Wolimy duże i wykończone, czyli o preferencjach zakupowych na rynku mieszkaniowym

Jak pokazała frekwencja podczas wiosennych targów i dobre wyniki sprzedaży ATAL SA, dewelopera działającego w pięciu dużych miastach w Polsce, popyt na mieszkania nie słabnie. Zmieniają się jednak preferencje zakupowe nabywców. W ostatnich dwóch latach deweloperzy oferowali bardziej ekonomiczny standard inwestycji i dostarczali na rynek lokale o najpopularniejszych, mniejszych powierzchniach ok. 40-50 m kw. Tymczasem w 2013 roku klienci coraz częściej szukają mieszkań większych i wielopokojowych oraz wykończonych „pod klucz”.

 

W 2013 roku widoczna jest zmiana preferencji zakupowych Polaków. Funkcjonujący do końca ubiegłego roku program „Rodzina na swoim” determinował zakup mieszkań o

rozmiarach spełniających wprowadzone limity powierzchni użytkowej kredytowanej nieruchomości. Po jego zakończeniu nabywcy coraz częściej poszukują większych lokali. Tendencje te były widoczne podczas tegorocznych wiosennych targów mieszkaniowych.

– Wieloletnia obserwacja i działalność na największych rynkach w Polsce oraz uczestnictwo i rozmowy z klientami podczas targów mieszkaniowych pozwalają nam na trafną identyfikację trendów i odpowiadanie na potrzeby mieszkańców Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic oraz Łodzi. Ich oczekiwania są zróżnicowane, jednak coraz bardziej widoczny staje się trend związany z zakupem mieszkań o większej powierzchni – mówi Zbigniew Juroszek, prezes ATAL SA. – Zainteresowanie dużymi mieszkaniami nie dziwi. Dzięki obniżką cen mieszkań za podobną jak przed rokiem kwotę niekiedy można kupić lokal większy nawet o jeden pokój.

Jak wskazuje Zbigniew Juroszek, w latach 2011-12 najbardziej popularnymi mieszkaniami poszukiwanymi przez klientów były dwupokojowe o powierzchni około 40 m kw. Jednak potrzeby mieszkaniowe Polaków rosną i są zróżnicowane. We Wrocławiu nie zabrakło klientów szukających mieszkań dwupokojowych w okolicy 45-50 m kw. Jednak największym zainteresowaniem podczas targów cieszyły się mieszkania trzypokojowe o powierzchni ok. 60 m kw. oraz czteropokojowe 80-metrowe.

Podobnie sytuacja kształtuje się w Krakowie oraz Łodzi, gdzie najbardziej poszukiwane metraże to 60-70 m kw. z trzema pokojami oraz 40- lub 50-metrowe dwupokojowe. Natomiast w Warszawie najbardziej pożądane były mieszkania większe o powierzchni od 80 do nawet 100 m kw. z dużym tarasem, a także do zakupu inwestycyjnego, czyli 40-metrowe.

Obserwujemy także rosnący popyt na lokale wykończone „pod klucz”. Średnio około 70-80% nabywców wybiera opcję, w której mogą odbierać własne M gotowe do zamieszkania w chwili jego nabycia. Co ciekawe, pomimo tak dużego odsetka, cały czas obserwujemy tendencję wzrostową – podsumowuje Zbigniew Juroszek.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar