Wyrzynarka, pilarka, przecinarka czy piła stołowa – czym i jak przycinać różne materiały?

Wybór narzędzia do przycinania różnych materiałów może być nieco zawiły. Czy powinieneś sięgnąć po wyrzynarkę, pilarkę, przecinarkę czy piłę stołową? W artykule przyjrzymy się różnym typom narzędzi, aby pomóc w wyborze tego, które najlepiej odpowiada twoim potrzebom i projektom. Czy to docinanie, rozcinanie czy może przecieranie – tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Do czego służy i jak działa wyrzynarka?

Jednym z narzędzi do cięcia jest wyrzynarka. Przeznaczona jest do wycinania precyzyjnych kształtów przede wszystkim w drewnie, ale także w plastiku, metalu i innych materiałach. W zależności od surowca konieczne jest dobranie odpowiedniego brzeszczotu. Wyrzynarki

są przystosowane do:
• cięcia po krzywej – umożliwiają wycinanie nieregularnych kształtów,
• wycinania otworów,
• przecinania materiałów po linii prostej.

Działanie wyrzynarki polega na ruchu posuwisto-zwrotnym. Brzeszczot napędzany przez silnik elektryczny porusza się w górę i w dół, a cięcie materiału odbywa się podczas obu jego faz.
Wyrzynarka do drewna, metalu i plastiku to przydatne urządzenie dla każdego stolarza lub majsterkowicza, którzy często wykonują dokładne cięcia, zwłaszcza krzywoliniowe.

Infografika RYOBI na temat wyrzynarki akumulatorowej

Do czego służy i jak działa pilarka tarczowa?

Wyróżnikiem piły tarczowej jest uniwersalne zastosowanie – możliwe jest cięcie zarówno wzdłużne, jak i poprzeczne, a materiał obrabia obracająca się tarcza zębata. Produkowane są różne rodzaje pilarek tarczowych i o różnym przeznaczeniu. Zależnie od mocy i rodzaju tarczy służą do cięcia: drewna, materiałów drewnopodobnych, płyt gipsowo-cementowych, gazobetonu, tworzyw sztucznych i metalu.

Piła tarczowa ma szerokie zastosowanie, bo można wykonać nią proste długie cięcia, a krawędzie materiału pozostają równe i niepostrzępione. Jest więc funkcjonalnym urządzeniem, bo ma zastosowanie zarówno do prac domowych, jak i profesjonalnych.

Do czego służy i jak działa multipilarka?

Narzędziem o uniwersalnym zastosowaniu jest multipilarka łącząca funkcje różnych typów pił. To doskonałe rozwiązanie dla każdego majsterkowicza, który nie chce kupować wielu elektronarzędzi. Multipilarką można przeciąć: drewno, metal, tworzywa sztuczne, płyty gipsowo-kartonowe i płytki. Co więcej, można nią wykonywać cięcia wgłębne w drewnie i materiałach drewnopodobnych.

Większość multipilarek ma szerokie zastosowanie dzięki wymiennym ostrzom przeznaczonym do różnych zadań. Na rynku są modele wyposażone w uniwersalne tarcze tnące, nadające się do wielu materiałów. Brak konieczności wymiany ostrza – to niewątpliwie duża zaleta multipilarek.

Do czego służy i jak działa przecinarka?

Podstawowym narzędziem do cięcia płytek jest przecinarka do glazury. To niezbędne narzędzie w pracy glazurnika, ale nie tylko. Przecinarka umożliwia cięcie proste, prostopadłe i ukośne: ceramiki, granitu, marmuru, betonu i innych twardych surowców. Napędzana elektrycznie tarcza diamentowa zapewnia szybkie i precyzyjne przecinanie, bez kruszenia się materiału.

Najlepsze są przecinarki do glazury z chłodzeniem wodnym. Modele do cięcia na sucho są mało efektywne i niszczą płytki, ponieważ powstają odpryski. W przecinarkach na mokro woda jest podawana na tarczę diamentową podczas pracy, co zapobiega jej przegrzaniu i uszkodzeniu, ale także redukuje pył powstający podczas cięcia i, co najważniejsze, pomaga w utrzymaniu dokładności cięcia poprzez zmniejszenie tarcia i tłumienie drgań.

Do czego służy i jak działa piła stołowa?

Pilarka stołowa to popularny rodzaj piły tarczowej. Jej cechą charakterystyczną jest podstawa, czyli stół, ponad który wystaje mechanizm tnący. Działanie piły stołowej polega na obrocie ostrza – zębatego dysku. To narzędzie przeznaczone jest do wykonywania praktycznie każdego rodzaju cięcia w drewnie:
• poprzecznego,
• wzdłużnego,
• ukośnego,
• złożonego.

Pilarki stołowe są przydatne w warsztatach stolarskich, ale także innych miejscach, gdzie potrzebne jest precyzyjne i szybkie cięcie różnorodnych materiałów w dużych ilościach.

Do czego służy i jak działa ukośnica?

Innym rodzajem pilarki tarczowej jest ukośnica, znana również jako piła ukosowa. To narzędzie służy głównie do precyzyjnego cięcia pod różnymi kątami oraz cięcia poprzecznego. Ukośnica przeznaczona jest do obróbki przede wszystkim drewna i materiałów drewnopodobnych, ale

także metalu i tworzyw sztucznych.

W pile ukosowej tarcza tnąca z napędem jest umieszczona na uchylnym ramieniu nad blatem roboczym. To rozwiązanie umożliwia regulację kąta cięcia oraz kąta nachylenia, bo zaawansowane ukośnice umożliwiają jednoczesne cięcie dwóch kątów. Warte uwagi są też pilarki ukosowe z posuwem (specjalne prowadnice), które tną szerszy materiał o różnych kształtach.

Ukośnica umożliwia wykonywanie precyzyjnych i powtarzalnych cięć, których wykonywanie pilarką ręczną jest niemożliwe. Okazuje się więc, że ukośnica jest niezbędna do wszelkich prac stolarskich, ale i remontowych lub wykończeniowych.

Do czego służy i jak działa pilarka szablasta?

Do szybkiego cięcia poprzecznego przeznaczona jest pilarka szablasta, nazywana również „lisim ogonem”. To niewielkie poręczne urządzenie nadaje się do przecinania różnego typu materiałów: drewna, materiałów drewnopodobnych, metalu i tworzyw sztucznych.
Pilarka szablasta charakteryzuje się długim brzeszczotem, który porusza się w przód i w tył (ruch posuwisto-zwrotny), stąd porównanie do szabli. Wyposażenie jej w różne rodzaje ostrzy może spowodować, że zastąpi tradycyjną pilarkę i posłuży do cięcia wielu materiałów. Wszechstronność piły szablastej sprawia, że używa się jej powszechnie do prac stolarskich, remontowych, a nawet w budownictwie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając narzędzia do cięcia?

Urządzenie akumulatorowe do precyzyjnego cięcia drewna

Pilarki, czyli maszyny do cięcia różnych materiałów, to szeroka kategoria urządzeń. Decydując się na taki zakup, należy wziąć pod uwagę różne jej cechy. Najważniejsze to:
rodzaj i skala prac, które będą wykonywane – od tego zależy wybór rodzaju piły: inna pilarka jest potrzebna do przecinania pod kątem, a inna do cięcia metalu;
moc i wydajność – te parametry są ważne, jeśli zamierzasz pracować z twardymi materiałami: im większa moc, tym łatwiejsze i szybsze cięcie;
możliwość regulacji ustawień, takich jak: prędkość, głębokość i kąt cięcia – funkcje ustawienia różnych parametrów cięcia znacznie poszerzają zakres zastosowania pilarki;
bezpieczeństwo – sprawdź, czy piła jest wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia, które zapewnią spokojne użytkowanie;
ergonomia – ergonomiczna budowa piły decyduje o komforcie pracy;
rodzaj zasilania – obecnie najpopularniejsze są pilarki akumulatorowe, ponieważ są: przenośne, lekkie, ciche i zapewniają swobodę pracy w dowolnym miejscu;
kompatybilność z systemem akumulatorów – najlepsi producenci elektronarzędzi oferują pilarki akumulatorowe z systemem wymiennych akumulatorów, np. sprzęt RYOBI® z bateriami 18 V ONE+™ jest kompatybilny z innymi urządzeniami marki o takiej samej klasie napięcia.
Jeśli lubisz majsterkować, wyposaż swój warsztat w dobrej jakości akumulatorowe narzędzia do cięcia. Zyskasz nie tylko możliwość pracy bez konieczności podłączania sprzętu do źródła prądu, ale także odpowiednią moc do wydajnego cięcia wielu materiałów.

Jakie elektronarzędzia do przycinania wybrać? Podsumowanie

Przy zakupie maszyn do przecinania różnych materiałów należy wziąć pod uwagę opisane wyżej czynniki, ale także swoje potrzeby. Ważne jest, aby wybrać pilarkę od renomowanych producentów. RYOBI® oferuje sprzęty, które pozwalają na sprawną i efektywną pracę, bezpieczną, przy minimalnym wysiłku. Z pewnością spełnią twoje oczekiwania.

Artykuł sponsorowany (RYOBI®)

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments