Wymiana łańcucha tnącego w pilarkach spalinowych

Wymiana łańcucha tnącego i jego prowadnicy w pilarkach spalinowych to stosunkowa prosta czynność. Jednakże od jej prawidłowego wykonania zależy zarówno efektywność pracy, jak i jej bezpieczeństwo. Dlatego w niniejszej publikacji przypominamy, jak tę wymianę przeprowadzić, posługując się pilarką Hitachi CS 51AP.


Wymianę zużytego łańcucha zaczynamy od ustawienia pilarki na stabilnej powierzchni, np. ma stole warsztatowym (fot. 1.). Następnie zwalniamy jej hamulec (fot. 2. i 3.) i przystępujemy do odkręcenia śrub pokrywy mechanizmu napędowego łańcucha (fot. 4.) oraz poluzowania łańcucha przez przekręcenie śruby mechanizmu

napinającego (fot. 5.). Gdy wykonaliśmy te czynności, zdejmujemy pokrywę (fot. 6. i 7.). Potem zdejmujemy łańcuch z prowadnicy i demontujemy ją. Teraz możemy zdjąć łańcuch z pilarki (fot. 8. i 9.). Mocowanie nowego łańcucha rozpoczynamy od montażu prowadnicy (fot. 10.). Warto tu wspomnieć, że prowadnicę w przypadku jej zużycia też należy wymienić. Zwykle wykonuje się to podczas co trzeciej wymiany łańcucha.

Gdy zamontowaliśmy prowadnicę, możemy zakładać łańcuch (fot. 13.), pamiętając o ułożeniu zgodnie z kierunkiem jego prawidłowego ruchu, który jest zaznaczony strzałkami na ogniwach tnących (fot. 11.) i mechanizmie sprzęgła (fot. 12.). Najpierw zakładamy łańcuch na zębate koło napędowe (fot. 13.), a potem montujemy go na prowadnicy, pamiętając, aby stopki ogniw prowadzących weszły w jej rowek (fot. 14. i 15.). Następnie zakładamy pokrywę (fot. 16.), nie zapominając o połączeniu dźwigni hamulca (fot. 17.) i lekko dokręcamy ją nakrętkami (fot. 18.). Teraz możemy przystąpić do naciągania łańcucha. W tym celu pokręcamy śrubą regulacyjną (fot. 19.) i sprawdzamy jego naciągnięcie (fot. 20.).

Prawidłowo napięty łańcuch powinien pozwolić unieść się nad prowadnicę na wysokość 5-10 mm (fot. 21.). Po wyregulowaniu napięcia łańcucha możemy przystąpić do pracy pilarką (fot. 22.). Warto tu zaznaczyć, że podczas cięcia należy często sprawdzać stan napięcia łańcucha tnącego, szczególnie podczas pierwszych 30 min operowania maszyną. Gdy zauważymy zmiany w napięciu łańcucha, należy przerwać pracę, ostudzić łańcuch tnący i odpowiednio wyregulować jego naciąg. Należy wiedzieć, że podczas pracy nagrzewa się on i dlatego ulega wydłużeniu. Nie powinniśmy więc zwiększać napięcia łańcucha zaraz po zakończeniu pracy pilarką. Regulację należy przeprowadzić po wystygnięciu narzędzia.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments