Wydajność kontra jakość. Dwa tryby pracy wyrzynarki

Większość wyrzynarek profesjonalnych ma dwa tryby pracy: cięcie z podcinaniem i bez podcinania. W artykule przyjrzymy się bliżej zastosowaniom tych trybów w obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych.

W trybie pracy „cięcie bez podcinania” brzeszczot wyrzynarki porusza się idealnie po linii prostej, natomiast w trybie „cięcie z podcinaniem” – ruchem wahadłowym. Gdy wykonamy proste doświadczenie i np. przetniemy tym samym brzeszczotem wiórową płytę laminowaną (tzw. meblową), zauważymy dwie podstawowe różnice: w przypadku cięcia bez podcinania szybkość cięcia będzie porównywalnie mała. Natomiast jego jakość wyższa (jej stopień zależy od przeznaczenia brzeszczotu, w więc czy służy on do czystego cięcia czy zgrubnego), zaś w wypadku

trybu „cięcie z podcinaniem” jego prędkość będzie duża, a jakość mała (powstanie dużo wyrwań czy postrzępień materiału nawet w wypadku zastosowania brzeszczotu do czystego cięcia).

 

Z tego prostego doświadczenia wynikają podane niżej praktyczne wnioski co do szybkości i jakości cięcia. Jeśli chcemy ciąć wydajnie drewno i materiały drewnopochodne i nie zależy nam na wysokiej jakości uzyskanych krawędzi, powinniśmy użyć trybu pracy „cięcie z podcinaniem”. Ponieważ w jego trakcie podczas suwu w dół brzeszczot jest nieznacznie odsuwany od linii cięcia (stopień tego odsunięcia jest regulowany, maksymalnie 4-stopniowo), umożliwia on efektywne usuwanie wiórów. Zwiększa to szybkość obróbki, gdyż wióry nie zatykają miejsca cięcia. Oczywiście, największą wydajność cięcia uzyskujemy na 4. stopniu ruchu wahadłowego.

Warto tu wspomnieć o pewnym wyjątku od tej reguły, a mianowicie w przypadku zastosowania ruchu wahadłowego wysoką jakość przeciętych krawędzi możemy uzyskać podczas prostoliniowego cięcia miękkich gatunków drewna, które wykonujemy wzdłuż jego słojów.

Jeśli zaś chcemy uzyskać wysoką jakość cięcia, powinniśmy drewno i materiały drewno pochodne przecinać z użyciem trybu pracy „cięcie bez podcinania”. W tym trybie, jak już wspominaliśmy, ruch wahadłowy brzeszczotu jest wyłączony i brzeszczot porusza się idealnie po linii prostej. Oczywiście, aby uzyskać wysoką jakość cięcia, należy też użyć odpowiedniego brzeszczotu, a jeśli takiego nie mamy, wkładki antyodpryskowej. Wkładka ta, naszym zdaniem, daje najlepsze efekty. Oczywiście pod warunkiem zastosowania w pracy omówionych zasad użycia wahadłowego ruchu brzeszczotu. Dlatego, stosując ją, powinniśmy go wyłączyć. Pamiętajmy, że podczas cięcia z taką wkładką nie wolno włączać ruchu wahadłowego brzeszczotu, bo to prowadzi do szybkiego jej zniszczenia.

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ilona
Ilona
3 lat temu

Dzień dobry. Dzięki temu artykułowi po latach dowiedziałam się do czego służy ruch wahadłowy. Pewnie nie byłoby to mi potrzebne, gdybym nie kupiła brzeszczotu Milwoukee do blatu kuchennego z odwróconymi ostrzami i w jego opisie nie byłoby zaznaczone, żeby nie używać ruchu wahadłowego. Upewniłam się, że jest wyłączony i wykonałam próbne cięcie na kawałku starej płyty i niestety okazało się, że brzeszczot strasznie szarpie i cięcie jest praktycznie niemożliwe – taka sama sytuacja była przy cięciu drewna. Nawet założyłam ostrze odwrotnie i cięłam “do siebie” – szarpanie ustało, ale spodnia linia cięcia i tak była poszarpana, a przecież przy cięciu… Czytaj więcej »