Wybierasz domek narzędziowy na działkę? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Domki narzędziowe umożliwiają bezpieczne przechowywanie wszystkich narzędzi ogrodowych. Trzymane w nich sprzęty będą chronione zarówno przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, jak i przed dostępem niepowołanych osób. Jednak pomiędzy poszczególnymi wariantami domków narzędziowych występują pewne znaczące różnice – materiał, z jakiego zostały wykonane, system montażu czy zastosowany system wentylacji. Który z nich zatem wybrać? Podpowiadamy.

Czym jest domek narzędziowy?

Domki narzędziowe (znane również jako narzędziówki) to niewielkich rozmiarów konstrukcje, przypominające wyglądem połączenie garażu z ogrodową altanką. Ściany oraz dach takiego budynku zazwyczaj wykonywane są z desek z litego drewna, tworzywa sztucznego bądź blaszanych profili. Materiały te są ze sobą wzajemnie łączone

w taki sposób, aby stworzyć szczelną barierę dla deszczu, gradu oraz śniegu. Co więcej, wiele domków narzędziowych wyposażona jest w specjalne otwory wentylacyjne, które odpowiadają za sprawne odprowadzanie wilgoci. Dzięki temu w narzędziówkach można przechowywać cenne sprzęty bez obaw o ich skorodowanie lub uszkodzenie silników spalinowych przez nadmiar wilgotnego powietrza.
Domki narzędziowe zapewniają także bezpieczne schronienie dla przechowywanych przedmiotów. Większość z nich wyposażona jest w solidny zamek lub uchwyty pozwalające na zamknięcie drzwi przy pomocy kłódki. Pokrzyżuje to szyki złodziejom, wandalom lub innym miłośnikom cudzej własności, uniemożliwiając im dostanie się do środka.

Do czego może służyć narzędziówka?

Domki narzędziowe wykorzystywane są przede wszystkim do przechowywania wszelkiego rodzaju narzędzi ogrodowych. Przestronne wnętrze w połączeniu z szerokimi drzwiami pozwoli z łatwością zaparkować w nich podkaszarki, kosiarki spalinowe, a nawet pokaźnych rozmiarów kultywatory ogrodowe.
To jednak niejedyne możliwości, jakie oferują domki narzędziowe. Ich płaska podłoga pozwala wyposażyć je w praktyczne szafki lub regały, które pomogą uporządkować wszystkie posiadane przybory oraz akcesoria ogrodowe.
Niektóre modele narzędziówek posiadają także w ścianach okna. Wpadające przez nie światło słoneczne w naturalny sposób doświetla ich wnętrze, umożliwiając stworzenie praktycznego warsztatu. Dzięki temu przybory i sprzęty zawsze będą w zasięgu ręki, gotowe do wykorzystania podczas prac ogrodowych.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zakup idealnego domku narzędziowego nie jest tak prostą kwestią, jak mogłoby się wydawać. Wybierając odpowiedni model, należy rozważyć szereg czynników, do których zalicza się:
• rozmiar domku narzędziowego – duża konstrukcja zapewni znacznie więcej miejsca na przechowywanie narzędzi, ale będzie też droższa, wymagając jednocześnie sporej ilości wolnej przestrzeni w ogrodzie;
• sposób montażu – większość domków narzędziowych sprzedawana jest w formie wymagającej samodzielnego montażu, dlatego też warto wybrać wariant, do którego złożenia nie trzeba używać specjalistycznych narzędzi;
• system wentylacyjny – konstrukcja narzędziówki powinna uwzględniać otwory wentylacyjne, które pozwolą sprawnie odprowadzać nadmiar wilgoci; ważne jest jednak, by umieszczone były one w miejscu minimalizującym ryzyko dostania się opadów atmosferycznych do wnętrza domku narzędziowego;
• liczba okien – narzędziówki mogą być wyposażone w okna, które rozświetlają ich wnętrze; konstrukcja domku powinna jednak uwzględniać miejsce na zasłonki, które udaremnią próby podglądania przez osoby postronne;
• kwestie bezpieczeństwa – w drzwiach domku narzędziowego powinny znajdować się solidne zamki, które zapewnią adekwatny poziom ochrony przed włamaniem i kradzieżą przechowywanego w narzędziówce sprzętu; dobrą alternatywą dla zamków mogą być również otwory umożliwiające przewleczenie przez nie łańcucha i zapięcie go kłódką.

Niezwykle ważny jest także sam materiał, z jakiego wykonany będzie domek narzędziowy. Zasadniczo do ich produkcji wykorzystuje się trzy rodzaje budulca – drewno, metal lub tworzywo sztuczne.

Narzędziówki wykonane z drewna świetnie się prezentują, a ich naturalny kolor znakomicie komponuje się ze zdecydowaną większością elewacji. Taka konstrukcja jest także niezwykle solidna i z pewnością wytrzyma próbę czasu. Niestety drewno jako materiał organiczny wymaga pielęgnacji oraz regularnego malowania specjalnym preparatem impregnacyjnym.
Ciekawą alternatywą dla drewna może być tworzywo sztuczne, które swoim wyglądem imituje drewniane deski. Wykonana

z niego narzędziówka jest w pełni odporna na działanie warunków atmosferycznych i nie wymaga żadnej pielęgnacji. Konstrukcja z tworzywa sztucznego jest także łatwa do złożenia i stosunkowo lekka, co ułatwia jej transport. Może to jednak wiązać się z koniecznością wykonania betonowego fundamentu i zakotwienia do niego domku narzędziowego.

Ostatnim rodzajem materiału stosowanego do budowy narzędziówek jest metal. Jego powierzchnia zabezpieczana jest warstwą lakieru, która ma na celu ochronę całej konstrukcji przed korozją. Niektóre modele domków narzędziowych są dodatkowo cynkowane, co praktycznie całkowicie eliminuje ryzyko zardzewienia. Metal jest również niezwykle wytrzymały mechanicznie, dzięki czemu niestraszne będą mu trudy codziennej eksploatacji.

Czy warto kupić domek narzędziowy na działkę?

Zdecydowanie tak! Domek narzędziowy to świetny sposób na zapanowanie nad bałaganem, a także bezpieczne przechowywanie wszystkich swoich ogrodowych przyborów. Konstrukcja ta może również posłużyć jako mały przydomowy warsztat, pozwalając swobodnie majsterkować.
Niezależnie od materiału, z jakiego wykonany jest domek narzędziowy, jego montaż przebiega w niezwykle prosty sposób, dzięki czemu każda osoba, bez problemu, poradzi sobie z jego złożeniem.

HB (artykuł sponsorowany)

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments