Wyrzynarki (część II e). Konstrukcja wyrzynarek
Korpus wyrzynarki stanowi obudowa wykonana z solidnego tworzywa sztucznego. Spełnia ona dwie podstawowe funkcje: scala wszystkie jej części w jedną funkcjonalną całość, a także służy do prowadzenia elektronarzędzia.
Rozróżnia się dwa wykonania obudów, a zatem dwie wersje tych narzędzi: z uchwytem żelazkowym, zwanym także kabłąkowym, oraz gałkowym, nazywanym również grzybkowym. Pierwszy z uchwytów umożliwia trzymanie wyrzynarki tylko jedną ręką, a więc dostosowany jest do prowadzenia wyrzynarki głównie po liniach prostych lub do nich zbliżonych. W przypadku maszyn z uchwytem gałkowym jedną ręką trzyma się korpus o kształcie zbliżonym do walca. Zaś drugą, jeśli to
konieczne dla dokładności cięcia, opiera się na uchwycie gałkowym i koryguje ruch maszyny podczas wykonywania dokładniejszych krzywizn. Warto tu wspomnieć, że rękojeści i części chwytne wyrzynarek pokrywa się specjalną wykładziną (tzw. soft grip), która w dużym stopniu amortyzuje wibracje przenoszone na ręce operatora.Z korpusem wyrzynarki, a więc z jej obudową, zintegrowana jest stopa prowadząca. Wykonuje się z ją odlewów aluminium. Jej spodnia część jest płaska i wyszlifowana albo zaopatrzona w specjalną nakładkę poślizgową zabezpieczającą materiał obrabiany przed zadrapaniem. W maszynach z najwyższej półki jakościowej stosuje się wymienne nakładki poślizgowe, które przeznaczone są do pracy z określoną grupą materiałów. Stopa ma mechanizm jej pochylania bocznego w zakresie 0-45°, co umożliwia cięcie pod kątem. Stosuje się dwa rodzaje takich mechanizmów: śrubowy obsługiwany narzędziowo (przeważnie kluczem imbusowym) lub dźwigniowy (beznarzędziowy). W niektórych elektronarzędziach montuje się w stopie króciec do odsysania wiórów i opiłków, który można połączyć z odkurzaczem w celu ich odprowadzania z pola pracy. Warto tu wspomnieć, że wyrzynarki starej konstrukcji mają kanał służący do odsysania wiórów w obudowie. Odsysanie opiłków za pomocą odkurzacza zapewnia dobrą widoczność linii cięcia i czystość w miejscu pracy.
Pewnym novum na rynku są wyrzynarki Festool i Mafell z wymiennymi stopami specjalizowanymi, np. przeznaczoną do cięcia prostopadłego, kątową z dokładnym beznarzędziowym ustawieniem skosu cięcia, umożliwiającą współpracę z szyną prowadzącą. Takie wykonanie tych urządzeń umożliwia uzyskanie nimi najwyższego stopnia dokładności pracy. Obecnie integralnymi częściami wyrzynarek są dioda LED oświetlająca miejsce pracy, jak też dioda laserowa dokładnie wytyczająca prostą linię cięcia. Ostatnie rozwiązanie jest rzadko spotykane z powodu ograniczonego stosowania, np. jest bezużyteczne podczas cięciakrzywoliniowego.