Wiertła udarowe (część IV). Wiertła udarowe SDS-plus

Wiertła udarowe SDS-plus przeznaczone są do wykonywania otworów o średnicach od 4 do 32 mm i głębokości od 110 do 1000 mm.

Posiadają one od dwóch do pięciu ostrzy. Profesjonalne wykonania tych wierteł mają główkę wyposażoną w płytkę z węglików spiekanych ze specjalnym kształtem ostrza oraz rowki spiralne (przeważnie 2-zwojne, 2+2-zwojne lub 4-zwojne) w celu zwiększenia szybkości i efektywności odprowadzania urobku. Płytka z węglików spiekanych jest głęboko osadzona w rdzeniu, wystaje tylko jej końcówka.

Połączono ją z korpusem jedną z wymienionych wyżej technologii lutowania. W przypadku wierteł

z 5-ostrzową główką węglikową, jak już wspomnieliśmy, mocuje się ją do korpusu technologią łączenia dyfuzyjnego. Wiertła SDS-plus mają płytki wykonane w zależności od klasy narzędzia z odpowiednio zoptymalizowanej mieszanki węglików, o czym wspominaliśmy wyżej. Ostrza płytki posiadają szpiczaste zakończenie, które ułatwia centrowanie osi otworu i umożliwia szybkie wiercenie nawet w zbrojonym betonie. Są one więc ukształtowane dynamicznie, tak jak ostry szpicak. Dlatego zagłębiają się łatwiej i kruszą więcej materiału. Dzięki temu zwiększono wydajność wiercenia takim wiertłem w porównaniu do tradycyjnych wykonań tychnarzędzi.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test otwornicy Wolfcraft 2158000

W ofercie akcesoriów Wolfcraft znajduje się otwornica z fazownikiem. Narzędziem tym w jednej operacji zarówno wytniemy otwór, jak i wykonamy fazowanie jego krawędzi.

Otwornicę Wolfcraft 2158000 wykonano ze stali narzędziowej HCS i wyposażono w rozwierane, hartowane drobne hakowe zęby o zerowym kącie natarcia i podziałce 3,8 mm (pomiar własny). Konstrukcja uzębienia wskazuje, że jest to narzędzie do dokładnego wycinania otworów dające przy tym dość czyste cięcia. Jego pokrywa jest nieco szersza od cylindrycznej piły i ma wykonane specjalne uzębienie służące do fazowania otworów. Tym właśnie Wolfcraft 2158000 wyróżnia się wśród podobnych narzędzi. Można nim

więc wykonać w jednej operacji i sam otwór, i jego fazowanie.

Testowaną otwornicę wyposażono w sprężynowy wyrzutnik wycinanych krążków materiału i kręte wiertło prowadzące (pilotowe) o średnicy 6 mm, wykonane ze stali narzędziowej HCS. Jest ono wymienne – w tym celu luzuje się śrubę znajdującą się w nasady uchwytu. Wolfcraft 2158000 ma uchwyt trzpieniowy walcowy o średnicy 13 mm. Jest on 3-krotnie fazowany (co 120°), dzięki czemu podczas wiercenia nie dochodzi do jego obracania się w uchwycie wiertarki. Otwornica przeznaczona jest do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych, np. płyt budowlanych, jak też płyt gipsowo-kartonowych czy elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Narzędzie ma średnicę 68 mm, a więc przeznaczone jest specjalnie do wykonywania otworów pod puszki elektryczne.

Podczas testów wierciliśmy otwory przelotowe w desce (grubość – 28 mm), płycie OSB (grubość – 18 mm) i gipsowo-kartonowej (grubość – 11 mm). Otwornicę napędzaliśmy wiertarką KRESS 1200 HTC o mocy 1200 W, obrotach 560/min, momencie 110 Nm. Otwór w desce sosnowej wykonaliśmy 64,14 s, w płycie OSB – 20,81 s, zaś w płycie g-k – w 2,9 s. Podane czasy wynikają z liczby zastosowanych obrotów i twardości materiałów oraz charakteru uzębienia przeznaczonego do dokładnego wycinania. Podczas prób sprawdziliśmy też funkcję fazowania otworów. Dzięki niej usuniemy zadziory i wykonamy niewielką fazę otworu. W efekcie jej użycia mamy otwór wykonany czysto, do czego również przyczynia się uzębienie tnące dokładnie i w miarę czysto.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu