Wkrętaki dynamometryczne PROXXON

Jeżeli chcemy połączenie gwintowe dokręcić ściśle określonym momentem, musimy do tego celu użyć specjalistycznych narzędzi, które nam to umożliwią. Są to klucze lub wkrętaki dynamometryczne. W artykule poznamy wkrętaki dynamometryczne oferowane przez firmę PROXXON.

O ile do widoku kluczy dynamometrycznych w profesjonalnych zakładach napraw samochodów lub firmach wulkanizacyjnych jesteśmy przyzwyczajeni, to musimy przyznać, że wkrętaki dynamometryczne bywają jeszcze w warsztatach naprawczych rzadkością. Jak wiadomo, nie ma innego narzędzia do precyzyjnego (ze ściśle określonym momentem) dokręcenia nakrętki, śruby czy wkrętu. Dlaczego używanie narzędzi dynamometrycznych jest tak ważne? Bo dokręcając połączenia gwintowe na oko,

zawsze ryzykujemy, że możemy zrobić to zbyt słabo, i po pewnym czasie połączenie się rozłączy, lub jeszcze gorzej, doprowadzimy do rozciągnięcia śrub, ich urwania lub zniszczenia łączonych elementów.

Na rynku znajduje się wiele narzędzi dynamometrycznych, wśród nich znacznie więcej kluczy. Różnią się one między sobą precyzją wykonania i trwałością, a co za tym idzie również ceną. Tylko profesjonalne narzędzia mają określoną w procentach dokładność dokręcania, załączone świadectwo kalibracji i co najmniej 2-letnie gwarancje. Na pozostałe narzędzia nie warto nawet spoglądać, gdyż po kilkukrotnym użyciu zazwyczaj nadają się na złom.

PROXXON swoją szeroką ofertę kluczy dynamometrycznych uzupełnił o wkrętaki dynamometryczne i klucz o zakresie dokręcanych momentów od 3 do 15 Nm. Wkrętaki, siłą rzeczy, będą miały znacznie mniejsze zakresy momentów niż na przykład klucze, którymi dokręca się chociażby głowice silników czy koła samochodów. Wszystkie te narzędzia należą do serii pod nazwą MicroClick. Są to precyzyjne narzędzia wykonane zgodnie z normą DIN/ISO 6789 (typ II, klasa D). Wszystkie narzędzia oferowane są w estetycznych i trwałych pudełkach z tworzywa sztucznego. Przechowywanie narzędzi w pudełkach jest wymogiem ich poprawnego użytkowania. Chroni się w ten sposób te precyzyjne narzędzia przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i przed przypadkowymi mechanicznymi urazami. Pudełka mają wysuwane zawieszki, które z pewnością ułatwią przechowywanie narzędzi.

Wkrętak dynamometryczny MicroClick MC 2
Ma zakres momentów od 0,4 do 2 Nm. Dzięki temu jest optymalnym narzędziem, które pozwala nam delikatnie, w kontrolowany sposób dokręcać wkręty, nakrętki czy śruby. Końcówka wkrętaka zakończona jest znormalizowanym gniazdem na bity. Do wkrętaka dołączony jest adapter do mocowania kluczy nasadowych 1/4”. Ustawienie żądanego momentu obrotowego odbywa się przez obrócenie pierścienia nastawczego znajdującego się na końcu rękojeści. Pierścień ma delikatnie ząbkowaną powierzchnię w celu uniknięcia poślizgu palców przy jego obracaniu. W okienku na powierzchni rękojeści można na czytelnej skali odczytać aktualnie nastawiony moment. Zwalnianie blokady po przekroczeniu określonego momentu następuje w sposób automatyczny. Jest wówczas słyszany wyraźnie głośny klik. Dokładność ustawienia narzędzia wynosi ±6%.


Wkrętak dynamometryczny MicroClick MC 5
Jego zakres pracy zawiera się w przedziale od 1 do 5 Nm. Narzędzie jest masywniejsze w porównaniu z poprzednim wkrętakiem. Zakończone jest czopem 1/4” do mocowania kluczy nasadowych. W pudełku znajduje się sprężynowy adapter do mocowania we wkrętaku standardowych bitów. Nastawienie granicznego momentu obrotowego odbywa się podobnie jak w poprzednim narzędziu, tzn. poprzez obrót pierścienia znajdującego się na końcu rękojeści. I w tym przypadku odczyt ustawionej wartości odbywa się w okienku znajdującym się na powierzchni rękojeści. Dodatkowo, w niewielkim okienku znajduje się mikroskala do precyzyjnego ustawienia momentu. Widać w nim, że jednemu obrotowi pierścienia odpowiada zmiana wartości momentu o 1 Nm. W tym okienku mamy odczyt z dokładnością do 0,1 Nm. Również w przypadku tego wkrętaka po przekroczeniu wartości ustawionego momentu usłyszymy wyraźny klik. Dokładność pracy wynosi również ±6%.


Wkrętak dynamometryczny MicroClick MC 10
Różni się od MC 5 w zasadzie trzema szczegółami. Oczywiście, ma inny zakres pracy: od 2

do 10 Nm. Inny jest również jego skok regulacji momentu, który wynosi 0,2 Nm. Dodatkowo w wyposażeniu pojawił się uchwyt w kształcie litery „T” z czopem 1/4”, który po umieszczeniu na końcu rękojeści w specjalnym gnieździe ułatwi operowanie narzędziem. Podobnie jak w przypadku poprzednio omówionych narzędzi, na rączce wkrętaka znajduje się nalepka informująca o tym, że narzędzie przeszło kontrolę jakości. Na każdej z nalepek znajduje się indywidualny numer kontroli.


Klucz dynamometryczny MicroClick MC 15
Podobnie jak opisane wyżej wkrętaki ma zakres momentów z dość niskimi wartościami, czyli od 3 do 15 Nm, oraz niewielkie gabaryty. Jego czop ma również wielkość 1/4”. Wartość momentu ustawia się podobnie, czyli poprzez pokręcanie pierścienia na końcu rękojeści po uprzednim jego odciągnięciu. W okienku możemy odczytać na czytelnej skali wartość ustawionego momentu. Pokrętło służy do precyzyjnego ustawienia wartości momentu, gdyż na jego obwodzie wartości zmieniają się co 0,2 Nm. Podczas dokręcania połączenia gwintowego po osiągnięciu nastawionego momentu nastąpi wyczuwalne szarpnięcie z równoczesnym kliknięciem. Im wyższy moment obrotowy nastawiony, tym głośniejsze kliknięcie usłyszymy. Klucz, podobnie jak jego większe odpowiedniki, ma przełącznik kierunku obrotów lewo/prawo. W pudełku znajduje się adapter 1/4” umożliwiający korzystanie ze standardowych bitów. Dokładność pracy tym kluczem wynosi ±4%. Na korpusie klucza jest wytrawiony jego indywidualny numer. W pudełku znajduje się certyfikat kalibracji dla tego właśnie klucza. Znajdują się na nim dokładne wyniki przeprowadzonych prób dla trzech wartości momentów (3, 9 i 15 Nm). Wartości pięciu pomiarów dla poszczególnych momentów zawsze mieszczą się w zakresie tolerancji. Podana jest data kalibracji, temperatura przy jakiej przeprowadzano próby oraz podpis osoby kalibrującej klucz. Takie podejście producenta może nas przekonać do tego, że jego produkty są naprawdę solidne i precyzyjnie wykonane.

Jeżeli chcemy dokręcać połączenia gwintowe z określoną siłą, musimy zaopatrzyć się we wkrętaki lub klucze dynamometryczne. Oferta firmy PROXXON budzi zaufanie i jest godna polecenia dla profesjonalnych zastosowań.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments