Wydajność kontra jakość. Dwa tryby pracy wyrzynarki
Większość wyrzynarek profesjonalnych ma dwa tryby pracy: cięcie z podcinaniem i bez podcinania. W artykule przyjrzymy się bliżej zastosowaniom tych trybów w obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych.
W trybie pracy „cięcie bez podcinania” brzeszczot wyrzynarki porusza się idealnie po linii prostej, natomiast w trybie „cięcie z podcinaniem” – ruchem wahadłowym. Gdy wykonamy proste doświadczenie i np. przetniemy tym samym brzeszczotem wiórową płytę laminowaną (tzw. meblową), zauważymy dwie podstawowe różnice: w przypadku cięcia bez podcinania szybkość cięcia będzie porównywalnie mała. Natomiast jego jakość wyższa (jej stopień zależy od przeznaczenia brzeszczotu, w więc czy służy on do czystego cięcia czy zgrubnego), zaś w wypadku
trybu „cięcie z podcinaniem” jego prędkość będzie duża, a jakość mała (powstanie dużo wyrwań czy postrzępień materiału nawet w wypadku zastosowania brzeszczotu do czystego cięcia).
Z tego prostego doświadczenia wynikają podane niżej praktyczne wnioski co do szybkości i jakości cięcia. Jeśli chcemy ciąć wydajnie drewno i materiały drewnopochodne i nie zależy nam na wysokiej jakości uzyskanych krawędzi, powinniśmy użyć trybu pracy „cięcie z podcinaniem”. Ponieważ w jego trakcie podczas suwu w dół brzeszczot jest nieznacznie odsuwany od linii cięcia (stopień tego odsunięcia jest regulowany, maksymalnie 4-stopniowo), umożliwia on efektywne usuwanie wiórów. Zwiększa to szybkość obróbki, gdyż wióry nie zatykają miejsca cięcia. Oczywiście, największą wydajność cięcia uzyskujemy na 4. stopniu ruchu wahadłowego.
Warto tu wspomnieć o pewnym wyjątku od tej reguły, a mianowicie w przypadku zastosowania ruchu wahadłowego wysoką jakość przeciętych krawędzi możemy uzyskać podczas prostoliniowego cięcia miękkich gatunków drewna, które wykonujemy wzdłuż jego słojów.
Jeśli zaś chcemy uzyskać wysoką jakość cięcia, powinniśmy drewno i materiały drewno pochodne przecinać z użyciem trybu pracy „cięcie bez podcinania”. W tym trybie, jak już wspominaliśmy, ruch wahadłowy brzeszczotu jest wyłączony i brzeszczot porusza się idealnie po linii prostej. Oczywiście, aby uzyskać wysoką jakość cięcia, należy też użyć odpowiedniego brzeszczotu, a jeśli takiego nie mamy, wkładki antyodpryskowej. Wkładka ta, naszym zdaniem, daje najlepsze efekty. Oczywiście pod warunkiem zastosowania w pracy omówionych zasad użycia wahadłowego ruchu brzeszczotu. Dlatego, stosując ją, powinniśmy go wyłączyć. Pamiętajmy, że podczas cięcia z taką wkładką nie wolno włączać ruchu wahadłowego brzeszczotu, bo to prowadzi do szybkiego jejzniszczenia.
Dzień dobry. Dzięki temu artykułowi po latach dowiedziałam się do czego służy ruch wahadłowy. Pewnie nie byłoby to mi potrzebne, gdybym nie kupiła brzeszczotu Milwoukee do blatu kuchennego z odwróconymi ostrzami i w jego opisie nie byłoby zaznaczone, żeby nie używać ruchu wahadłowego. Upewniłam się, że jest wyłączony i wykonałam próbne cięcie na kawałku starej płyty i niestety okazało się, że brzeszczot strasznie szarpie i cięcie jest praktycznie niemożliwe – taka sama sytuacja była przy cięciu drewna. Nawet założyłam ostrze odwrotnie i cięłam “do siebie” – szarpanie ustało, ale spodnia linia cięcia i tak była poszarpana, a przecież przy cięciu… Czytaj więcej »
Musimy mieć więcej informacji, żeby udzielić Pani prawidłowej odpowiedzi. Po pierwsze, jaka wyrzynarka była użyta (producent lub marka i model). Może być problem z wyrzynarką, np. za duże wibracje mogą spowodować wyrywanie krawędzi materiału. Przyczyn może być zresztą kilka. Po drugie, czy materiał był dobrze zamocowany. Po trzecie, proszę podać dokładny model brzeszczotu Milwaukee. Po czwarte, jaki blat był cięty (rodzaj materiału – np. płyta wiórowa laminowana o grubość 30 mm). Po piąte, czy głębokość cięcia wyrzynarki z zamocowanym brzeszczotem Milwaukee jest większa niż grubość blatu. Po szóste, czy wyrzynarka ma regulację częstotliwości suwów. Po siódme, czy wyrzynarka ma możliwość… Czytaj więcej »