TEST PRZECINARKI PLAZMOWEJ YATO YT-82952 – WYSOKA WYDAJNOŚĆ I EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

W przecinarce plazmowej YATO YT-82952 wykorzystano elementy elektroniczne wykonane w technologii IGBT. To pozwala wykonywać nią prace z wysoką wydajnością i przy niskim poborze energii.

YATO_YT-82952-1

Przecinarka plazmowa YATO YT-82952 to urządzenie inwertorowe zasilane prądem o napięciu 230 V. Jego maksymalny prąd cięcia wynosi 40 A. Przecinarka przeznaczona jest do cięcia arkuszy blachy, różnego rodzaju profili i innych elementów wykonanych z materiałów przewodzących prąd elektryczny. Urządzenie umożliwia przecinanie przedmiotów wykonanych ze stali węglowej i stopowej, a także metali nieżelaznych, czyli wyrobów aluminiowych

lub miedzianych. Maksymalne grubości przecinanych materiałów wynoszą: do 15 mm (stali węglowa), do 12 mm (stal nierdzewna), do 10 mm (aluminium) i do 7 mm (miedź). Potencjometr umieszczony na przednim panelu umożliwia płynną zmianę mocy cięcia i optymalne dobranie jej do obrabianego materiału.

Cięcie skoncentrowanym elektrycznym łukiem plazmowym, jarzącym się między nietopliwą elektrodą a materiałem, polega na stopieniu przecinanego materiału i wyrzuceniu go ze szczeliny cięcia. Plazmotwórczym gazem jest w przypadku przecinarki YATO YT-82952 sprężone powietrze. W jej standardowym wyposażeniu jest palnik plazmowy z 4-metrowym przewodem, zapasowy komplet elektrody i osłony ceramicznej, kabel masowy wraz z zaciskiem, reduktor ciśnienia powietrza z filtrem, klucz do przykręcania przewodu gazowego, a także szczotko-młotek. Reduktor powietrza zapewnia jego przepływ na poziomie 200 l/min przy ciśnieniu od 0,4 do 0,45 MPa. Butla ze sprężonym powietrzem oraz przewód powietrzny nie są dostarczane z przecinarką. Sprężone powietrze, które jest niezbędne w procesie cięcia plazmowego, powinno być czyste i suche. Zabrania się zasilania przecinarki powietrzem pochodzącym bezpośrednio ze sprężarki.

 

Jak wiadomo, cięcie plazmowe zależy od doboru wielu parametrów. Należą do nich: natężenie prądu, napięcie łuku, prędkość cięcia, ciśnienie i natężenie przepływu powietrza, położenia palnika względem ciętego przedmiotu. Przy cięciu ręcznym operator ma wpływ jedynie na prędkość cięcia i odległość dyszy od przecinanego przedmiotu. Pozostałe parametry są nastawione przed cięciem i utrzymywane przez elektronikę urządzenia. Redakcyjne testy, podczas których przecinaliśmy blachy ze stali węglowej (grubość – 10 mm) i nierdzewnej (3 mm), pokazały, że prędkość cięcia w przypadku przecinarki plazmowej YATO YT-82952 ma decydujący wpływ na jakość krawędzi obrabianych materiałów. Przy większej prędkości maleje bowiem szczelina cięcia i spada jego jakość.

YATO_YT-82952-2_1

Natomiast przy małej prędkości cięcia zwiększa się szczelina i otrzymujemy dobrej jakości krawędzie. Jednakże żeby nie pojawiał się nawis stopionego metalu i żużla, prędkość nie może być za niska. Ważne jest więc optymalne dobranie prędkości cięcia, do czego potrzeba pewnej wprawy i doświadczenia. Nadmieniamy, że należy zawsze dbać o to, by przecinana powierzchnia przedmiotu była oczyszczona ze starych farb, olejów, smaru i rdzy. Tego rodzaju zanieczyszczenia mogą zakłócić przepływ prądu, co nie pozostaje bez wpływu na parametry cięcia. Prędkość cięcia należy dobierać, uwzględniając grubość i rodzaj przecinanego materiału. Należy dążyć do utrzymania stałej, optymalnej w danym przypadku prędkości przecinania. Zaś dyszę palnika należy zawsze utrzymywać prostopadle w stosunku do krawędzi cięcia.

 

Podczas redakcyjnych testów proces cięcia przebiegał sprawnie, nie wystąpiły żadne problemy, takie jak pojawienie się żużla czy sopli. Przecinarka tnie bardzo szybko, zwłaszcza grube profile. Pod tym względem, naszym zdaniem, jest znacznie efektywniejsza od innych technologii stosowanych do cięcia blach. Urządzenie YATO umożliwia więc wydajną obróbkę i oszczędzanie cennego czasu pracy. Jest też wygodne w pracy, ma ergonomiczny uchwyt z dyszą, jak też niewielkie rozmiary oraz masę. Łatwo więc przecinarkę przenosić czy transportować. Jest ona prosta w obsłudze, a jej panel sterowania umożliwia szybkie ustawienie optymalnych parametrów pracy. Do tego ma niskie koszty eksploatacji – jedynym elementem eksploatacyjnym urządzenia jest dysza YT-82953, którą możemy bezproblemowo dokupić.

Nadmieniamy, że przecinarka YATO YT-82952 może pracować

maksymalnym prądem cięcia przez 60% okresu 10 min. Pozostałe 40% należy przeznaczyć na chłodzenie jej układów. W przypadku nieprzestrzegania tego cyklu pracy zadziała układ zabezpieczający przed przegrzaniem. Zaświeci się wówczas lampka sygnalizacyjna, a praca urządzeniem nie będzie możliwa do czasu dostatecznego ochłodzenia układów. Należy unikać częstego przeciążania urządzenia, gdyż może to doprowadzić do jego szybszego zużycia.
Naszym zdaniem przecinarka inwertorowa YATO YT-82952 może być z powodzeniem wykorzystywana w warsztatach naprawczych, jak i na budowach. Dzięki niewielkim gabarytom (460 x 345 x 150 mm) i niskiej masie (zaledwie 7,5 kg) jest urządzeniem mobilnym, które może być wykorzystywane podczas prac prowadzonych u klientów. Naszym zdaniem doskonale sprawdzi się zarówno w rzemieślniczych, jak i przemysłowych warunkach pracy.

Tomasz Jagiełło

 

Dane techniczne przecinarki plazmowej YATO YT-82952

Waga 7,5 kg
Wymiary 460x345x150 mm
Napięcie zasilające 230 V
Częstotliwość znamionowa 50 Hz
Maksymalny prąd cięcia 40 A
Grubość cięcia 1-12 mm
Ciśnienie powietrza 0,4-0,5 MPa
Wymagany przepływ powietrza 150-200 l/min
Sposób inicjacji łuku HF – wysokiej częstotliwości
Stopień ochrony IP21S
Klasa izolacji I

 

YATO_YT-82952-3_1

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar