Wkrętaki TENG TOOLS

Wkrętaki należą do podstawowego wyposażenia każdego warsztatu naprawczego czy zakładu produkcyjnego. Można śmiało powiedzieć, że są również nieodzowne w każdym domu. Od doboru odpowiedniego rodzaju wkrętaka i jakości jego wykonania często zależy powodzenie naprawy maszyny, urządzenia czy różnych instalacji. W artykule przyjrzymy się bliżej wkrętakom Teng Tools.

Marka Teng Tools jest własnością szwedzkiego koncernu B&B TOOLS. Zaprojektowane przez szwedzkich inżynierów narzędzia są w większości produkowane na Tajwanie. Dzięki temu pod tą marką można spotkać narzędzia o przemyślanej konstrukcji, cechujące się dobrą jakością wykonania i występujące na rynku w konkurencyjnych cenach.

Narzędzia pod marką Teng Tools są już dobrze znane w Polsce i w wielu krajach na całym świecie. Jest to efekt ponadtrzydziestoletniego rozwoju marki. Obecnie na rynku można spotkać ponad 2000 różnorodnych narzędzi, ich zestawów, maszyn i urządzeń przeznaczonych dla profesjonalnych użytkowników przemysłu motoryzacyjnego i nie tylko. Narzędzia są produkowane z zachowaniem wymagań stawianych przez powszechnie uznane normy ISO, ANSI, DIN. Gwarantuje to zachowanie znormalizowanych wymiarów narzędzi i przestrzeganie przez producenta obowiązujących jakościowych standardów.


Tak też jest w przypadku oferowanych wkrętaków. Przeglądając katalog, można znaleźć przeróżne wkrętaki przeznaczone do wyspecjalizowanych zadań. My skupimy się na omówieniu narzędzi najczęściej wykorzystywanych w codziennych pracach.
Wkrętaki Teng Tools można zakupić pojedynczo lub w różnorodnych zestawach. Wkrętaki różnią się od siebie kształtem grota, wielkością narzędzia i przeznaczeniem. Jeśli chodzi o kształt grota, występują wkrętaki o końcówce płaskiej (dla wkrętów z rowkiem) oraz przeznaczone do odkręcania łbów z nacięciem krzyżowym typu Phillips (PH) lub Pozidriv (PZ). Jeszcze inaczej wyglądają groty wkrętaków przeznaczonych do gniazd typu Torx. Oczywiście, w zależności od wielkości wkrętu, a co za tym idzie wielkości nacięcia gniazda na łbie wkrętu, poszczególne narzędzia będą miały odpowiednie wielkości grotów.

Części robocze wkrętaków są wykonane ze stali TT-MV PLUS, dzięki temu mają one dużą wytrzymałość (twardość 59-61 HRC). Kształty wkrętaków o większych rozmiarach są wykuwane matrycowo. Wszystkie części robocze przechodzą obróbkę cieplno-chemiczną, poprawiającą ich właściwości mechaniczne. Metalowa powierzchnia jest pokryta powłoką antykorozyjną. Groty wkrętaków są fosforyzowane, mają kolor czarny. Niektóre wkrętaki mają w przekroju części roboczej kształt sześciokątny. Ułatwia to pracownikowi zwiększenie momentu odkręcającego (lub zakręcającego) przy dodatkowym użyciu klucza płaskiego.
Każdy wkrętak ma dwukomponentową ergonomiczną rękojeść wykonaną w charakterystycznej dla marki Teng Tools czerwono-czarnej kolorystyce. Rękojeści mają odpowiednio powiększony rozmiar, co pozwala na lepsze podparcie i zwiększa wygodę pracy oraz umożliwia przyłożenie wyższego momentu obrotowego. Uchwyty są formowane wokół ostrza, dzięki czemu wszystkie wkrętaki firmy Teng Tools są proste, a skrzydełka na ostrzu znacznie większe, co z kolei daje znacznie wyższą tolerancję momentu obrotowego. Zaś możliwość dokręcania za pomocą dodatkowego elementu (T-drive) pozwala uzyskać dodatkowy moment obrotowy lub możliwość wieszania. Większe uchwyty mają trzy strefy: prędkość, moc, prędkość. Strefy prędkości są okrągłe, zaś strefy mocy mają kształt trójkątny. Mniejsze uchwyty wymagające mniejszej mocy mają okrągły kształt pozwalający szybko operować nimi. W rękojeści znajduje się otwór do zawieszania wkrętaka jak też do wspomnianego pokręcania (T-drive), co pozwala na utrzymanie porządku w miejscu pracy, a zarazem ułatwia przechowywanie narzędzi. W niektórych wkrętakach metalowa część robocza jest wykonana przelotowo przez rękojeść. Taka budowa umożliwia wykonanie na czubku rękojeści główki do pobijania młotkiem. W takich wkrętakach nie ma w rękojeściach otworu do ich zawieszania.


Już z daleka można odróżnić wkrętaki przeznaczone dla elektryków. Mają one typową dla nich kolorystykę czerwono-żółtą oraz są oznaczone specjalnym znakiem – symbolem bezpieczeństwa. Normy precyzyjnie określają procedury testowe, jakim należy poddać każde narzędzie izolowane przed dopuszczeniem do pracy pod napięciem do 1000 V dla prądu przemiennego lub do 1500 V dla prądu stałego. Tylko firmy produkujące

profesjonalne narzędzia stać na wykonywanie narzędzi izolowanych z materiałów najwyższej jakości. Są one następnie testowane zgodnie z narodowymi i międzynarodowymi normami. W UE obowiązuje w tym zakresie norma EN 60900 opracowana przez Międzynarodową Komisję Normalizacji ds. Elektrotechniki. Wszystkie narzędzia mające na izolacji oznaczenie 1000 V, muszą być wcześniej indywidualnie przetestowane pod napięciem 10.000 V prądu przemiennego.


Na wkrętakach Teng Tools przeznaczonych dla elektryków wytłoczony jest symbol normy oraz znak bezpieczeństwa i 1000 V. W ofercie są wkrętaki izolowane zarówno krzyżakowe (typu Phillips i Pozidriv), jak i proste do śrub z rowkiem. Podobnie jak to było w przypadku wkrętaków montażowych i ślusarskich, są one oferowane w różnych wielkościach. Specjalne wkrętaki o szczególnie cienkim grocie są wykorzystywane przy łączeniu niektórych delikatnych zacisków. Korzystając z izolowanych wkrętaków, należy zawsze pamiętać o tym, by zawsze je utrzymywać i przechowywać w należytym stanie technicznym, gwarantującym pełne bezpieczeństwo zdrowia i życialudzkiego.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments