Wiertarko-wkrętarki Bosch GSR/GSB 36 VE-2-LI Professional

Już 18-woltowa wiertarko-wkrętarka z akumulatorem o pojemności 3-4 Ah jest narzędziem, które w wielu przypadkach z powodzeniem zastępuje i przewyższa funkcjonalnością sieciową wiertarkę czy wiertarkę udarową. Firma Bosch stwierdziła jednak, że to wciąż za mało i wprowadza do sprzedaży wiertarko-wkrętarki z potężnym akumulatorem 36 V o pojemności 4,0 Ah.

Obserwujący rynek elektronarzędzi na pewno wiedzą, że początkowo 36-woltowe akumulatory trafiały głównie do młotków elektropneumatycznych, a nader rzadko do wiertarko-wkrętarek. Rozwój technologii i miniaturyzacja ogniw litowo-jonowych, a tym samym zmniejszenie rozmiarów i masy całych akumulatorów sprawiły, że producenci zdecydowali się zastosować na większą

skalę to źródło zasilania także w innych elektronarzędziach. Trend ten z wielkim przytupem rozpoczyna niemiecka firma Bosch, która wprowadza właśnie do sprzedaży dwie wiertarko-wkrętarki zasilane akumulatorem Li-Ion 36 V o 4 Ah.

Warto w tym miejscu nadmienić, że akumulatory Li-Ion przeznaczone do zasilana nowych maszyn to tzw. baterie COOLPACK. Jest to bardzo nowoczesna konstrukcja z technologią aktywnie odprowadzającą ciepło z ogniw. Dzięki zachowaniu właściwej temperatury akumulator utrzymuje wysoką wydajność prądową i charakteryzuje się większą trwałością w porównaniu z klasycznymi bateriami. Okazuje się też, że akumulatory Bosch Li-Ion COOLPACK są najmniejszymi i najlżejszymi w tej klasie na rynku. Taki efekt uzyskano dzięki zastosowaniu  elektrod o większej pojemności i z cieńszego materiału, tak aby zmieścić więcej uzwojeń w jednym ogniwie akumulatora. Zredukowano w ten sposób jednocześnie opór wewnętrzny ogniw, dzięki czemu uzyskano większą wydajność.


Nowe wiertarko-wkrętarki Bosch oznaczono jako GSR/GSB 36 VE-2-LI Professional. Model GSR to maszyna klasyczna, natomiast GSB jest narzędziem wyposażonym w mechaniczny udar, który pozwala wiercić w materiale betonowo-ceglanym. Obie wkrętarki wyposażono w nowoczesne jednostki napędowe. Są to silniki 4-polowe i 4-szczotkowe. Dzięki takiej konstrukcji każda szczotka przenosi tylko połowę ładunku prądu zasilającego, przez co zmniejsza się obciążenie i zużycie poszczególnych elementów konstrukcyjnych silnika (np. komutatora). Warto też dodać, że silnik 4-polowy jest mocniejszy, wydajniejszy i uzyskuje większe momenty obrotowe (dzięki m.in. zastosowaniu magnesów z ziem rzadkich) przy jeszcze mniejszych rozmiarach i wadze.


Jednostki napędowe współpracują z planetarnymi przekładniami (2-biegowymi) ze stalowymi kołami zębatymi, które ukryte pod metalową osłoną charakteryzują się wysoką trwałością i bez problemu wytrzymują przenoszenie dużych momentów obrotowych. W zakresie tego parametru nowe wkrętarki naprawdę mają się czym pochwalić. Na pierwszym biegu dysponują one aż 100 Nm momentu obrotowego, a na drugim 60 Nm. Bardziej obrazowo – na drugim (szybszym biegu) osadzimy w drewnie wkręt o wymiarach 8 x 280 mm z prędkością 1800 obr./min. W konstrukcji silnika zastosowano także hamulec elektryczny, który zatrzymuje obracające się wrzeciono natychmiast po wyłączeniu zasilania. Pomaga on w ten sposób realizować precyzyjne wkręcanie na zadaną głębokość. Seria Bosch GSR/GSB 36 VE-2-LI Professional spokojnie radzi sobie z wierceniem otworów w drewnie o średnicy aż 102 mm, w stali 16 mm i w betonie 20 mm (GSB).

W nowych wkrętarkach Bosch nie brak zaawansowanych systemów elektronicznych. Najciekawszym wydaje się elektroniczna kontrola obrotów. To cyfrowe sprzęgło bezpieczeństwa – zintegrowany czujnik przyspieszenia wykrywa gwałtowne ruchy narzędzia (spowodowane np. zakleszczeniem się wiertła) i wyłącza silnik zarówno przy wierceniu jak i wkręcaniu. Warto także wspomnieć o systemie EMP (Electronic Motor Protection). To elektroniczny układ, który automatycznie wyłącza silnik, jeśli narzędzie zostanie zablokowane podczas pracy w niezwykle ciężkich warunkach. EMP chroni więc silnik przed przeciążeniem. Sterowanie parametrami pracy maszyn odbywa się płynnie za pomocą włączników spustowych. Z kolei system ECP (Electronic Cell Protection) kompleksowo chroni baterię przed nadmiernym przeciążeniem w czasie pracy, zbytnim rozładowaniem i przeładowaniem w czasie napełniania energią.
Pod względem ergonomii w nowych wkrętarkach Bosch GSR/GSB

36 VE-2-LI Professional przekonstruowano boczną rękojeść pomocniczą. Jest ona teraz dłuższa, co pozwala w pełni kontrolować maszynę nawet podczas dużych oporów. Zmieniono również sposób mocowania uchwytu do korpusu. Zastosowano układ ząbków i zapadek, przez co rękojeść nie obraca się podczas pracy, a można zmieniać jej pozycję o 360° wokół osi maszyny. Wkrętarki Bosch GSR/GSB 36 VE-2-LI Professional dostarczane są w systemowych walizkach L-Boxx, znacznie ułatwiających transport narzędzi i ich przechowywanie oraz usprawniających organizację pracy.
Reasumując, Bosch GSR/GSB 36 VE-2-LI Professional to bardzo mocne wiertarko-wkrętarki przeznaczone do prawdziwie ekstremalnych zadań. Naszym zdaniem, szczególnie przydadzą się fachowcom, którzy są w stanie wykorzystać ich siłę, np. cieślom czy stolarzom zajmującym się montażem dużych elementów drewnianych.

 

Dane techniczne wkrętarek Bosch GSR/GSB 36 VE-2-LI Professional

Model

GSR 36 VE-2-LI

GSB 36 VE-2-LI

Maks. średnica wkręcania (mm)

12

Maks. średnica wiercenia w drewnie/w stali/w betonie (mm)

102/16/-

102/16/20

Maks. moment obrotowy I/II bieg (Nm)

100/60

100/60

Maks. obroty I/II bieg (min-1)

0-420/0-1800

0-420/0-1800

Maks. częstotliwość udarów (min-1)

27.000

Uchwyt szybkomocujący

+ (13 mm)

Diody oświetlające

+

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion / 36 V / 4,0 Ah

Waga

3,3 kg

3,4kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments