Wykonanie rozłączanych połączeń elementów drewnianych z użyciem frezarki Festool Domino XL DF 700 EQ (część I)

W tym odcinku Festool radzi zajmiemy się wykonaniem połączeń gniazdowych z użyciem frezarki Festool Domino XL DF 700 EQ i demontowalnych łączników Domino. W tym celu wykonamy połączenie nogi z oskrzynią stołu.

Do wykonania stołu użyjemy rozłączanych łączników Domino (fot. 1. i 2.) oraz frezarki Festool Domino XL DF 700 EQ (fot. 3.). Będziemy łączyć nogi z podłużnymi elementami oskrzyni (fot. 4.). Najpierw przygotowujemy frezarkę do pracy, wybierając odpowiedni (środkowy) ogranicznik kołkowy (fot. 5.), gdyż nowe łączniki Domino wymagają minimalnej odległości od krawędzi łączonego elementu do osi gniazda wynoszącej 37 mm (fot. 6.). Potem dostosowujemy stolik frezarki do grubości elementu (fot.

7.), ustawiając go na 25 mm (fot. 8.). Następnie regulujemy szerokość frezowania na 27,5 mm (fot. 9.) i jego głębokość na 50 mm (fot. 10.).

Teraz możemy przystąpić do frezowania czoła elementu oskrzyni (fot. 11.). Wykonujemy trzy otwory (fot. 12.). Kolejną operacją jest frezowanie boku oskrzyni (fot. 13.) pod kotwę poprzeczną. W tym celu głębokość frezowania zmniejszamy do 35 mm (suma odległości od osi frezowania do krawędzi elementu oraz stałej wartości 10 mm). Po wykonaniu tej operacji przystępujemy do frezowania nogi stołu (fot. 14.). Najpierw ustawiamy odległość stolika frezarki na 30 mm, gdyż wymagane jest przesunięcie nogi wobec oskrzyni.

W nodze wykonujemy 3 otwory pasujące do otworów w oskrzyni (fot. 15.). W środkowym otworze montujemy kotwę rozprężną (fot. 16.), którą umieszczamy w gnieździe, licując z powierzchnią nogi. Następnie wkręcamy w nią sworzeń kotwiący (fot. 17.) i nakładamy na niego dwie półosłony (fot. 18.). Potem mocujemy kotwę poprzeczną w oskrzyni (fot. 19.) i dwa bukowe łączniki Domino (fot. 20.). Teraz możemy skręcić oskrzynię z nogą za pomocą klucza będącego na wyposażeniu zestawu łączników Domino (fot. 21. i 22.) i zaślepić otwór montażowy (fot. 23.). Operacja ta kończy montaż nogi i oskrzyni (fot. 24.). W następnym odcinku Festool radzi opowiemy o montażu gotowego stołu i łączeniu blatów kuchennych za pomocą rozłączalnych łączników Domino.

Autor: pins, SławomirTrojan

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments