Wiertła udarowe (część IV). Wiertła udarowe SDS-plus

Wiertła udarowe SDS-plus przeznaczone są do wykonywania otworów o średnicach od 4 do 32 mm i głębokości od 110 do 1000 mm.

Posiadają one od dwóch do pięciu ostrzy. Profesjonalne wykonania tych wierteł mają główkę wyposażoną w płytkę z węglików spiekanych ze specjalnym kształtem ostrza oraz rowki spiralne (przeważnie 2-zwojne, 2+2-zwojne lub 4-zwojne) w celu zwiększenia szybkości i efektywności odprowadzania urobku. Płytka z węglików spiekanych jest głęboko osadzona w rdzeniu, wystaje tylko jej końcówka.

Połączono ją z korpusem jedną z wymienionych wyżej technologii lutowania. W przypadku wierteł

z 5-ostrzową główką węglikową, jak już wspomnieliśmy, mocuje się ją do korpusu technologią łączenia dyfuzyjnego. Wiertła SDS-plus mają płytki wykonane w zależności od klasy narzędzia z odpowiednio zoptymalizowanej mieszanki węglików, o czym wspominaliśmy wyżej. Ostrza płytki posiadają szpiczaste zakończenie, które ułatwia centrowanie osi otworu i umożliwia szybkie wiercenie nawet w zbrojonym betonie. Są one więc ukształtowane dynamicznie, tak jak ostry szpicak. Dlatego zagłębiają się łatwiej i kruszą więcej materiału. Dzięki temu zwiększono wydajność wiercenia takim wiertłem w porównaniu do tradycyjnych wykonań tychnarzędzi.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test tarcz korundowych Pentar Power Industry

Do naszej redakcji na testy trafiły nowe, profesjonalne tarcze korundowe Power Industry produkcji polskiej firmy Pentar. Pod lupę wzięliśmy 125-milimetrowe wykonania tych narzędzi oznaczone jako A60T6BF i A30S8BF.

 

 

Pierwsza z testowanych tarcz Pentar Power Industry (A60T6BF) przeznaczona jest do cięcia. Zastosowano w niej ziarno korundowe o rozmiarze 60 i spoiwo żywiczne wzmocnione mechanicznie. Narzędzie ma tzw. strukturę średnią, należy do grupy bardzo twardych i przeznaczone jest do cięcia stali. Ma wymiary: 125 x 1 x 22,23 mm, a więc stosuje

się je w małych szlifierkach kątowych.

Druga z tarcz A30S8BF to narzędzie do szlifowania. Podobnie jak w pierwszym, zastosowano w nim ziarno korundowe, lecz o rozmiarze 30, i spoiwo żywiczne wzmocnione mechanicznie. Tarcza należy do grupy twardych, ma tzw. strukturę średnią i przeznaczone jest do szlifowania elementów stalowych. Jej wymiary to 125 x 6 x 22,23 mm, a więc można ją stosować w małych szlifierkach kątowych do szlifowania zgrubnego czy czyszczenia powierzchni metalowych.

Podczas testów do napędów tarcz Pentar użyliśmy szlifierki kątowej Metabo WE 14-125 Plus o mocy nominalnej 1400 watów i maksymalnych obrotach na biegu jałowym wynoszących 10.500/min. Tarczą A60T6BF wykonaliśmy cięcia twardego pręta zbrojeniowego o średnicy 2 cm. Pierwsza próba polegała na cięciu dwóch złączonych takich prętów, a druga na obróbce pojedynczego. Przedmiotem testów była szybkość cięcia: w próbie pierwszego rodzaju średni jego czas wyniósł 13,9 s, a w drugiego rodzaju – 6,1 s.

Test tarczy A30S8BF do szlifowania polegał na sprawdzeniu efektywności usuwania materiału. Obrabialiśmy nią profil stalowy przez 1 minutę z dość silnym dociskiem. W celu oceny efektywności tarczy zważyliśmy element obrabiany: przed szlifowaniem jego waga wynosiła 172 g, a po szlifowaniu – 144 g. Oznacza to, że w czasie minuty testowaną tarczą A30S8BF usunęliśmy 28 g stali. Warto tu wspomnieć, że w tym czasie masa tarczy zmniejszyła się o 3 g (a przed próbą narzędzie ważyło 178 g, a po próbie – 175 g).

Naszym zdaniem, pod względem wydajności uzyskane rezultaty plasują nowe tarcze Pentar Power Industry (A60T6BF i A30S8BF) w gronie najwydajniejszych tarcz dostępnych obenie na rynku. Pod tym względem nie ustępują one podobnym narzędziom renomowanych producentów światowych.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu