Wyrzynarki (część V). Dobór modelu wyrzynarki

Dobór odpowiedniego dla użytkownika typu wyrzynarki powinien być dokonany w oparciu o sprecyzowane potrzeby wynikające z warunków cięcia.

Punktem wyjścia jest rodzaj i maksymalna grubość ciętego materiału oraz dokładność cięcia. Ponadto należy wziąć pod uwagę stopień wykorzystania wyrzynarki i oczekiwaną wydajność. Przy wybieraniu modelu maszyny trzeba również uwzględnić warunki eksploatacji wyrzynarki. Chodzi głównie o stopień obciążenia i umiejętności jej obsługi.


Zgodnie z powyższym, do zadań cięższych, wykonywanych w firmach, dobieramy maszyny klasy profesjonalnej o większej mocy nominalnej wynoszącej co najmniej 600 watów, najlepiej ponad 700 watów. Maszyny powinny

mieć regulację częstotliwości suwów, bo dzięki temu możemy je lepiej przystosować do obróbki różnych materiałów, a także mechanizm ruchu wahadłowego, który optymalizuje cięcie drewna i materiałów drewnopochodnych.

W przypadku stawiania wyrzynarce profesjonalnej wymagania uzyskiwania wysokiej jakości cięcia i prostoliniowości przeciętej powierzchni materiału należy wybrać taki model, który jest przystosowany do współpracy z długą szyną prowadzącą oraz ma dokładne nastawy skosu cięcia. Jeśli pracujemy z dala od źródeł zasilania sieciowego, warto kupić wyrzynarkę akumulatorową. Obecnie produkowane wyrzynarki bezprzewodwoe, dzięki zastosowaniu w nich najnowszej generacji baterii litowo-jonowych o dużych pojemnościach, umożliwiają pracę bez przerwy (używamy wtedy naprzemiennie dwóch akumulatorów) i uzyskanie porównywalnych wydajności cięcia z modelami przewodowymi. Dlatego o ich stosowaniu nie decyduje już tylko odległość miejsca pracy od gniazdka z prądem, lecz wygoda operowania, gdyż nie mają one kabla przeszkadzającego nam wcięciu.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments