnikiem synchronicznym, ma bowiem znacznie wyższą sprawność w porównaniu do jednostek komutatorowych i w konsekwencji znacznie większą wydajność dzięki m.in. wyeliminowaniu z jego konstrukcji szczotek i komutatora oraz strat energii wynikających z iskrzenia pomiędzy tymi elementami. Jest więc dużo trwalszy, ale też mniejszy i lżejszy, co obniża masę całkowitą elektronarzędzia i jego gabaryty (testowana maszyna jest tego najlepszym przykładem). I rzecz chyba najważniejsza – dzięki rozbudowanej elektronice (mikrofalownik czipowy, technologia Ultra-M) sterowanie parametrami pracy testowanej wiertarko-wkrętarki jest dużo bardziej precyzyjne i może odbywać się w dużo większym zakresie. Elektronika zapewnia też maksymalną moc, efektywne ładowanie, optymalne wykorzystanie energii i długą żywotność maszyny. Silnik BL w porównaniu do jednostek komutatorowych jest praktycznie bezobsługowy, gdyż nie trzeba wymieniać w nim szczotek, co znacznie redukuje liczbę naszych wizyt w serwisie elektronarzędzi.

Wiertarko-wkrętarka Metabo BS 18 LT BL dysponuje dwoma trybami pracy: trybem wiercenia i wkręcania. Zastosowano w niej 2-biegową przekładnię oraz 23-stopniowe sprzęgło do ustawiania momentów obrotowych w trybie wkręcania. Jego pierścień służy także do wybierania trybów pracy. Sterowanie przełożeniami odbywa się suwakiem umieszczonym w górnej części obudowy. Prędkość obrotową reguluje się płynnie włącznikiem spustowym (I bieg – 0-600 min-1 i moment obrotowy 60 Nm, II bieg – 0-2100 min-1 i 34 Nm). W testowanym urządzeniu
pracuje szybkomocujący uchwyt wiertarski 13 mm. Dzięki automatycznej blokadzie wrzeciona możliwy jest montaż osprzętu jedną ręką. W sprzęcie nie zabrakło diody LED do pracy w zaciemnionych miejscach.

Maszyna jest ergonomiczna i dobrze wyważona (ma konstrukcję „T”) oraz bardzo lekka (1,5 kg). Wszystkie jej części, z którymi stykają się dłonie użytkowników w czasie pracy, wyłożono miękkimi okładzinami Soft grip. Sprzętem operuje się swobodnie i bezwysiłkowo.
Jak już wspominaliśmy, Metabo wyposażyło testowany model wiertarko-wkrętarki w zasilanie z litowo-jonowych baterii LiHD o napięciu 18 V i pojemności 3,1 Ah. Możliwość poboru prądu o szerokim zakresie natężenia (do 60 A) pozwala zoptymalizować jego zużycie i bezproblemowo pracować cały dzień bez zmiany akumulatora, co jest i wygodne, i oszczędza czas poświęcony na obsługę baterii. Akumulator zabezpieczono przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, zoptymalizowano także proces ładowania – w ładowarce wentylator chłodzi ładowaną baterię, a elektronika czuwa, żeby jej nie przeładować. W tylnej części baterii umieszczono wskaźnik poziomu jej naładowania.

W pierwszym redakcyjnym teście wierciliśmy w trzech złożonych płytach OSB (sumaryczna grubość 5,25 cm) koronowym wycinakiem 1-ostrzowym o średnicy 51 mm. Zadanie to wykonaliśmy na I biegu w czasie 10,93 s. W próbie montażu wkrętu o średnicy 10 mm i długości 300 mm, wykonanej też na I biegu, wiertarko-wkrętarka Metabo osiągnęła czas 10,84 s. W ostatniej próbie wywierciliśmy przelotowy otwór o średnicy 4 mm w stali konstrukcyjnej o grubości 8,97 mm. Operacja ta trwała 8,06 s. . Uzyskane wyniki, naszym zdaniem, sytuują Metabo BS 18 LT BL na samym topie profesjonalnych tego typu maszyn przeznaczonych do trudnych zadań. Niewątpliwie jest to zasługą technologii zasilania LiHD i silnika bezszczotkowego.

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki akumulatorowej Metabo BS 18 LT BL

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie13/38 mm
Maks. moment obrotowy (I/II bieg)60/38 Nm
Obroty I/II bieg0-600/0-2100 min-1
Uchwyt szybkomocujący+ (13 mm)
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLiHD/18 V/3,1 Ah
Waga z akumulatorem1,5kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments