Wiertła udarowe (część III). Rodzaje wierteł udarowych

Obecnie produkuje się trzy podstawowe rodzaje narzędzi udarowych służących do wiercenia w betonie i kamieniu: wiertła spiralne z uchwytami walcowym, SDS-plus, SDS-max, SW 13, SW 19 oraz wieloklinowym, wiertła przebiciowe (spiralno-koronkowe) SDS-max i wieloklin oraz koronkowe SDS-plus i SDS-max.

Udarowe wiertła spiralne z uchwytem walcowym wytwarza się w zakresie średnic od 3 do 30 mm, a z uchwytem SDS-plus – 4-32 mm, z uchwytem SDS-max – 12-52 mm, uchwytem SW 13 – 16-44 mm, uchwytem SW 19 – 16-50 mm. Wiertła przebiciowe służą do wykonywania otworów o średnicy 40-80 mm, a koronkowe – od

40 do 155 mm.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

WIERTŁA DO DREWNA MAREK DRAUMET I DRAUMET PREMIUM

Do wiercenia w drewnie używa się wielu różnych narzędzi: wierteł spiralnych i płaskich, świdrów i środkowców. Narzędzia te możemy znaleźć w ofercie marek Draumet i Draumet Premium.

Wiertła płaskie Draumet Premium

Zwane są także wiertłami piórowymi i wykonane ze stali narzędziowej. Mają bardzo prostą budowę. Składają się bowiem z płaskiej głowicy skrawającej przechodzącej w uchwyt cylindryczny zakończony sześciokątem SW 1/4”. W ich głowicy są trzy rodzaje ostrzy: (1) prowadzące, tzn. ustalające osiowość otworu, (2) skrawające, czyli wycinające wnętrze otworu, i (3) boczne przecinające

włókna i wycinające obwód otworu. Pierwsze z ostrzy ma kształt trójkątnego szpica wystającego znacznie poza ostrza wycinające. Drugi rodzaj krawędzi skrawających to dwa ostrza wycinające wnętrze otworu. Trzeci rodzaj ostrzy, tzn. ostrza boczne, mają za zadanie wykrawać obwód otworu i przecinać włókna drewna. Efektem ich zastosowania jest uzyskanie otworów o wyższej jakości w stosunku do wierteł płaskich, które ich nie posiadają. Wiertła płaskie Draumet Premium mają średnice od 10 do 38 mm i długość 150 mm.

Podczas ich testów wypróbowaliśmy wiertło 25 mm, wykorzystując do tego akumulatorową wiertarko-wkrętarkę TRESNAR TCD-180BLH zasilaną z akumulatora Li-Ion 18 V/3,0 Ah (obroty na I/II bieg – 0-500/0-2000 min-1). Wierciliśmy w elemencie z drewna sosnowego na głębokość 12 cm, uzyskując czas 11,2 s. Jak widać, wiertła płaskie Draumet Premium zapewniają dużą wydajność wiercenia i mogą efektywnie współpracować z akumulatorowymi wiertarko-wkrętarkami oraz z sieciowymi wiertarkami różnych mocy.

Wiertła spiralne do drewna Draumet Premium

Wykonane są ze stali szybkotnącej HSS mają następujące części: walcowy uchwyt, dwa rowki spiralne z łysinkami, dwie krawędzie skrawające i ostrze centrujące (żądło). Testowane wiertła spiralne do drewna Draumet Premium, pomimo pewnego podobieństwa kształtu, różnią się znacznie od wierteł krętych do metali. Mają m.in. odmienny kształt dwóch krawędzi skrawających i posiadają dodatkowe ostrze centrujące. Ich krawędzie skrawające (ostrza) tworzą z łysinkami kąt ostry, a nie rozwarty jak wiertła spiralne do metali. Ostrza wycinają najpierw obwód otworu, a następnie jego środek. Kąt natarcia ostrzy głównych wierteł do drewna Draumet Premium wynosi ok. 30°. Tak duża jego wartość wynika z małej twardości drewna i materiałów drewnopochodnych. Co ważne, ostrza te nie centrują pracy tych wierteł, tę funkcję spełnia żądło. Ma kształt ostrosłupa z ostrymi krawędziami i wystaje poza ostrza. Dzięki temu możliwe jest łatwe zagłębianie się wiertła w materiał i jego osiowe prowadzenie.
Z kolei rowki spiralne przeznaczone są do odprowadzania wiórów. Przeciwdziałają one zatykaniu się nimi wykonywanego otworu, przez co przyspieszają wiercenie. Dlatego wiertła spiralne do drewna Draumet Premium są pod tym względem efektywniejsze od wierteł płaskich. Jeśli ich rowki porównamy z rowkami wierteł do metali, to zauważymy, że są większe i mają o wiele mniejszy kąt pochylenia (ok. 25°). Co ważne, wiertła kręte do drewna Draumet Premium mają rowki spiralne z łysinkami, które wygładzają zewnętrzne krawędzie otworu, a więc zwiększają jakość wiercenia. Wyposażono je w uchwyt walcowy. Stosuje się je do wykonywania otworów o średnicy od 3 do 16 mm. Długość tych narzędzi mieści się w zakresie 61-250 mm.

Aby sprawdzić, jak efektywnie wiercą wiertła kręte do drewna Draumet Premium, poddaliśmy je testom z użyciem akumulatorowej wiertarko-wkrętarki TRESNAR TCD-180BLH zasilanej z akumulatorem Li-Ion 18 V/3,0 Ah (obroty na I/II bieg – 0-500/0-2000 min-1). Wiertłem o średnicy 14 mm wykonaliśmy otwory w belce sosnowej o głębokości 13 cm, osiągając krótki czas wiercenia (8,07 s). Naszym zdaniem, wiertła spiralne do drewna Draumet Premium zapewniają szybkie tempo pracy, jak też dobrą jakość wiercenia. Sprawdzą

się więc w pracach, w których konieczne jest szybkie i bardzo dokładne wykonywanie otworów w drewnie czy materiałach drewnopochodnych.

Świdry Draumet Premium

Mają klasyczną konstrukcję typu Lewisa. Ich uchwyty są sześciokątne i dlatego umożliwiają aplikację dużych momentów obrotowych. Stożek centrujący świdrów Draumet Premium jest gwintowany, co zapewnia nie tylko centryczne prowadzenie, ale także pozwala na samowkręcanie się narzędzia w materiał drewniany. Stąd w przypadku testowanych narzędzi, jedynie poza pierwszą fazą wiercenia, nie musimy nimi wywierać posuwu, gdyż same zagłębiają się w materiale. Potrzebne są do tego jedynie obroty wiertarki lub wiertarko-wkrętarki i odpowiednio duży moment obrotowy.
Testowane świdry Draumet Premium mają dwa rodzaje ostrzy skrawających: jedną albo dwie boczne krawędzie tnące obwodowo i krawędź główną. Boczne ostrza wystają nieco poza ostrze główne i służą do wycinania krawędzi otworu. Ponieważ wystają poza ostrze główne, nacinają materiał na głębokość większą od grubości wióra. Taka praca umożliwia uzyskanie świdrem otworów o wysokiej jakości, czyli mających czyste krawędzie. Z kolei ich ostrze główne służy do wybierania materiału z wnętrza otworu.

Świdry Draumet Premium posiadają duże rowki wiórowe oraz wyznaczające je spirale jednozwojne o małym kącie pochylenia w stosunku do powierzchni obrabianej. Spirale są szerokie, czyli typu Lewisa. Testowanymi narzędziami można więc obrabiać elementy zarówno z twardych, jak miękkich gatunków drewna. Powierzchnia spirali jest szlifowana i ostro zakończona, aby zmniejszyć tarcie podczas wiercenia i nie uszkadzać krawędzi otworów. Takie wykonanie umożliwia prostoliniowe wiercenie i uzyskiwanie otworów o wysokiej jakości. Jak już wspominaliśmy, świdry Draumet Premium mają szerokie rowki wiórowe, które umożliwiają efektywne odprowadzanie dużych ilości wiórów, które powstają podczas wiercenia w drewnie. Dzięki temu nie odchodzi do zapychania się ich wiórami oraz nagłego wzrostu oporów wiercenia. Możliwe są więc szybkie postępy w pracy. Świdry Draumet Premium przeznaczone są do wiercenia głębokich otworów w drewnie i materiałach drewnianych o stosunkowo dużej dokładności i średnicy od 6 do 24 mm. Ich długości wynoszą 230 lub 460 mm.

Aby sprawdzić efektywność i jakość wiercenia świdrami Draumet Premium, poddaliśmy je próbom testowym, w których do ich napędu użyliśmy akumulatorowej wiertarko-wkrętarki TRESNAR TCD-180BLH. Wywierciliśmy nimi w murłacie sosnowej o szerokości 14 cm otwór przelotowy o średnicy 18 mm w czasie 6,5 s, uzyskując bardzo dobry rezultat jakościowy.
Naszym zdaniem, świdry Draumet Premium to narzędzia umożliwiające zarówno szybkie wiercenie w drewnie i materiałach drewnopochodnych, jak też bardzo dobre rezultaty jakościowe.

Środkowce Draumet

Zwane są też wiertło-frezami i służą do wykonywania dużych otworów w drewnie oraz materiałach drewnopochodnych. Konstrukcyjnie narzędzia te stanowią pewną modyfikację sednika. Składają się bowiem z dwóch podstawowych elementów: okrągłej głowicy wiercącej o dużej średnicy i walcowego uchwytu o małej średnicy (8 mm), który służy do jego mocowania w wiertarce lub wiertarko-wkrętarce. Głowica posiada małe ostrze centrujące (kieł), dwa główne ostrza tnące i dwa ostrza boczne (tzw. konturowe, prostopadłe do ostrzy głównych) wycinające ściankę otworu, a także dwa duże otwory w kształcie zbliżonym do ćwiartek okręgów przeznaczone do szybkiego

odprowadzania wiórów. Kieł, mający kształt niewielkiego ostrosłupa, wyznacza środek otworu i pozycjonuje osiowo pracę narzędzia w pierwszej fazie wiercenia, czyli do momentu wejścia do pracy bocznych ostrzy tnących i głównych. Główne ostrza tnące przeznaczone są do wycinania wnętrza otworu, a konturowe – do wykrawania jego obwodu (ścianki bocznej). Ostrza konturowe umożliwiają uzyskanie ścianek bocznych otworu o wysokiej gładkości. W środkowcach Draumet zastosowano ostrza wykonane z węglika wolframu (YG6). Są one odporne na tępienie i odznaczają się długą żywotnością. Średnica wiercenia testowanych środkowców wynosi 25 mm (Draumet 8684), 30 mm (Draumet 8685) i 35 mm (Draumet 8686). Przeznaczone są one do wiercenia w drewnie miękkim i twardym, klejonym, płytach wiórowych, pilśniowych i laminowanych itp.

Podczas testów środkowców Draumet wykonaliśmy w czasie 6,12 s otwór o średnicy 35 mm i głębokości 14 mm w desce sosnowej z użyciem akumulatorowej wiertarko-wkrętarki TRESNAR TCD-180BLH. Jakość i dokładność wykonanego otworu oceniamy w skali 10-stopniowej na 10. Naszym zdaniem, testowane środkowce Draumet umożliwiają uzyskanie w szybkim tempie bardzo dobrych efektówjakościowych.

HB
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu