Wiertła udarowe, otwornice diamentowe i tarcze PROLINE

W asortymencie marki PROLINE znajduje się bogata gama akcesoriów do elektronarzędzi. Ważne miejsce wśród nich zajmują wiertła do metalu lub drewna, wiertła udarowe, otwornice diamentowe oraz tarcze cięcia oraz szlifowania.

Wiertła udarowe, SDS plus i SDS max marki PROLINE

Jak wiadomo, terminowość wykonania prac i ich duża wydajność to podstawowe wymagania stawiane ekipom budowlanym. Ich spełnienie zależy nie tylko od wydajności używanych maszyn i elektronarzędzi, ale także od efektywności, dokładności i jakości pracy stosowanego w nich osprzętu. Jak wiadomo, do podstawowych akcesoriów wykorzystywanych we współczesnym budownictwie należą różnego typu wiertła, głównie udarowe, SDS plus i SDS max. Stosowane są w

pracach montażowych – do mocowania drzwi i okien, wykonywania instalacji składających się na techniczne wyposażenie budynków, zabudów pomieszczeń itd. Marka PROLINE do wykonywania tego typu prac oferuje cztery podstawowe typy wierteł udarowych klasy profesjonalnej i przemysłowej: walcowe wiertła do muru, wiertła SDS plus 2- i 4-ostrzowe oraz SDS max.

Udarowe wiertła do muru marki PROLINE

Wyposażono je w 2-krawędziowe ostrze z węglika spiekanego (TCT), czyli tzw. widię. Narzędzia te mają 2 rowki do usuwania urobku i walcowaną spiralę. Widia jest odpowiednio zaostrzona i zamocowana w stalowej głowicy wiertła z użyciem technologii lutowania przemysłowego. Dzięki temu ich połączenie jest zarówno wysoce wytrzymałe mechanicznie, jak i termicznie. W omawianych wiertłach PROLINE mamy także walcowy chwyt służący do ich montażu w uchwytach wiertarek i wiertarko-wkrętarek udarowych. Omawiane narzędzia dostępne są w średnicach 3-16 mm i długościach całkowitych 60-600 mm. Przeznaczone są do wiercenia w murze, różnego rodzaju cegłach, niezbyt twardym betonie, bloczkach cementowo-wapiennych itp.

2-ostrzowe wiertła SDS plus marki PROLINE

Głowica tych wierteł ma 2 ostrza z wysokiej jakości węglików spiekanych (TCT) o zoptymalizowanej geometrii z wyraźnie wyodrębnionym szpicem służącym do centrowania pracy narzędzia. W wiertłach tych zastosowano spiralę dwuzwojową, która nie tylko umożliwia efektywne usuwanie urobku, ale także tłumi wibracje. Wyposażone są one w uchwyty SDS plus i przeznaczone do stosowania w młotowiertarkach oraz wiercenia udarowego w twardym materiale betonowym i kamieniu, np. granicie, jak też cegle, murze itp. Narzędzia te dostępne są w średnicach 4-28 mm i długościach całkowitych 110-800 mm.

4-ostrzowe wiertła SDS plus S4 i SDS max S4 marki PROLINE

To profesjonalne narzędzia do wiercenia w cegle, betonie, betonie zbrojonym i kamieniu naturalnym oraz w innych materiałach ceramicznych. Wiertła te mają średnice 4-28 mm (SDS plus S4) i 16-40 mm (SDS max S4), zaś ich długość całkowita wynosi 110-800 mm (SDS plus S4) i 320-920 mm (SDS max S4). Zastosowano w nich głowicę z 4-krawędziowym ostrzem krzyżowym z wysokiej jakości węglika spiekanego (TCT) o specjalnie zoptymalizowanej geometrii. W centralnej części głowicy znajduje się wystający wierzchołek, który ułatwia rozpoczęcie wiercenia w dokładnie wyznaczonym punkcie i pozytywnie wpływa na uzyskanie dokładnie walcowego kształtu wierconego otworu. Wiertła SDS plus S4 i SDS max S4 mają podwójne spirale, które szybko odprowadzają urobek i tłumią wibracje. Narzędzia te odznaczają się znacznie wyższą efektywnością pracy niż standardowe wiertła SDS plus i SDS max. Np. wiertła PROLINE SDS plus S4 3-krotnie przyspieszają wiercenie. Co ważne, omawiane akcesoria przez cały okres swojego użytkowania zachowują tę samą średnicę i umożliwiają uzyskanie otworów spełniających tolerancje wymiarowe określone przez normy techniczne stosowane we współczesnym budownictwie. To zaś, jak wiadomo, jest warunkiem pewnego mocowania kotew i kołków.

Otwornice diamentowe marki PROLINE

Mają stalowy korpus rurowy i obwodowe ostrze pokryte lutowanym próżniowo ziarnem diamentowym. Narzędzia te dostępne są z dwoma rodzajami uchwytów: albo HEX (1/4”) (średnice – od 5 do 12 mm) do wiertarek i wiertarko-wkrętarek, albo otworem

z gwintem M14 (średnice – od 5 do 68 mm) do małych szlifierek kątowych. Wśród omawianej rodziny narzędzi PROLINE można wyróżnić otwornice diamentowe z (1) chłodzącym wkładem woskowym i (2) nieposiadające takiego wkładu. Pierwsze z nich mają średnice 5-12 mm, zaś drugie – 6-68 m i wyłącznie uchwyt M14.
Omawiane otwornice diamentowe PROLINE przeznaczone są do wykonywania otworów na sucho w płytkach i okładzinach ceramicznych, kamiennych oraz gresowych. Wiercenie omawianymi otwornicami zaczyna się ruchem okrężnym, pochylając narzędzie pod kątem 15-30 stopni w stosunku do obrabianego materiału w celu wstępnego jego nacięcia. Wykonane w taki sposób nacięcie pełni rolę prowadzenia otwornicy w głównej fazie wiercenia.

Piły tarczowe marki PROLINE

W rodzinie tych narzędzi znajdziemy trzy podstawowe grupy produktów: tarcze (1) całostalowe i z zębami z węglika spiekanego o kształtach (2) na przemian skośnym i (3) trapezowo-prostym. Piły tarczowe z pierwszej grupy (całostalowe) przeznaczone są do zgrubnego cięcia drewna i materiałów drewnianych za pomocą pilarek tarczowych ręcznych i stołowych (stacjonarnych). Wykonano je z wysokogatunkowej stali narzędziowej ulepszonej cieplnie. Zostały one precyzyjnie wycięte laserowo i oszlifowane. Tarcze te mają zęby na przemian skośne (KB) o dodatnim kącie natarcia wynoszącym 3°. Są one rozwiedzione, aby zredukować opory cięcia i zapobiec zakleszczeniu się ich dysku w obrabianym materiale. Co ważne, mogą być wielokrotnie ostrzone. Piły tarczowe całostalowe PROLINE dostępne są w średnicach 180-355 z otworami mocującymi 30 mm oraz pierścieniem redukującym średnicę mocowania do 20 mm.
Z kolei tarcze z drugiej grupy, które mają zęby na przemian skośne (WZ) z węglika wolframu, to narzędzia przeznaczone do prac standardowych związanych z cięciem drewna i materiałów drewnopochodnych, np. do cięcia wzdłużnego i poprzecznego drewna litego twardego oraz miękkiego, elementów z drewna klejonego, płyt stolarskich, sklejki itp. Ich specjalnie profilowany kształt zębów na przemian skośnych o kącie natarcia 15° pozwala na uzyskanie wysokiej jakości krawędzi ciętych materiałów. Tarcze te dostępne są w średnicach 130-500 mm i przeznaczone do stosowania w ręcznych pilarkach tarczowych, ukośnicach oraz pilarkach stołowych. Mają otwór do mocowania o średnicach 20 mm (tarcze od 130 do 160 mm) i 30 mm (tarcze 184 mm i większe). Tarcze o średnicach 130-250 mm dostarczane są z pierścieniami redukującym średnicę mocowania do 20, 16 lub 12,7 mm.
Na ostatnią trzecią grupę tarcz składają się piły tarczowe z uzębieniem trapezowo-prostym (TFZ) kącie o natarcia -5°, wykonanym z węglika wolframu. Narzędzia te przeznaczone są do cięcia elementów aluminiowych i wykonanych z metali nieżelaznych, jak też z materiałów drewnopochodnych (płyty wiórowe, laminaty, MDF, OSB, HDF itp.). Dostępne są w średnicach 200-250 mm z otworem mocujących 30 mm oraz pierścieniami redukującymi go do 20 lub 16 mm.

Tarcze do cięcia metalu i szlifowania PROLINE

Tworzą dużą rodzinę narzędzi zróżnicowanych pod względem wymiarów i przeznaczenia materiałowego. Dostępne są w średnicach 115, 125, 180, 230, 300, 350 i 400 mm. Tarcze o średnicach 115-230 mm z otworem mocującym 22,23 mm, przeznaczone

do cięcia i szlifowania, stosuje się w szlifierkach kątowych. Zaś dyski do cięcia o średnicach 300-400 mm z otworem 32 mm wykorzystuje się w różnego typu przecinarkach.
Tarcze do cięcia metalu PROLINE mają grubość od 1 do 4 mm, zaś do szlifowania – 6 mm. Narzędzia te są prasowane, a następnie wypalane w piecach przemysłowych i składają się z mieszanki ziarna ściernego (elektrokorundowego lub z węglika krzemu) oraz żywic sztucznych (spoiwa) i z okrągłych siatek z włókna szklanego będących osnową ich konstrukcji. Omawiane Tarcze do cięcia metalu mają przekrój płaski lub z odsadzonym środkiem (wypukłym lub wklęsłym). Tarcze z ziarnem elektrokorundowym przeznaczone są do zgrubnego cięcia i szlifowania metali, głównie stali konstrukcyjnych (tzw. czarnych) lub nierdzewnych, zaś ze ścierniwem z węglika krzemu – do zgrubnej obróbki kamienia, betonu, a nawet żeliwa.

Reasumując, dokonany przegląd podstawowych akcesoriów do elektronarzędzi marki PROLINE pokazuje, że swoją jakością i możliwościami roboczymi są optymalne dostosowane do wysokich wymagań profesjonalistów z przemysłu, rzemiosła i budownictwa. Ważną ich zaletą jest bardzo korzystny stosunek ceny do jakości wykonania i możliwość obniżenia kosztów realizowanych prac.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments