Wkrętarki Hitachi DS10DFL i WH10DFL

Hitachi DS10DFL to klasyczna kompaktowa wiertarko-wkrętarka, zaś WH10DFL to jej siostrzana wersja udarowa. Obie maszyny korzystają z tej samej platformy konstrukcyjnej, ale mają różne możliwości i przeznaczone są do odmiennych zadań.

 

 

Obie maszyny Hitachi to nowe produkty. Właśnie weszły na rynek i należą do grupy narzędzi kompaktowych, które charakteryzują się bardzo małymi gabarytami (długość całkowita 151-188 mm, waga 1,0 kg), niedużym źródłem zasilania, ale dość sporymi możliwościami pracy. Te ostatnie sprawdzaliśmy w redakcyjnym teście praktycznym.

Wkrętarki Hitachi DS10DFL i WH10DFL posiadają identyczny system zasilania. Stanowią

go akumulatory litowo-jonowe o napięciu 10,8 V i pojemności 1,5 Ah. Oba parametry to wartości średnie (nominalne napięcie znamionowe), a symbol 12 V PEAK na akumulatorze oznacza, że w szczytowych momentach pracy maszyny, kiedy zapotrzebowanie na energię jest największe, bateria oferuje nawet 12 V. Baterie litowo-jonowe BCL1015 mają trzykrotnie większą żywotność (1500 cykli) od niklowo-kadmowych (DS12DVF3) i nie posiadają efektu pamięci, czyli można je doładowywać. Kolejną zaletą jest ich masa – o połowę mniejsza od starszych konstrukcji. Akumulator składa się z trzech ogniw o napięciu 3,6-4 V każde. Ich całkowite napełnienie energią trwa ok. 40 minut.

Konstrukcja mechaniczna obu wkrętarek kryje w sobie najwięcej różnic. Model DS10DFL to tradycyjna wiertarko-wkrętarka. Silnik współpracuje tutaj z dwubiegową przekładnią. Na I biegu silnik ma maksymalnie 300 obr./min, a na II – 1300. Prędkość obrotową ustawia się płynnie za pomocą włącznika spustowego (kierunek ustala się wygodnym w obsłudze przełącznikiem słupkowym). Konstruktorzy coraz częściej wprowadzają do niedużych wkrętarek dwubiegowe przekładnie. Był to element konstrukcyjny zarezerwowany do tej pory dla silniejszych modeli. DS10DFL dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 22 Nm. Jego wartość reguluje się za pomocą pierścienia o 21 pozycjach plus blokada sprzęgła do wykonywania wiercenia. W modelu tym zastosowano elektryczny hamulec, który zatrzymuje obracające się wrzeciono natychmiast po wyłączeniu zasilania. Takie parametry pozwalają wiercić w stali otwory o maksymalnej średnicy 10 mm, a w drewnie – 21 mm.

W modelu WH10DFL  zastosowano tylko jednobiegową przekładnię, która zapewnia maksymalną prędkość obrotową na poziomie 2500 obr./min. Jest ona także płynnie regulowana za pomocą włącznika spustowego. Z jednostką napędową współpracuje wydajny kowadełkowy mechanizm udarowy, który wytwarza do 3000 udarów/min. Maszyna dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 95 Nm. Szczególnie ten ostatni parametr wróży duży zapas mocy potrzebnej chociażby podczas montażu wkrętów o dużej średnicy. Narzędziem tym zrealizujemy połączenia w zakresie M5-M12.

Ze względu na specyfikę konstrukcji mechanicznej w obu maszynach zastosowano różne typy uchwytów. W Hitachi DS10DFL jest to tradycyjny uchwyt wiertarski. Z kolei w WH10DFL  jest to gniazdowy 6-katny uchwyt 6-kątny 1/4”. Jego zastosowanie uwarunkowane jest obecnością mechanizmu udarowego. Ale powinniśmy się raczej z tego cieszyć, bo rozwiązanie to ma same zalety – beznarzędziowa obsługa, niewielkie rozmiary niepodnoszące wagi całego narzędzia oraz szybkość i łatwość montażu osprzętu w gnieździe. W nowoczesnych wkrętarkach, a takimi są z pewnością oba modele Hitachi, nie mogło zabraknąć diod oświetlających miejsce pracy. Choć przez wielu traktowane są one z przymrużeniem oka i postrzegane w kategoriach gadżetów, to jednak znacząco poprawiają komfort działania w ciemnych miejscach.

Warto też wspomnieć o gabarytach wkrętarek. Na przykładzie tych dwóch maszyn można śmiało potwierdzić tezę, że świat elektronarzędzi dąży ku miniaturyzacji. Całkowita długość modelu DS10DFL to 188 mm, a wkrętarki udarowej WH10DFL  to zaledwie 151 mm! Masa urządzeń – 1 kg – zapewnia niemęczącą pracę i wygodę całodziennego wiercenia lub wkręcania. Na komfort działania mają także wpływ świetnie wyprofilowane i pokryte okładziną antypoślizgową rękojeści. Leżą one perfekcyjnie w dłoni.

 

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Hitachi DS10DFL

Obroty na biegu jałowym (I/II bieg)

0-300/0-1300/min

Maksymalny moment obrotowy

22 Nm

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie

10/21 mm

Maks. średnica wkrętów do drewna

5,8 x 45 mm

Uchwyt

szybkomocujący wiertarski

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/10,8 V/1,5 Ah

Waga

1,0 kg

 

Dane techniczne wkrętarki udarowej Hitachi WH10DFL

Obroty na biegu jałowym

0-2500/min

Częstotliwość udarów na biegu jałowym

0-3000/min

Maks. moment obrotowy

95 Nm

Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych

M5-M12

Uchwyt

6-kątny 1/4”

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/10,8 V/3,0 Ah

Waga

1,0kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar