Wyrzynarki (część II c). Konstrukcja wyrzynarek

Ponieważ brzeszczot w czasie cięcia grubszych materiałów ma tendencję do uchylania się, stosuje się układ prowadzenia brzeszczotu.

Składa się on przeważnie ze specjalnej rolki z wyżłobieniem, w które wchodzi brzeszczot, co przeciwdziała jego odchylaniu się. Czasami poniżej rolki stosuje się jeszcze dodatkowe prowadzenie z dwóch płaskich „szczęk” wykonanych z węglików spiekanych, pomiędzy które wchodzi brzeszczot. Rozwarcie tych szczęk jest regulowane, co pozwala dostosować je do brzeszczotów o różnych grubościach.

Warto tu wspomnieć, że pewien producent zrezygnował z rozbudowanego układu prowadzenia brzeszczotu. Twierdzi on, że brzeszczot, który w czasie

cięcia trze o elementy prowadzące, ulega rozgrzaniu i staje się bardziej podatny na odkształcenia i zbaczania podczas prostopadłego cięcia. Eliminacja prowadnic umożliwia też zamocowanie brzeszczotu zębami w kierunku maszyny. To zaś umożliwia cięcie np. płyt fornirowanych przez przyłożenie wyrzynarki od spodu elementu obrabianego. Dzięki temu niepolakierowana powierzchnia nie ulegnie uszkodzeniom. Jednakże opisane rozwiązanie stosowane przez firmę Mafell wymaga stosowania specjalnych brzeszczotów.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments