WYKONYWANIE PROSTOPADŁYCH POŁĄCZEŃ MEBLOWYCH Z UŻYCIEM PRZYRZĄDU JUFISTO JU-WWS-1002 (CZĘŚĆ I)

Z myślą o ułatwieniu wykonywania prostopadłych połączeń meblowych marka Jufisto wprowadziła do swojej oferty regulowany przyrząd JU-WWS-1002. W niniejszym artykule z cyklu „Okiem fachowca” opowiemy o budowie i zastosowaniach tego przyrządu.

 

Regulowany przyrząd do połączeń niewidocznych Jufisto JU-WWS-1002 (fot. 1.) ma prostą konstrukcję. Stanowią go trzy stalowe boki prostokątne, ustawione do siebie pod kątem 90°. Górny bok jest ruchomy (wysuwany). Wykonano w nim prowadnicę dla sednika o średnicy 15 mm i dwa skośne prowadzenia dla wierteł krętych do drewna o średnicy 9,5 mm z ogranicznikami ich zagłębienia (fot. 2.). Na ten bok naniesiono też podziałki milimetrowe ze strzałką, umożliwiającą dokładne pozycjonowanie

prowadnic względem elementów montowanych. Do ich blokowania służą dwie śruby z podkładkami z tworzywa sztucznego. W drugim boku, prostopadłym do boku górnego, wykonano ruchome prowadzenie dla krętych wierteł do drewna o średnicy 8 mm (fot. 3.) i dwie równoległe podziałki milimetrowe do jej dokładnego ustawienia. Prowadnica ta jest wyposażona w 6-kątną nakrętkę blokującą. Trzeci bok dolny, który jest równoległy do górnego, to element konstrukcyjny i oporowy, w którym zamontowano śrubowy docisk służący do mocowania przyrządu na formatkach meblowych (fot. 4.). Przyrządem Jufisto JU-WWS-1002 możemy wykonać dwa rodzaje prostopadłych połączeń płyt meblowych: (1) z użyciem złącza mimośrodowego o średnicy 15 mm (fot. 5.) oraz (2) skośnie montowanych wkrętów chowanych. W naszym artykule najpierw pokażemy, jak wykonać pierwsze z połączeń. W tym celu najpierw pozycjonujemy górny bok przyrządu, a dokładnie mówiąc, prowadnicę do sedników 15 mm, używając do tego podziałki milimetrowej (fot. 6.). Ustawiamy go na 35 mm (fot. 7.), bo właśnie taką długość ma wykonywane połączenie, i blokujemy pozycję śrubami (fot. 8.). Potem mocujemy przyrząd Jufisto JU-WWS-1002 na boku płyty meblowej w sposób pokazany na fot. 9. Następnie ustawiamy prowadnicę wiertła 8 mm, tak aby oś wiercenia była w środku boku płyty meblowej, co ułatwia nam podziałka milimetrowa i strzałki wykonane na prowadnicy (fot. 10.). Blokujemy prowadnicę nakrętką, używając do tego klucza płasko-oczkowego o rozmiarze 19 mm (fot. 11.) i nawiercamy wstępnie otwór wiertłem 8 mm (fot. 12.). Potem nawiercamy prostopadły otwór o średnicy 15 mm za pomocą sednika (fot. 13.) i demontujemy przyrząd z płyty meblowej oraz dokończamy wykonanie otworów. Najpierw wiercimy otwór o średnicy 15 mm (fot. 14.) na głębokość ok. 11 mm, bo łącznik mimośrodowy ma wysokość 10 mm, a następnie otwór 8-milimetrowy, który wykonujemy przelotowo przez ściankę otworu 15 mm (fot. 15). W prawidłowo wykonane otwory (fot. 16.) montujemy meblowe złącze mimośrodowe (fot. 17. i 18.), którego trzpień uprzednio zamocowaliśmy w drugiej z płyt meblowych, i skręcamy prostopadłe ich połączenie (fot. 19.).

 

Jak pokazują zdjęcia, za pomocą przyrządu Jufisto JU-WWS-1002 sprawnie i do tego prawidłowo oraz dokładnie wykonamy tego typu połączenia (fot. 20.). W następnym odcinku „Okiem fachowca”, którego tematem jest przyrząd Jufisto JU-WWS-1002, pokażemy, jak wykonać nim chowane, skośnie skręcane, prostopadłe połączenie elementów drewnianych.

pins

Fot. 1. Regulowany przyrząd Jufisto JU-WWS-1002

 

Fot. 2. Górny bok przyrządu Jufisto JU-WWS-1002

 

Fot. 3. Bok prostopadły do boku górnego

 

Fot. 4. Bok dolny pełniący funkcję elementu konstrukcyjnego i oporowego

 

Fot. 5. Elementy meblowego

[sam_pro id="3_4" codes="true"][sam_pro id="3_3" codes="true"]
złącza mimośrodowego 15 mm

 

Fot. 6. Pozycjonowanie prowadnicy do sedników 15 mm

 

Fot. 7. Ustawianie prowadnicy do sedników na 35 mm, gdyż taką długość ma wykonywane połączenie płyt meblowych

 

Fot. 8. Blokowanie prawidłowo ustawionej prowadnicy sedników 15 mm

 

Fot. 9. Mocowanie przyrządu Jufisto JU-WWS-1002 na boku płyty meblowej

 

Fot. 10. Ustawianie prowadnicy wiertła 8 mm w środku boku płyty meblowej

 

Fot.11. Blokowanie prawidłowo ustawionej prowadnicy wiertła 8 mm

 

Fot. 12. Nawiercanie otworu wiertłem 8 mm z użyciem prowadnicy

 

Fot. 13. Nawiercanie prostopadłego otworu o średnicy 15 mm za pomocą sednika

 

Fot. 14. Dokończenie otworu o średnicy 15 mm

 

Fot. 15. Dokończenie otworu o średnicy 8 mm

 

Fot. 16. Prawidłowo wykonane otwory

 

 

Fot. 17 i 18. Montaż elementów meblowego złącza mimośrodowego w wykonanych otworach

 

Fot. 19. Skręcenie połączenia

 

Fot. 20. Prawidłowo wykonane połączenie prostopadłe płyt meblowych za pomocą złącza mimośrodowego o średnicy 15 mm i przyrządu JufistoJU-WWS-1002

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar