Wiertła z uchwytem sześciokątnym 1/4 cala

Wiertła wyposażane są w różne uchwyty. Ich rodzaj zależy głównie od przeznaczenia tych narzędzi. W naszym artykule bliżej przyjrzymy się wiertłom narzędziom z uchwytem 6-kątnym 1/4”.

 

 

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się wiertła z uchwytami 6-kątnymi 1/4” służące do obróbki metalu, drewna, ceramiki i szkła. Narzędzia te mają swoje odpowiedniki z uchwytami cylindrycznymi, które obecnie są najpopularniejsze i najbardziej typowe. Można  zatem postawić pytanie, które z wykonań tych narzędzi jest bardziej poręczne: z uchwytem 6-kątnym i cylindrycznym. Aby rozstrzygnąć tę

kwestię, posłużymy się jako przykładem wiertłami z uchwytami 6-kątnymi do metalu, drewna, ceramiki i szkła Makity, które oznaczono wspólną nazwą „Economy”. Japońska firma oferuje w tym wykonaniu następujące rodzaje wierteł: kręte do metalu z pokryciem azotkiem tytanu (TiN), kręte do drewna, świdry do drewna i wiertła specjalne z wkładką z węglików spiekanych do wykonywania otworów w ceramice i szkle.

Jeśli chodzi o tzw. kwestię szybkości i jakości wiercenia, narzędzia z uchwytami 6-kątnymi i cylindrycznym, o ile część roboczą mają taką samą, są równorzędne. Nie powinny występować żadne różnice w ich pracy, wydajności czy jakości skrawania. Jeśli takowe się pojawią, należy uznać je za przypadkowe lub wynikające z wadliwej obsługi wiertarki lub wiertarko-wkrętarki. Wiertła z uchwytem 6-kątnym mają jednak pewną przewagę nad ich odpowiednikami z chwytem cylindrycznym, a mianowicie nie ma z nimi żadnych problemów podczas wiercenia, gdyż nie dochodzi do ich „obracania się” w uchwycie wiertarki w wyniku użycia dużej siły. Umożliwiają one szybkie mocowanie w chwycie 6-kątnym 1/4”. Wymiana narzędzi wtedy jest błyskawiczna i polega w zasadzie na ich wyjęciu oraz włożeniu w taki uchwyt. Nie trzeba przy tym żadnej używać siły, tak jak w wypadku uchwytów wiertarskich. Stąd znacznie przyspieszają i ułatwiają one wykonanie prac, podczas których musimy użyć wierteł o różnych średnicach lub rodzajach albo zmieniać wiertła na bity i odwrotnie, np. w trakcie łączenia elementów drewnianych wkrętami o dużych średnicach. Ponadto są one dostosowane do pracy z nowej generacji elektronarzędziami akumulatorowymi, których jednym z przedstawicieli jest akumulatorowa 4-funkcyjna wiertarko-wkrętarka udarowa 18V Makita BTP140RFE (zob. na zdjęciu). Jej funkcje to: wiercenie (2 biegi), wkręcanie, wiercenie i wkręcanie udarowe. Wyposażono ją w uchwyt sześciokątny 1/4” dopasowany do omawianych tu wierteł. Aby w nią wiercić wiertłami z uchwytem cylindrycznym, potrzeby jest dodatkowy uchwyt wiertarski z mocowaniem 6-kątnym 1/4”.

Należy zapytać, jakie są ograniczenia zastosowania takich wierteł. Wynikają one z ich konstrukcji, a dokładnie mówiąc, z wielkości przekroju 6-kątnego ich chwytu. Ponieważ jest on niewielki (1/4”), narzędzia z takimi chwytami posiadają małe średnice: np. wiertła do metalu – od 3 do 13 mm, wiertła kręte do drewna – od 3 do 15 mm, świdry – od 6 do 21 mm. Dla porównania podajemy, że wiertła kręte z uchwytem cylindrycznym do drewna mają średnice od 3 do 30 mm, świdry do 32 mm (oczywiście, świdry posiadają uchwyty 6-kątne o większym przekroju niż 1/4”). Zatem ich zakres zastosowań jest ograniczony. Jednakże wystarczają one do wykonywania większości prac, podczas których używa się wiertarek i wiertarko-wkrętarek itp. Otwory bowiem, które podczas nich wykonujemy tymi elektronarzędziami, nie mają większej średnicy niż 10-12 mm. Dlatego, pomimo wspomnianych tu ograniczeń, ich użyteczność okazuje się wysokiego stopnia. Zachęcamy więc do ich częstszego stosowania.

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments