Wyrzynarki (część III). Akcesoria i dodatkowe wyposażenie

Narzędziem roboczym stosowanym w wyrzynarkach są różnego rodzaju brzeszczoty specjalnie przeznaczone do tych maszyn, mające odpowiednie rozmiary, budowę oraz mocowania.

Oprócz brzeszczotów, stosuje się różne akcesoria optymalizujące pracę. Najważniejsze z nich to prowadnica równoległa, szyna prowadząca, cyrkiel, nakładka zapobiegająca powstawaniu odprysków podczas cięcia, płyty poślizgowe oraz stolik pilarski służący do pracy stacjonarnej. Prowadnicę równoległą montuje się w stopie, ustalając uprzednio odległość linii cięcia od boku materiału. Za pomocą prowadnicy możemy wykonywać proste cięcia równoległe do boku np. płyty, o ile jest on idealnie prosty, jeśli nie, należy wykorzystać specjalną szynę prowadzącą. Przeważnie wyrzynarkę do

niej montuje się za pomocą specjalnego adaptera.

Dokładne cięcie po okręgu wykonuje się za pomocą specjalnego cyrkla, którego jeden koniec mocuje się w stopie wyrzynarki, a drugi, ostro zakończony, wbija się w środek wycinanego koła, wyznaczając jego oś. W wyposażeniu wyrzynarek znajduje się także specjalna wkładka do stopy, która zapobiega odpryskom ciętego materiału na górnej jego krawędzi. Podczas pracy dociska ona materiał tuż przy linii cięcia i w ten sposób nie dopuszcza do wyłamywania się większych kawałków materiału z górnej krawędzi. Dostępne są także płyty ochronne z tworzywa sztucznego. Nakłada się je na stopę wyrzynarki, aby zapobiec zarysowaniu delikatnych powierzchni obrabianego materiału, np. forniru.

Wyrzynarki można używać jako małej maszyny stacjonarnej, gdy zamontuje się ją w specjalnym stoliku od spodu jego blatu. Dzięki temu przekształcamy ją w brzeszczotową pilarkę stacjonarną, która umożliwia nam precyzyjne cięcie różnych elementów, np. wycinanie skomplikowanych kształtówkrzywoliniowych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments