WYSOKA AKUMULATOROWA MOC. BEZPRZEWODOWA PIŁA SZABLASTA HIKOKI CR36DA

Piła szablasta HiKOKI CR36DA to akumulatorowe elektronarzędzie oferujące efektywność cięcia najmocniejszych „tygrysic” dostępnych obecnie na rynku. Jest to efektem 36-woltowej technologii zasilania Multi-Volt.

W pile szablastej HiKOKI CR36DA zastosowano wysokosprawny, mocny silnik bezszczotkowy oraz najnowocześniejszą technologię zasilania akumulatorowego Multi-Volt. Przypomnijmy, charakteryzuje ją znacznie zwiększona efektywność energetyczna, dzięki której omawiane 36-woltowe elektronarzędzie dysponuje mocą rzędu 1440 W. Akumulatory Multi-Volt oferują dwa napięcia zasilania 36/18 V oraz pojemności 2.5/5.0 Ah (bateria BSL 36A18) lub 4.0/8.0 Ah (BSL 36B18) i w wypadku 36 V odpowiednio moc 1080 albo 1440 W. Z powodu swojej dwunapięciowości mogą być stosowane w elektronarzędziach HiKOKI klas 18 lub 36

V. Wybór napięcia dokonywany jest automatycznie przez elektronikę akumulatorów, którą w tym celu wyposażono w funkcję rozpoznawania zasilanych maszyn. Jeśli porównamy standardowy litowo-jonowy akumulator HiKOKI 18 V/5.0 lub 6.0 Ah z akumulatorem Multi-Volt pod względem gabarytów i masy, nie zauważymy znaczących różnic. Oba rodzaje baterii są równie kompaktowe – tzn. lekkie i mają niewielkie wymiary. W akumulatorach Multi-Volt HiKOKI zastosowało znacznie efektywniejsze rozwiązanie chłodzenia ogniw niż w bateriach Li-Ion 18 V. Gdy do tego dodamy niższe natężenie prądu w przypadku korzystania z napięcia 36 V, to okazuje się, że ogniwa Li-Ion baterii Multi-Volt znacznie mniej się nagrzewają podczas intensywnej pracy. Konsekwencją tego jest ich zwiększona żywotność, a także wzrost efektywności oddawania energii. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji więcej mocy (maksymalnie 1440 W) podczas operacji o wysokiej energochłonności, a takie – jak wiadomo – wykonuje się pilarkami szablastymi.


Działanie pilarki HiKOKI CR36DA kontroluje zaawansowana elektronika mikroprocesorowa. Jej główne funkcje to sterowanie działaniem urządzenia, w tym stabilizacja i 4-poziomowa regulacja częstotliwości suwów, ochrona antyprzeciążeniowa silnika i ogniw akumulatorów oraz optymalizacja poboru energii. Do ustawiania szybkości pracy służy wygodny przycisk na panelu sterowania znajdującym na wewnętrznej dolnej części rękojeści „D”. Do dyspozycji mamy 4 poziomy częstotliwości suwów: 0–1700 min-1 (niski), 0–2300 min-1 (średni), 0–2500 min-1 (wysoki) i 0–3000 min-1 (maksymalny). Obok przycisku znajduje się 4-diodowy wskaźnik informujący o wybranym ustawieniu. W ramach każdego z poziomów częstotliwości suwów możemy za pomocą włącznika spustowego płynnie sterować szybkością pracy, poczynając od wartości zerowej. HiKOKI nie jest więc pilarką przeznaczoną wyłącznie do trudnych prac, wykonamy nią bowiem
z powodzeniem lżejsze operacje, bez obawy o uszkodzenie obrabianego materiału. Nadmieniamy, że 4-diodowy wskaźnik służy też do sygnalizacji przeciążenia maszyny i zasilającego go akumulatora.

 

W pile szablastej HiKOKI CR36DA zastosowano też innowacyjną przekładnię, która zamienia obroty silnika na suwy o długości 32 mm. Służy do tego specjalnie skonstruowane zębate koło zamachowe z podwójną przeciwwagą, która o 50% redukuje wibracje. Pilarka została wyposażona w system orbitalnego ruchu przeznaczony do szybkiego cięcia materiałów drewnianych oraz w szybkomocujący uchwyt brzeszczotów. Do opierania pilarki na obrabianym materiale służy regulowana metalowa stopka.


Tak skonstruowany napęd pilarki w połączeniu z innowacyjną technologią zasilania Multi-Volt pozwala na uzyskanie bardzo dużej efektywności cięcia. HiKOKI podało, że
CR 36DA tnie znacznie szybciej od przewodowej 1150-watowej przewodowej piły szablastej HiKOKI CR 13VBY i 18-woltowej akumulatorowej CR 18DBL. W zależności od materiału i siły wywieranego posuwu jej przewaga w przypadku CR 13VBY osiąga wartości 15% (deska drewniana, posuw – 49 N, cięcie w trybie orbitalnym), 194% (deska drewniana, posuw wywierany ciężarem własnym, cięcie w trybie orbitalnym) i 33% (rury stalowe, posuw – 49 N). Natomiast w wypadku porównania z CR 18DBL okazało się, że HiKOKI CR 36DA jest efektywniejsze o 60% (deska drewniana, posuw – 49 N, cięcie w trybie orbitalnym), o 165% (deska drewniana, posuw wywierany ciężarem własnym, cięcie w trybie

orbitalnym) i o 10% (rury stalowe, posuw – 49 N).

 

Inżynierowie odpowiedzialni w HiKOKI za konstruowanie nowoczesnych elektronarzędzi postarali się, żeby piła szablasta CR36DA była także wzorem wygody pracy i łatwości operowania. Mamy w niej odpowiednio wyprofilowane miękkie okładziny pokrywające metalową obudowę przekładni oraz wygodny w trzymaniu uchwyt główny „D”. Ułatwiają one trzymanie elektronarzędzia i pochłaniają część wibracji. Dzięki ergonomicznej konstrukcji piłą HiKOKI CR36DA tnie się wygodnie i pewnie. Warto tu wspomnieć, że prezentowaną maszynę wyposażono w składany hak umożliwiający zawieszenie jej np. na drabinie i ułatwiający transport oraz przechowywanie. Jest też dioda LED służąca do oświetlania miejsca cięcia.


Resumując, 36-woltowa piła szablasta HiKOKI CR36DA to wysoce zaawansowane technicznie elektronarzędzie akumulatorowe, które umożliwia uzyskanie bardzo wysokiej efektywności cięcia i pod tym względem jest rynkowym liderem. Wysoką moc i siłę udanie przy tym łączy z delikatną i dokładną pracą, oferując zupełnie nową jakość w kategorii pił szablastych popularnie zwanych tygrysicami.

pins

Dane techniczne piły szablastej HIKOKI CR36DA

Napięcie zasilania36 V
Rodzaj akumulatora Li-Ion/napięcie/pojemnośćMulti-Volt/18 lub 36V/4.0 lub 8.0 Ah
Częstotliwość suwów0-3000/min
Skok brzeszczotu32 mm
Maks. średnica rur ze stali/chlorku winilu130/130 mm
Maks. głębokość cięcia drewna/stalowych płyt300/19 mm
Waga z baterią 2.5/4.0 Ah4,5/4,8kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments