WYGODNIE I MODNIE – TO ZNACZY JAK?

Coraz więcej grup zawodowych przywiązuje wagę do stroju roboczego. Fachowcy poszukują ubrań, które obok podstawowych funkcji ochronnych oferują także dodatkowe udogodnienia podnoszące komfort użytkowania. W tym tekście przybliżymy interesujące rozwiązania, które możemy spotkać obecnie na rynku.

 

Dziś półki sklepowe czy witryny sklepów internetowych oferują wiele modeli oraz rodzajów odzieży roboczej. Jednak czy możemy wskazać, czym tak naprawdę różnią się modele standardowe od tych bardziej specjalistycznych z nowoczesnymi rozwiązaniami? Pytanie niby oczywiste, ale czy potrafimy na nie od razu odpowiedzieć?

Najważniejsze cechy

Jak wskazuje literatura przedmiotu, odzież ochronna należy do grupy środków ochrony indywidualnej. Oznacza to, że spełnia wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa.

Jest zaprojektowana oraz wykonana tak, aby zapewniać najwyższy stopień ochrony przy jednoczesnym umożliwieniu wykonywania czynności przez użytkownika. Najczęściej odbywa się to poprzez zasłonięcie jak największego obszaru ciała, tak by chronić przed przypadkowymi otarciami, skaleczeniami czy też możliwością kontaktu z substancjami mogącymi negatywnie wpływać na zdrowie lub obniżającymi komfort pracy. Funkcje ochronne są czynnikiem ważnym, jednak najważniejsza z punktu widzenia pracownika jest oczywiście wygoda, komfort termiczny oraz wszelkiego rodzaju udogodnienia, których nie posiada odzież codzienna.


Przyjazne skórze, elastyczne

Czołowi producenci przywiązują dużą wagę do składu materiału, z jakiego szyte są ubrania. Najczęściej wykorzystywana jest tkanina będąca mieszanką włókien bawełnianych (naturalnych) i poliestrowych (syntetycznych). Skład procentowy odpowiada za przewiewność, miękkość, wchłanianie wody oraz za wytrzymałość i szczelność. Skład materiału wykorzystanego do produkcji pozwala odpowiedzieć na pytanie, czy dany model będzie lepszy do pracy w pomieszczeniu, czy też na otwartym powietrzu, latem, czy zimą. Im więcej bawełny, tym większa przewiewność, ale też mniejsza odporność na opady atmosferyczne oraz trwałość i dłuższy czas schnięcia.

 

Dobrym przykładem będą dwa komplety ubrań z oferty marki Lahti Pro. Pierwszy składający się z bluzy LPBR0 oraz ogrodniczek LPSR02 lub tradycyjnych spodni LPSR01.

 

Te modele zostały uszyte z materiału o gramaturze 267g/m2 składającego się z 35% bawełny i 65% poliestru. Komplet ten bardzo dobrze spisuje się w czasie prac na świeżym powietrzu zarówno latem, jak i zimą. Zapewnia dobrą wymianę ciepła i jest odporny na rozdarcia oraz przetarcia. Zastosowana ciemna kolorystyka sprawia, że nie widać na nim zabrudzeń. Drugim kompletem wprost idealnym do prac prowadzonych w okresie wiosenno-letnim wewnątrz i na zewnątrz budynków jest na przykład bluza robocza oznaczona jako L4040, spodnie L4050 lub ogrodniczki L4060. Do ich uszycia wykorzystano materiał składający się ze 100% bawełny. Do tego całości nadano beżową barwę, która lepiej sprawdza się w ciepłe dni, gdyż jej zewnętrzna warstwa mniej się nagrzewa.

 

W czasie wyboru ubrania ochronnego warto sprawdzić, czy mieszanka włókien tworzących materiał, daje odczucie gładkości i odzież jest pozbawiona ostrych brzegów, występów i krawędzi, które mogłyby powodować powstanie zadrapań, skaleczeń lub otarć. Ubranie ochronne nie powinno zakłócać w stopniu znacznym odbierania bodźców przez zmysł dotyku, a także nie może wymuszać na użytkowniku konieczności poruszania się w nienaturalny sposób.

 

Warto wiedzieć, że włóknem, które znacznie podnosi komfort użytkowania ubrania, jest elastan. Już 2–3% jego dodatek sprawia, że tkanina zyskuje zupełnie nowe, korzystne z punktu użytkownika walory. Zaliczyć do nich można na pewno obniżenie sztywności konstrukcji, co ułatwia sprawne poruszanie się oraz dostosowywanie pozycji ciała do wykonywanych czynności. Łatwiej jest się schylać, klękać i wstawać. Tego typu rozwiązanie znajdziemy m.in. w jeansowych spodniach ochronnych Lahti Pro. Zostały one oznaczone jako L40510. W tym modelu zastosowano specjalny krój, który sprawia, że spodnie idealnie dopasowują się do ciała i dzięki temu zapewniają bardzo wysoki komfort noszenia. Dla wygody użytkownika spodnie L40510 wyposażono w 12 kieszeni, w tym dwie zapinane na nap. Walory wytrzymałościowe zostały podniesione za sprawą podwójnych szwów oraz dodatkowego ich wzmocnienia w kroku.

 

Innym udogodnieniem, które jest wykorzystywane w ubraniach ochronnych marki Lahti Pro,

jest wyposażenie ich we wstawki z tzw. materiałów 4-way elastic. Umieszcza się je w miejscach, w których w czasie normalnego użytkowania najczęściej dochodzi do naprężeń, to jest w okolicach kolan lub też ramion. Tego typu praktyczne rozwiązanie odnajdziemy w bluzach, spodniach i ogrodniczkach roboczych oznaczonych odpowiednio jako L40410, L40509, L40609.


Idealne dopasowanie

Ważnym elementem odzieży ochronnej są wszelkiego rodzaju systemy regulacji wielkości oraz długości. Ich głównym zadaniem jest uzyskanie maksymalnie najlepszego dopasowania do budowy ciała użytkownika. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na nowatorskie rozwiązania dostępne na rynku. Wskazać tu można m.in. zastosowanie konstrukcji z elementem regulacyjnym wykonanym z elastycznej taśmy. Dzięki niej spodnie idealnie dopasowują się do ciała użytkownika. Kiedy wykonuje on na przykład czynności w pozycji wyprostowanej, dobrze opina ubiór w pasie, kiedy natomiast zachodzi konieczność pracy w pozycji pochylonej, system samoczynnie zmienia stopień opinania. Spodnie cały czas pozostają na ustawionej wysokości. Samoczynnie nie opadają oraz nie powodują zbyt dużego nacisku na brzuch. Spodnie ochronne Lahti Pro wyposażone są w systemy regulacyjne. W zależności od modelu dostępne są rozwiązania standardowe, w których obwód regulowany jest za pośrednictwem guzików, oraz elastyczne systemy wykorzystujące taśmę (np. L40510, L40509, L40609, L40515, L40514).

Dodatkowa wentylacja

Projektanci odzieży ochronnej muszą stosować się także do zasady utrzymania możliwie najniższej wagi ubioru przy zapewnieniu przez niego ochrony, a także wytrzymałości na długotrwałe użycie. Wykrój i sposób uszycia każdego modelu spodni, bluz, kurtek (oraz innych rodzajów ubiorów) musi zapewniać możliwie największy stopień wentylacji. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której użytkownik nadmiernie się poci w następstwie źle opracowanego sytemu wymiany ciepła. Bardzo ciekawym rozwiązaniem znacznie podnoszącym komfort użytkowania jest zastosowanie siatkowych wstawek. W przypadku spodni umieszcza się je w miejscu zgięcia kolan, a w bluzach można je znaleźć pod pachami. W tym ostatnim przypadku użytkownik może za pomocą zamka błyskawicznego otwierać je lub zamykać, regulując w ten sposób stopień dodatkowej wentylacji oraz izolacji cieplnej. System ten znajdziemy zarówno w starszych, jak i nowszych modelach ubrań ochronnych Lahti Pro. Wymienione udogodnienia w znaczący sposób wpływają na poprawę komfortu pracy użytkownika. Jeszcze innym rozwiązaniem stosowanym głównie w bluzach roboczych jest podszewka siatkowa. Dzięki niej stworzona zostaje specjalna osłona powietrzna, która sprawia, że naturalna ciepłota ciała wolniej przenika przez warstwę zewnętrzną i dłużej utrzymuje się blisko skóry, naturalnie ją ogrzewając. W okresie letnim natomiast stanowi dodatkową barierę przed wysoką temperaturą powietrza.


Większa wytrzymałość

W odzieży ochronnej Lahti Pro znajdziemy również rozwiązania, które skutecznie wydłużają czas jej użytkowania. Są to między innymi potrójne, a nie podwójne szwy oraz dodatkowe wzmocnienia z wytrzymałych materiałów, takich jak poliester 600 D. Umieszczane są one w miejscach, które w trakcie pracy często mogą stykać się z podłożem, a w związku z tym są szczególnie narażone na przetarcia. W spodniach Lahti Pro specjalne wzmocnienia umieszczone na kolanach pełnią także rolę dedykowanych kieszeni, w które można włożyć piankowe wkładki nakolannikowe

ułatwiające pracę w pozycji klęczącej.

Praktyczne kieszenie

Ubrania ochronne Lathi Pro obok swojej podstawowej funkcji, jaką jest podniesienie bezpieczeństwa użytkownika, zawierają również dodatkowe udogodnienia. Można do nich zaliczyć z pewnością większą niż w standardowych wersjach liczbę kieszeni. W tym także specjalne i bardzo pojemne tzw. kieszenie monterskie. Są one przeznaczone do przechowywania i przenoszenia przedmiotów o większych gabarytach. Dużym ułatwieniem w codziennej pracy są także wszelkiego rodzaju dedykowane uchwyty na na miarkę czy młotek.

 

W tym kontekście bardzo interesującą propozycją są spodnie typu bojówki, które od zeszłego roku uzupełniają ofertę Lahti Pro. Pierwsze z nich oznaczone jako L40514 łatwo poznać, ponieważ wyróżnia je wzór typu camouflage. Drugi model, L40515 – wykonany jest z gładkiego materiału w kolorze czarnym.

 

Bojówki Lahti Pro uszyte zostały z mocnej tkaniny będącej mieszanką 65% poliestru
i 35% bawełny. W odróżnieniu od innych modeli spodni roboczych obecnych już w asortymencie Lahti Pro – w przypadku bojówek tkaninę o gramaturze 255 g/m2 wzmocniono poprzez dodanie w stałych odstępach dodatkowego, mocniejszego włókna. Zapobiega ono rozdzieraniu się materiału. Tego typu uszlachetnienie podnoszące wytrzymałość materiału nazywa się rip-stop i łatwo je rozpoznać poprzez widoczną na materiale charakterystyczną, lekko wypukłą, kratkę.
Bojówki Lahti Pro mają elementy odblaskowe, podwójne szwy, system regulacji szerokości w pasie. W modelu L40514 kieszenie na ochraniacze oraz dolne wykończenia nogawek otrzymały specjalne wzmocnienia poliestrowym materiałem Dobby Oxford. W nowych bojówkach Lahti Pro L40514 znajdziemy aż 12 kieszeni, a w modelu L40515 jest ich 8.


Ochrona przed promieniowaniem

Dużą innowacją w obszarze ubrań ochronnych jest wyposażenie niektórych modeli
w specjalne kieszenie przeznaczone do przechowywania telefonów komórkowych. Jak powszechnie wiadomo, urządzenia te emitują nawet w czasie czuwania fale elektromagnetyczne. Aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika i spełnić zalecane przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) zasady ostrożności mówiące o przechowywaniu telefonu możliwie daleko od ciała kieszeń dedykowana do jego przenoszenia została wyposażona w podszewkę odbijającą promieniowanie elektromagnetyczne.

JCH
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments