WYKRYWACZ PRZEWODÓW I PROFILI DEDRA MC0961

W ofercie narzędzi pomiarowych Dedra pojawił się wykrywacz przewodów i profili MC0961. Umożliwia on lokalizowanie ukrytych obiektów wykonanych z metali, materiałów niemetalowych (np. drewnianych) oraz przewodów elektrycznych pod napięciem.

Dedra MC0961 to podręczny wykrywacz umożliwiający lokalizowanie w ścianach pokrytych tynkiem, glazurą, terakotą lub boazerią obiektów wykonanych z metali żelaznych (maksymalna głębokość wykrywania – 100 mm), metali nieżelaznych (np. miedzi, aluminium, do 80 mm), elementów niemetalowych (np. drewna, do 20 mm) oraz przewodów elektrycznych pod napięciem o częstotliwości prądu zmiennego 50/60 Hz (do

50 mm). Wykrywacz przeznaczony jest dla elektryków, instalatorów fachowców budowlanych oraz gospodarstw domowych i pozwala łatwo, szybko oraz z dużą dokładnością określić położenie prętów zbrojeniowych i przebieg w ścianach, stropach czy podłogach większości instalacji stanowiących wyposażenie techniczne budynków.

W wykrywaczu Dedra MC0961 zastosowano skuteczny i precyzyjny czujnik oraz oprogramowanie sterujące, którego najważniejszym zadaniem jest interpretacja wyników pomiarów oraz ich sygnalizacja. Ważnymi funkcjami elektroniki przyrządu są także jego autokalibracja, dzięki której jest on po włączeniu natychmiast gotowy do pracy, oraz sygnalizacja jego rozkalibrowania, które może nastąpić w wyniku znacznej zmiany temperatury otoczenia. Wtedy w sposób prosty i łatwy można skalibrować wykrywacz w miejscu, w którym nie ma przedmiotów metalowych i pola elektromagnetycznego, naciskając przez 2 s przycisk służący do włączania trybów wykrywania przewodów pod napięciem i elementów metalowych.

Urządzeniem pracujemy, przykładając go do badanej powierzchni ściany, stropu czy podłogi i przesuwając go po niej. Skanując, tworzy ono informacje o wykrytym obiekcie w trzech postaciach: dźwiękowej, świetlnej i graficzno-tekstowej. Dźwiękowy sygnał przerywany pojawia się w momencie wykrycia obiektu i staje się ciągły, gdy zostanie on dokładnie zlokalizowany. Dioda LED światłem zielonym powiadamia nas o niewykryciu obiektu, pomarańczowym – o jego wstępnym namierzeniu, migającym czerwonym – o bliskości obiektu i czerwonym ciągłym – o dokładnym jego zlokalizowaniu. Jednocześnie na ekranie LCD za pomocą stopnia wyświetlania tarczki celowniczej, która złożona jest z wielu okręgów, wewnętrznego kwadratu i krzyżujących się w jej środku linii, sygnalizowane są wykrycie, bliskość oraz dokładne zlokalizowanie obiektu. Gdy obiekt jest dokładnie zlokalizowany wyświetlana jest cała tarczka, jeśli zaś nie wykryto go, nie jest ona pokazywana na ekranie. Co ważne, wyświetlane na nim są też: wskaźnik naładowania baterii, pole pomiarowe (tarczka), ikony działania sygnalizatora dźwiękowego (można go wyłączyć), autokalibracji, trybów pracy (wykrywanie metali niemagnetycznych, magnetycznych, metali, przewodów pod napięciem, elementów niemetalowych) i informacja o głębokości wykrytego elementu w milimetrach.

Obsługa wykrywacza Dedra MC0961 jest bardzo łatwa. Służą do tego włącznik i 2 przyciski do wyboru trybu wykrywania obiektów oraz włączania/wyłączania sygnalizacji dźwiękowej. Omawiany przyrząd zasilany jest baterią 6F22 o napięciu 9 V, która wystarcza na 4 godziny pracy nim. W celu oszczędzania energii jest on wyłączany automatycznie po 5 min braku aktywności. Zastosowano w nim też wytrzymałą gumowaną, szczelną obudowę z tworzywa sztucznego (stopień ochrony przed pyłem i wodą – IP 54) oraz wyświetlacz LCD 2,4”. Prezentowany wykrywacz Dedra MC0961 umożliwia łatwą lokalizację obiektów w ścianach, stropach i podłogach dzięki niewielkim rozmiarom i wadze (140 g) oraz zastosowaniu w nim funkcji automatycznej kalibracji. Podczas skanowania nim doskonale sprawdzają się dynamiczna zmiana stopnia wyświetlania tarczki celowniczej, która ułatwia dokładne lokalizowanie obiektów, a także sygnały świetlne i dźwiękowe.

Dane techniczne wykrywacza przewodów i profili Dedra MC0961

Wykrywane materiałymetale żelazne i nieżelazne, elementy niemetalowe (drewno), przewody pod napięciem,
Maks. głębokość wykrywania metale żelazne/nieżelazne/ przewody pod napięciem /elementy niemetalowe100/80/50/20 mm
Dokładność±10 mm
Rodzaj ekranu/wielkośćLCD/2,4”
Napięcie zasilania/średni czas pracy na 1 baterii9 V/4 h
Masa0,14 kg

Naszym zdaniem, wykrywacz Dedra MC0961 jest praktycznym i jednocześnie koniecznym w pracy urządzeniem pomiarowym. Pozwala bowiem uniknąć podczas wiercenia w ścianach i

stropach uszkodzenia niewidocznych (znajdujących się w ścianach lub w stropach) części instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz elektrycznej itp., czego skutkiem może być bardzo kosztowna i czasochłonna ich naprawa, a nawet niebezpieczne dla życia porażenie prądem.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments