Wykonanie rozłączanych połączeń elementów drewnianych z użyciem frezarki Festool Domino XL DF 700 EQ (część II)

W tym odcinku Festool radzi zajmiemy się wykonaniem połączeń gniazdowych z użyciem frezarki Festool Domino XL DF 700 EQ i rozłącznych łączników Domino. W tym celu wykonamy łączenie dwóch płyt z klejonki brzozowej.

Do połączenia płyt wykorzystaliśmy frezarkę Festool Domino XL DF 700 EQ, łączniki rozłączalne i bukowe Domino (fot. 1.). Operację tę rozpoczęliśmy od zmierzenia grubości łączonych płyt w celu prawidłowego doboru ustawień frezarki Domino (fot. 2.). Regulację maszyny zaczynamy od ustawienia wysokości jej stolika na 20 mm (fot. 3.). Następnie wybieramy właściwy pin umożliwiający prawidłowe ustawienie frezarki wobec obrabianej płyty (fot. 4.). Należy pamiętać, że minimalna odległość od krawędzi

elementu do osi gniazda nie może być mniejsza niż 38 mm, co gwarantuje nam pin.

Głębokość frezowania ustawiamy na 50 mm (fot. 5.). Teraz możemy przystąpić do tej operacji. Wszystkie gniazda frezujemy z zachowaniem tej samej odległości od siebie, a uzyskujemy to przez wykonanie pierwszego z nich z pinem opartym o krawędź płyty (fot. 6.). Podczas wykonania kolejnych gniazd pin opieramy o krawędź wykonanego uprzednio gniazda (fot. 7). Gniazda wykonujemy w obu łączonych płytach (fot. 8.). Gdy to zrobiliśmy, dokonujemy zmiany ustawień maszyny do frezowania pionowego. Głębokość frezowania ustawiamy na 30 mm (fot. 9.), zaś stolik regulujemy na 40 mm (fot. 10.), co stanowi odległość od krawędzi elementu do osi gniazda. Następnie montujemy podparcie kątowe stolika (fot. 11.) i przystępujemy do frezowania pionowego płyt (fot. 12.). Wykonujemy dwa gniazda po bokach płyt na ich lewej (spodniej) części, a potem montujemy łącznik bukowy Domino (fot. 13.) stabilizujący połączenie. Następnie w pionowych gniazdach mocujemy kotwy poprzeczne służące do naprężenia połączenia (fot. 14.), a w poziomych – sworznie kotwiące Domino z półosłonami (fot. 15.), które po montażu mają wymiar łącznika bukowego. Teraz możemy je zablokować (fot. 16.) i mamy gotowe elementy płytowe do połączenia (fot. 17). Przystępujemy więc do ostatniej operacji, czyli do połączenia płyt (fot. 18.). Wykonane połącznie jest estetyczne i niewidoczne, a przy tym bardzo solidne i mocne (fot. 19.). W następnym odcinku Festool radzi pokażemy, jak łączy się blaty kuchenne za pomocą rozłączalnych łączników Domino.

Autor: pins, SławomirTrojan

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments