Wiertła udarowe (część II). Konstrukcja wiertła udarowego

Wiertło udarowe składa się z czterech podstawowych części: główki, zwanej także głowicą (w przypadku większych wierteł), rdzenia, spiralnych rowków i uchwytu.

Jak wspominaliśmy wyżej, główka jest elementem wiertła, który bezpośrednio przekazuje materiałowi obrabianemu energię udaru, czyli wykonuje czynność kruszenia go. Zamocowane są w niej ostrza lub ostrze z węglików spiekanych. Są obecnie dostępne wiertła SDS-plus, które mają główki całkowicie wykonane w węglików spiekanych, których liczba ostrzy dochodzi do pięciu. Ostrza węglikowe przeważnie lutuje się do głowicy wiertła. I od stosowanej technologii lutowania zależy w dużym stopniu trwałość tego narzędzia. Rozróżnia się: (1) lutowanie i

hartowanie w piecu przelotowym (najtańsza technologia, co oznacza też niską jakość wiertła), (2) lutowanie indukcyjne (daje nieco lepszą jakość), (3) lutowanie próżniowe (metoda stosowana w produkcji wierteł o dużych średnicach) i hartowanie, (4) lutowanie AWB i hartowanie (technologia zoptymalizowana pod względem średnicy narzędzia, dająca mu dużą wytrzymałość i obniżająca drgania podczas wiercenia). Głowice całkowicie wykonane z węglików spiekanych mocuje się do korpusu wiertła za pomocą technologii łączenia dyfuzyjnego. Technologia ta zapewnia bardzo mocne połączenie wiertła i głowicy, dzięki czemu można nim wiercić w żelbetonie. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na trwałość wiertła jest rodzaj węglików spiekanych użytych na ostrza. Są one mieszaniną węglika wolframu, kobaltu i tzw. naturalnych domieszek. Im więcej w tej mieszance jest węglika wolframu, tym mniejsza wielkość ziaren i wyższa odporność oraz dłuższa żywotność ostrza.


Należy tu zauważyć, że średnica główki jest nieco większa niż średnica spirali rowkowej, czyli tzw. korpusu wiertła. Przyczyną tego jest konieczność zmniejszenia jego tarcia o obrabiany materiał, aby móc jak najefektywniej wykorzystać energię udaru generowaną przez napędzające elektronarzędzie i umożliwić najefektywniejsze odprowadzanie urobku.

Zadaniem rdzenia jest zapewnienie wiertłu osiowej pracy i efektywna transmisja energii udaru od uchwytu do głowicy. Spiralne rowki, zaczynające się w głowicy, oplatające rdzeń i kończące się w uchwycie, przeznaczone są, jak już wspominaliśmy, do usuwania urobku z wykonywanego otworu. Spirala, oczywiście, bierze też udział w przekazywaniu energii udarowej, a więc pełni dwie wspomniane role. Mamy różne wykonania spirali: standardowa 2-zwojna L (stosowana w standardowych wiertłach SDS-plus), 2-zwojna U (dobre odprowadzanie urobku podczas wiercenia w materiałach abrazyjnych), 2-zwojna optymalizowana (przyspiesza wiercenie i zmniejsza tarcie), 2+2-zwojna (zoptymalizowana pod względem drgań, dająca lepsze przenoszenie energii udarowej na głowicę, stabilizuje wiercenie i umożliwia szybsze odprowadzanie większych wiórów metalowych podczas obróbki żelbetonu), 4-zwojna standardowa (daje dużą wytrzymałość wiertłu i stabilizuje proces wiercenia), 4-zwojna optymalizowana (daje szybsze odprowadzanie urobku i zwiększa trwałość narzędzia). Rdzeń ze spiralnymi rowkami, czyli korpus narzędzia, wytwarzany jest ze stali chromowo-niklowo-molibdenowej. Jest ona na tyle twarda i sprężysta, iż umożliwia efektywne przenoszenie energii udaru oraz momentu obrotowego wrzeciona elektronarzędzia.


Główną funkcją uchwytu wierteł udarowych jest ich pewne zamocowanie w maszynie, zaś jego zadaniem – transmisja do narzędzia energii udaru oraz obrotów (momentu obrotowego) wytworzonych przez elektronarzędzie. Obecnie wiertła udarowe wykonuje się z różnymi uchwytami, przy czym narzędzia przeznaczone do wiertarek udarowych mają jedynie uchwyt w formie wydłużonego walca, tzw. walcowy, lub tzw. CYL (patent Boscha), czyli uchwyt cylindryczny z wypustem uniemożliwiającym obracanie się narzędzia w uchwycie wiertarskim. Zaś wiertła udarowe do młotków elektropneumatycznych posiadają specjalnie profilowane uchwyty: SDS-plus, SDS-max, sześciokąt 13 mm (SW 13) lub 19 mm (SW 19) oraz wieloklin.
Ta duża liczba rodzajów uchwytów wierteł udarowych stosowanych w młotkach elektropneumatycznych wynika z faktu, że muszą one swoją wielkością odpowiadać pewnemu zakresowi średnic tych narzędzi i być dostosowane do transmisji energii udarowej o różnej wartości, jak również z różnych standardów mocowań wykorzystywanych dotychczas przez producentów elektronarzędzi.
Niewątpliwie najbardziej popularnym obecnie standardem jest system SDS, umożliwiający szybkie mocowanie narzędzi. W

ramach niego występują dwa standaryzowane uchwyty SDS-plus i SDS-max.

Wiertła systemu SDS-plus o średnicy uchwytu 10 mm mają cztery wpusty. Dwa z nich w kształcie przypominającym fasolki służą do pewnego mocowania wiertła, jednocześnie zapewniając pewien poosiowy luz umożliwiający mu wykonywanie pracy udarowej, czyli ruchów wzdłuż jego osi. Następne dwa podłużne wpusty przeznaczone są do nadawania wiertłu obrotów. Uchwyt SDS-max jest większy niż SDS-plus, ma średnicę 18 mm i służy do wiercenia otworów o średnicach od 12 do 155 mm. Posiada nie cztery, a pięć wpustów, dwa z nich o kształcie fasolek przeznaczone są do mocowania narzędzia, a trzy podłużne do przekazywania mu obrotów silnika elektrycznego młotka. W systemie SDS oddzielono funkcje blokady wiertła i przenoszenia momentu obrotowego. Dzięki temu uzyskano pewniejsze osadzenie wiertła i dużą powierzchnię stykową z mocowaniem w młotku. Efektem tego jest znaczne zmniejszenie zużycia uchwytu wiertła. Warto także zwrócić uwagę, że praca przy użyciu młotków elektropneumatycznych z systemem SDS odbywa się mniejszym nakładem siłoperatora.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Rewolucja w szlifowaniu Ściernice spojone 3M z ziarnem CUBITRONII

Firma 3M opracowała nowe ściernice spojone z ziarnem Cubitron II. Narzędzia te rewolucjonizują proces szlifowania przeprowadzany z udziałem szlifierek kątowych i tarcz ściernych w najbardziej popularnych rozmiarach 115, 125, 150, 180 i 230 mm.

 

Firma 3M opracowała niedawno nowe innowacyjne ziarna ścierne Cubitron II. Istota innowacyjności polega na unikalnym trójkątnym 3D kształcie pojedynczego ziarna ściernego. W procesie produkcyjnym ściernic spojonych następują tak zwane dwa zasypy różną mieszanką ścierną, w której głównym nośnikiem skrawalności jest warstwa nasycona dużą ilością ziaren Cubitron

II, co powoduje znaczne zwiększenie wydajności obróbki oraz wydłuża żywotność samego narzędzia. Podczas pracy każde pojedyncze ziarno zachowuje się jak samoodnawialne ostrze, który skrawając metal, jednocześnie ostrzy się przy minimalnym i równomiernym zużyciu własnym. Pojedyncze ostrza nowoczesnego ziarna, w odróżnieniu do elektrokorundu, są dużo ostrzejsze i złożone z większej ilości pojedynczych krystalitów, co przekłada się na szybkość skrawania i niższą temperaturę obróbki ściernej. Ma to duże znaczenie zwłaszcza podczas szlifowania materiałów, które są wrażliwe termicznie i w trakcie skrawania na ich powierzchni mogą powstać mikropęknięcia, a ponadto mogą ulec przebarwieniu. Tzw. chłodne szlifowanie minimalizuje ryzyko na przykład wystąpienia korozji powierzchniowej podczas obróbki stali nierdzewnej.
Warto podkreślić, że jeżeli obróbka ścierna przebiega z przewagą procesu czystego skrawania, to wymagany jest przy tej pracy mniejszy wysiłek operatora. To oznacza mniejsze zmęczenie pracownika, a jego praca jest bardziej komfortowa i ergonomiczna. Przyczynia się to niewątpliwie do wzrostu wydajności obróbki i mniejszej ilości popełnianych błędów.
Jak wykazały badania, narzędzia ścierne wykonane na bazie ziarna Cubitron II, w porównaniu z narzędziami standardowymi, usunęły o 25% więcej materiału w ciągu pierwszej minuty pracy. Natomiast po 15 minh ich przewaga w wydajności obróbki wzrosła do blisko 300%. Świadczy to o tym, że ziarna ścierne wykonują głównie pracę skrawania, nie tępiąc się.
Wraz z rozwojem technologii obróbki ściernej system ziarnistości podlega ciągłym zmianom. Zaprojektowane przez inżynierów 3M trójkątne ziarna ścierne nie mieszczą się w tradycyjnej klasyfikacji ziarnistości. Precyzyjnie ukształtowane ziarna ścierne Cubitron II są większe, wydajniejsze, szybciej skrawające i bardziej żywotne niż ziarna występujące w obowiązującej klasyfikacji, czyli wszelakiego typu elektrokorundy zgodne z wytycznymi  FEPA co do ziarnistości.
Nowe ścierne narzędzia spojone 3M z ziarnami Cubitron II znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle metalowym, stoczniowym, budowy maszyn, wydobywczym. Narzędzia te nadają się szczególnie do usuwania i kształtowania spoin, usuwania zendry, fazowania i ogólnie kształtowania powierzchni z różnych stopów metali. Oprócz dotychczas stosowanych dysków fibrowych do stali nierdzewnej i węglowej, dysków z włókniny ściernej oraz pasów ściernych z ziarnem Cubitron II nowym produktem firmy 3M są spojone ściernice typ 27 do szlifowania materiałów metalowych. Ściernice te mają obniżony środek i oferowane są w pełnym wymiarze średnic zewnętrznych: 115, 125, 150, 180 i 230 mm. Wszystkie mają grubość 7 mm i standardowa średnicę otworu montażowego 22,23 mm.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu