WIERTŁA DO METALU DEDRA O ZOPTYMALIZOWANEJ GEOMETRII

W ofercie firmy Dedra znajdziemy profesjonalne wiertła kręte do metalu wykonane ze stali szybkotnącej HSS lub HSS-Co (z 5-procentowym dodatkiem kobaltu). Mają one zmodyfikowaną geometrię ostrzy redukującą siłę nacisku i umożliwiającą szybkie wiercenie bez wstępnego nawiercania.

 

Jak wiadomo, jedną z metod redukcji dużego oporu, występującego podczas wiercenia w metalach, jest stosowanie wierteł o zoptymalizowanej geometrii ścina. Eliminuje ona konieczność stosowania dużej siły nacisku podczas wykonywania otworów w elementach metalowych i jednocześnie znacznie przyspiesza tę operację. Wiertła o zoptymalizowanej geometrii wierzchołka, ułatwiające wiercenie w metalach, ma w swojej ofercie Dedra. Na ich wierzchołku wykonano szlif krzyżowy, który minimalizuje wielkość ścina i tym

samym zmniejsza opory podczas wiercenia. Testowane wiertła wykonano zgodnie z normą DIN 338, a ich wierzchołek według DIN 1412, co umożliwia dokładne punktowo wykonywanie otworów bez nawiercania wstępnego.

 

 

Oferowane przez Dedrę wiertła kręte mają dwa podstawowe materiałowe wykonania: są albo ze stali HSS, albo z HSS-Co. Pierwsze z nich wytworzono ze stali HSS 4341 ulepszonej cieplnie do twardości 56 HRC. Wiertła te przeznaczone są do obróbki stali, żeliwa, metali kolorowych oraz tworzyw sztucznych i dostępne w wersjach o średnicach: 1, 1.5, 2, 2.5, 3, 3.2, 3.5, 4, 4.2, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 8, 8.5, 9, 10, 11, 12 i 13 mm.
Natomiast wiertła HSS-Co wyprodukowano ze stali HSS M35 z 5-proc. stopowym dodatkiem kobaltu (Co). Metal ten, jak wiadomo, zwiększa twardość i wytrzymałość narzędzi na wysokie temperatury powstające podczas skrawania twardych materiałów stalowych. Wiertła HSS-Co przeznaczone są do wiercenia w stali, stali stopowej, konstrukcyjnej, kwasoodpornej, żaroodpornej, żeliwie, metalach kolorowych i tworzywach sztucznych. Narzędzia dostępne są w wersjach o średnicach: 1, 2, 2.5, 3, 3.2, 3.5, 4, 4.2, 4.5, 5, 6, 8, 10, 11 i 12 mm.

 

Testowane wiertła Dedra mają kąt wierzchołkowy wynoszący 135° i w konsekwencji mniejsze krawędzie skrawające w porównaniu do popularnych wierteł o kącie 118°. Dlatego podczas wiercenia nie wymagają stosowania wysokiego momentu obrotowego. Jak łatwo zauważyć, ich łysinki szybciej wchodzą do pracy niż łysinki wierteł o kącie wierzchołkowym 118°. Dlatego wcześniej przejmują prowadzenie wiertła w otworze, co ułatwia dokładne wykonanie otworu. Wiertła Dedra o kącie wierzchołkowym 135° umożliwiają więc bardziej efektywne, dokładne i bezpieczne wiercenie w blachach lub w cienkich ściankach profili metalowych. Ich łysinki są szlifowane i umożliwiają uzyskanie ścianek otworów o wysokiej jakości, co jest istotne podczas gwintowania. Wiertła te mają również frezowane rowki wiórowe efektywnie odprowadzające wióry podczas wiercenia, jak i walcowe chwyty służące do mocowania ich w uchwytach wiertarskich wiertarek czy wiertarko-wkrętarek.

Do redakcyjnych testów wierteł krętych Dedra wykorzystaliśmy wiertarko-wkrętarkę Dedra DED7885B (rodzaj silnika – bezszczotkowy, obroty I bieg – 0–400/min, obroty II bieg – 0–1500/min, moment obrotowy – 60 Nm, zasilanie – akumulator Li-Ion 18 V/2.0 Ah) i wiertarkę Dedra DED7960 (moc – 900 W, obroty – 0-2800/min). We wszystkich wykonanych próbach testowych wiertła chłodziliśmy, używając do tego olejowej emulsji w sprayu. Najpierw wiertłami HSS i HSS-Co wywierciliśmy otwory przelotowe o średnicy 8 mm w blasze stalowej o grubości 1,3 mm, używając wiertarko-wkrętarki Dedra DED7885B (II bieg). Zadanie wykonaliśmy w 14,02 s (wiertło HSS) i 13,44 s (HSS-Co). Następnie wiertłem HSS-Co o średnicy 4 mm wywierciliśmy z użyciem wiertarko-wkrętarki Dedra DED7885B w płaskowniku ze stali nierdzewnej (INOX) otwór przelotowy o długości 5 mm w czasie 67,37 s. Testy wierteł HSS-Co zakończyliśmy wykonaniem w profilu ze stali konstrukcyjnej 4 x 2

cm otworu przelotowego, co oznacza, że przewierciliśmy w jednej operacji dwie jego ścianki mające grubość 2,2 mm. Do tego zadania użyliśmy wiertarki Dedra DED7960 i wykonaliśmy je w 33,44 s. Następnie tę samą operację z użyciem wiertarki Dedra DED7960 i wiertła HSS o średnicy 7 mm zrealizowaliśmy w czasie 27,1 s. Testy zakończyliśmy przewierceniem płaskownika ze stali konstrukcyjnej o grubości 5 mm wiertłem HSS o średnicy 5 mm. Do tej próby ponownie użyliśmy wiertarki Dedra DED7960. Trwała ona 23,85 s.

Reasumując testowane wiertła kręte Dedra do metalu HSS i HSS-Co to narzędzia standaryzowane o wysokiej jakości wykonania oraz efektywności w pracy. Naszym zdaniem, są doskonale dostosowane do szybkiego wykonywania zróżnicowanych prac montażowych iserwisowych.

pins

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments