Wiertła udarowe (część IV). Wiertła udarowe SDS-plus

Wiertła udarowe SDS-plus przeznaczone są do wykonywania otworów o średnicach od 4 do 32 mm i głębokości od 110 do 1000 mm.

Posiadają one od dwóch do pięciu ostrzy. Profesjonalne wykonania tych wierteł mają główkę wyposażoną w płytkę z węglików spiekanych ze specjalnym kształtem ostrza oraz rowki spiralne (przeważnie 2-zwojne, 2+2-zwojne lub 4-zwojne) w celu zwiększenia szybkości i efektywności odprowadzania urobku. Płytka z węglików spiekanych jest głęboko osadzona w rdzeniu, wystaje tylko jej końcówka.

Połączono ją z korpusem jedną z wymienionych wyżej technologii lutowania. W przypadku wierteł

z 5-ostrzową główką węglikową, jak już wspomnieliśmy, mocuje się ją do korpusu technologią łączenia dyfuzyjnego. Wiertła SDS-plus mają płytki wykonane w zależności od klasy narzędzia z odpowiednio zoptymalizowanej mieszanki węglików, o czym wspominaliśmy wyżej. Ostrza płytki posiadają szpiczaste zakończenie, które ułatwia centrowanie osi otworu i umożliwia szybkie wiercenie nawet w zbrojonym betonie. Są one więc ukształtowane dynamicznie, tak jak ostry szpicak. Dlatego zagłębiają się łatwiej i kruszą więcej materiału. Dzięki temu zwiększono wydajność wiercenia takim wiertłem w porównaniu do tradycyjnych wykonań tychnarzędzi.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test tarczy diamentowej ADIAM SPRINT

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy tarczę diamentową ADIAM SPRINT przeznaczoną do cięcia płytek marmurowych, glazury i kafli ceramicznych. Narzędzie sprawdziliśmy pod względem jakości i szybkości cięcia.

Tarcze Adiam SPRINT to narzędzia należące do klasy popularnej. Mają całkowicie nowy segment diamentowy zaprojektowany z myślą o cięciu płytek marmurowych, glazury i kafli ceramicznych, który jest najwyższy w tej klasie tarcz. Jego wysokość to aż 10 mm, czyli segment diamentowy jest 2 razy wyższy od podobnych segmentów wielu produktów dostępnych na rynku. Zatem testowane tarcze odznaczają się też dużą trwałością. Niewątpliwym ich wyróżnikiem jest wysoka szybkość cięcia. Adiam

SPRINT dostępne są w wykonaniach o średnicach 115, 125, 150, 180, 200, 230 i 250 mm, a więc narzędzia te przeznaczone do stosowania w piłach stołowych i szlifierkach kątowych. Możemy nimi ciąć zarówno na sucho, jak i na mokro.

W trakcie testów redakcyjnych tarczy ADIAM SPRINT o średnicy 125 mm wykonaliśmy cięcia szkliwionych płytek ściennych i podłogowych. Sprawdzaliśmy jakość cięcia wykonanego tym narzędziem w korelacji z jego szybkością. Do napędu tarczy wykorzystaliśmy zamocowaną stacjonarnie szlifierkę kątową Protool DSC-AGP 125 o mocy nominalnej 1400 watów i obrotach 11.000 min-1. Nasze próby pokazały, że tarcza Adiam SPRINT zapewnia dużą szybkość cięcia, przy tym uzyskuje się krawędzie o średniej lub dobrej jakości (zob. zdjęcia zamieszczone w artykule). W celu uzyskania lepszych rezultatów jakościowych należy zmniejszyć prędkość obrotową tarczy, co powoduje spadek prędkości cięcia. Oznacza to też, że narzędzie jest bardzo uniwersalne – możemy nim bowiem szybko ciąć, jeśli nie zależy nam na wysokiej jakości obróbki; i odwrotnie, jeżeli chcemy uzyskać dobre jakościowo rezultaty i wysoką dokładność, wtedy zmniejszamy obroty i wykonywany posuw maszyną.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu