Wiertła do betonu do bezpyłowego wiercenia

Czyste wiercenie staje się obecnie ważnym wymogiem, gdyż inwestorzy oczekują, aby prace budowlane nie zanieczyszczały środowiska.

Systemy do bezpyłowego wiercenia

Wiercenie udarowe w materiałach budowlanych, takich cegła, beton itp. powoduje powstawanie dużych ilości pyłu, który wydostaje się na zewnątrz wykonywanego otworu, brudzi obrabiane elementy, np. świeżo pomalowane ściany, i unosi się w powietrzu, by potem osiąść np. na komputerach, drukarkach, skanerach, urządzeniach medycznych (o ile takie znajdują się w pomieszczeniach) oraz ich delikatnych elementach i mechanizmach wewnętrznych, powodując niejednokrotnie awarie tych urządzeń. Dlatego producenci elektronarzędzi opracowali technologie, za pomocą których usuwa się kurz i pył z otworów w trakcie wiercenia

do specjalnie przygotowanych pojemników, uniemożliwiając tym samym jego wydostawanie się na zewnątrz. Oferowane technologie można podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to systemowe urządzenia zewnętrzne w stosunku do młotowiertarek lub odkurzacze ze odpowiednimi końcówkami, za pomocą których odsysa się pył z otworu. Ta grupa urządzeń nie wymaga stosowania specjalnych narzędzi wiercących, gdyż ich praca polega na zasysaniu do pojemnika pyłu transportowanego przez spiralę wiertła do betonu SDS-plus, przy czym przystawka do odsysania znajduje się na zewnątrz otworu. Druga grupa to młotowiertarki ze specjalnymi przystawkami odsysającymi, w których do usuwania pyłu używa się podciśnienia wytwarzanego przez wentylator silnika. Podobnie jak urządzenia pierwszej grupy, nie wymagają one użycia specjalnych narzędzi do wiercenia, a ich przystawka zasysająca znajduje się na zewnątrz otworu. Do trzeciej grupy należą technologie, które wykorzystują specjalne wiertła do betonu odsysające pył z wnętrza otworu. Oferuje je obecnie wielu producentów.

Wiertła do betonu z kanałem odsysającym

Omawiane wiertła do betonu mają zamiast spirali mają kanał zakończony otworem w głowicy, służący do transportowania odsysanego pyłu, i przystawkę (króciec) do podłączenia węża odkurzacza lub układu odsysania zintegrowanego z młotowiertarką. Zdolność odsysania takiego układu zależy od wartości wytwarzanego podciśnienia powietrza, a więc de facto od możliwości roboczych odkurzacza przemysłowego czy układu odsysania młotowiertarki. Nasze testy pokazały, że tak wykonane wiertła do betonu SDS-plus w konfiguracji z dobrej klasy odkurzaczem oferują 100-procentową skuteczność usuwania pyłu z otworu i zapewniają czyste środowisko pracy. Taka konfiguracja sprzętowa zapewnia czyste wiercenie praktycznie w każdej sytuacji roboczej.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments