Wiertła SDS-plus Metabo Pro 4 Premium
Wiertła SDS-plus Metabo Pro 4 Premium przeznaczone są do wiercenia udarowego w twardych materiałach, m.in. w betonie zbrojonym.
Wiertła SDS-plus Metabo Pro 4 Premium przeznaczone są przede wszystkim do wiercenia w cegle, betonie, betonie zbrojonym i kamieniu naturalnym oraz w innych materiałach ceramicznych, mają średnice od 5 do 14 mm i długość całkowitą od 110 do 450 mm. Mają kilka nowatorskich rozwiązań. Ich głowica jest bowiem zakończona 1-częściowym, 4-krawędziowym ostrzem z węglika spiekanego o specjalnie zoptymalizowanej geometrii. Bardzo twarda widiowa końcówka jest głęboko osadzona w stalowej głowicy wiertła i przylutowana do niej, dzięki
czemu narzędzie osiąga maksymalną trwałość i żywotność. Geometrię głowicy roboczej zaprojektowano tak, żeby wszystkie cztery krawędzie tnące pracowały, kiedy narzędzie natknie się na twardą przeszkodę, czyli np. na zbrojenie. Każde ostrze ma sfazowaną końcówkę, która zabezpiecza je przed wykruszeniem w przypadku natrafienia na pręt zbrojeniowy. W centralnej części głowicy udarowej znajduje się wystający wierzchołek z bardzo krótkim ścinem, który ułatwia rozpoczęcie wiercenia w dokładnie wyznaczonym punkcie i pomaga w utrzymaniu okrągłości wierconego otworu. Zaostrzenie wierzchołka płytki stało się możliwe dzięki zastosowaniu bardziej wytrzymałego gatunku materiału. Skutkiem zastosowania takiej geometrii jest łatwiejsze zagłębianie się wiertła w obrabianym elemencie i kruszenie większej ilości materiału przez pojedynczy udar niż ma to miejsce w przypadku standardowych wierteł 2-ostrzowych. Zatem nowe wiertło SDS-plus Metabo Pro 4 Premium ma większą wydajność. Część robocza narzędzia posiada wymiary nieco większe od pozostałej części, czyli spirali odprowadzającej urobek. Dzięki temu nie istnieje ryzyko zakleszczenia się narzędzia w wierconym otworze; a sam kształt wierconego otworu ma perfekcyjnie gładkie ścianki. Wiertło SDS-plus Metabo Pro 4 Premium posiada spiralę o czterech zwojach. Specjalna geometria spiralnych rowków o dużej głębokości umożliwia znacznie szybsze usuwanie dużych ilości urobku, co pozytywnie wpływa na szybkośćwiercenia.