Wiertła udarowe (część V). Wiertła udarowe koronkowe i przebiciowe

Wiertła koronkowe udarowe to tzw. narzędzia składane. Ich głównymi częściami są: udarowa koronka wycinająca, centrujące wiertło udarowe i oprawka.

Jak już wspominaliśmy, koronki udarowe przeznaczone są do wiercenia dużych otworów w betonie o średnicy od 40 do 155 mm. Ich budowa umożliwia szybką zamianę wiertła prowadzącego (w razie jego zużycia lub zniszczenia), jak i koronki wycinającej, co pozwala na wiercenie kolejno otworów o różnych średnicach za pomocą jednego młotka elektropneumatycznego i oprawki.

 

Zwykle sama koronka ma 6-8 ostrzy z węglików spiekanych, przylutowanych bardzo

mocno do jej stalowego cylindra i wystających poza jego grube ścianki. Cylinder narzędzia jest bardzo solidny i trwały, bowiem wytworzony z kutej stali, aby mógł sprostać ciężkim warunkom pracy narzędzia i przenosić duże udary.

Korona SDS-plus (fot. Bosch)

Istota pracy koronki polega na wycinaniu udarowym (scil. wykruszaniu i szlifowaniu zarazem) wąskiego okrągłego rowka w betonie lub kamieniu. Można więc powiedzieć, że praca ta przypomina działanie piły otwornicy. I podobnie jak w jej wypadku do obróbki nie potrzeba zbyt dużo energii, ponieważ w celu wykonania otworu usuwa się tylko wąski pas materiału. Jak wiadomo, za pomocą wiertła udarowego wykruszamy całą materię drążonego otworu. Stąd ekonomiczniej i efektywniej do wykonywania w betonie lub kamieniu otworów o dużej średnicy jest używać koronek niż wierteł udarowych.

Korona SDS-max (fot. Bosch)

Ważną częścią koronki jest wiertło centrujące. Jest nim standardowe wiertło udarowe o średnicy 11 mm, które wystaje znacznie ponad krawędź części roboczej koronki. Wiertło centrujące na początku wiercenia ustala położenie osi otworu na powierzchni materiału. Następnie wchodzi ono w materiał na tyle głęboko, że nie pozwala koronce w fazie początkowego wycinania udarowego na jakiekolwiek odchylenia boczne od osi lub nierównomierną pracę. Podczas dalszej fazy wiercenia wiertło spełnia funkcję prowadnicy osiowej. Oprawka służy do osadzenia koronki za pomocą stożka 1:8 oraz do mocowania całego narzędzia w uchwycie maszyny. Na rynku dostępne są adaptery ze wszystkimi rodzajami chwytów, co pozwala dostosować narzędzie do różnych modeli młotów.

Wiertło przebiciowe (fot. Bosch)

Wiertła przebiciowe, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do wiercenia dużych otworów przelotowych w ścianach. Wiertła takie są podobne w budowie i procesie wiercenia do koronek. Narzędzia te są wykonywane z chwytem SDS-max w zakresie średnic od 40 do 80 mm o różnej długości całkowitej dochodzącej do 990 mm.

Wiertło przebiciowe (fot.Bosch)

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments