Wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 14,4/18 V-EC FC2 Professional z uchwytami FlexiClick

Bosch wprowadził do swojej oferty wiertarko-wkrętarki GSR 14,4/18 V-EC FC2 Professional z uchwytami FlexiClick. Urządzenia odznaczają znacznie wyższym stopniem użyteczności od klasycznych wiertarko-wkrętarek wyposażonych tylko w szybkomocujące uchwyty wiertarskie.


 

System FlexiClick
Istotnym novum serii nowych GSRów w porównaniu do bliźniaczych urządzeń wprowadzonych w 2014 roku na rynek jest system FlexiClick wymiennych uchwytów narzędziowych. Obejmuje on dwa wymienne uchwyty służące do pracy w trudno dostępnych miejscach (kątowy i mimośrodowy) i trzeci przeznaczony do wiercenia udarowego (SDS-plus). Do tego mamy wymienny klasyczny szybkomocujący uchwyt wiertarski oraz gniazdowy 6-kątny 1/4” we wrzecionach maszyn. GSRy 14,4/18 V-EC

FC2 Professional wyposażone są w specjalne beznarzędziowe mocowanie, które umożliwia prosty i szybki sposób montaż/demontaż wymiennych uchwytów systemowych. Mocowaniu temu odpowiada specjalny, oznaczony kolorem czerwonym pierścieniowy mechanizm z blokadą, który znajduje się w wymiennych uchwytach i służy do ich montażu/demontażu na urządzeniach. Jego kliknięcie oznacza prawidłowe zamocowanie któregoś z nich. Dlatego, jak domyślamy się, prezentowany system został nazwany FlexiClick.


Omawianie jego zacznijmy od klasycznego wymiennego uchwytu wiertarskiego. Połączony z automatyczną blokadą wrzeciona wiertarko-wkrętarek umożliwia szybkie (za pomocą jednej ręki) mocowanie wierteł, koronek czy bitów. Jego zakres pracy to 13 mm. Tylną część tego uchwytu stanowi wspomniany oznaczony kolorem czerwonym klikowy mechanizm pierścieniowy z blokadą, która przeciwdziała jego niezamierzonemu demontażowi. Po zdjęciu uchwytu wiertarskiego odsłania się nam wrzeciono wiertarko-wkrętarki z gniazdowym 6-kątnym uchwytem 1/4”. W nim to możemy mocować bity i wiertła mające 6-kątny uchwyt 1/4”. Jaką mamy korzyść z demontażu uchwytu wiertarskiego i korzystania z gniazda 6-kątnego? Jak można się domyśleć, taka konfiguracja wiertarko-wkrętarki skraca długość jej korpusu do 147 mm i ułatwia pracę w ograniczonych przestrzeniach. Ponadto montowanie w nim osprzętu jest bardzo proste i dokonuje się przez wsunięcie go w gniazdo. Demontaż jest równie prostą operacją odwrotną.


Kolejnym uchwytem umożliwiającym pracę w trudno dostępnych miejscach jest wymienny uchwyt kątowy. Wyposażony jest on w prostą przekładnię kątową i klasyczny szybkomocujący uchwyt wiertarski o zakresie mocowania 13 mm. Jego krótką głowicę (długość – 98 mm) można ustawiać w 16 pozycjach kątowych. Pozwala to optymalnie dostosować pozycję tego uchwytu do wykonywanej operacji, jak też ułatwia pracę w ograniczonych przestrzeniach. Uchwyt kątowy pozwala na wiercenie lub wkręcaniu w odległości 24 mm od krawędzi.

 

Trzeci uchwytem, który umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach, a dokładniej mówiąc w odległości 11 mm od krawędzi czy narożników, jest uchwyt mimośrodowy. Jego nazwa pochodzi od zastosowanej w nim przekładni mimośrodowej. Wyposażono go w gniazdowy uchwyt 6-kątny 1/4” z blokadą, który służy do mocowania bitów i wierteł z chwytem 1/4”. Uchwyt mimośrodowy można tak jak kątowy ustawiać w 16 pozycjach kątowych.

 

Ostatnim z uchwytów systemu FlexiClick jest uchwyt SDS-plus, który służy do wiercenia udarowego za pomocą wierteł czy koronek SDS-plus w twardych materiałach budowlanych, np. w betonie. Przekształca on więc nowe GSRy w młotki udarowe. Ma on solidną metalową obudowę, która mieści w sobie młotkowy mechanizm udarowy. Pokryta jest ona plastikową izolacją termiczną. Uchwyt ten zaopatrzony jest on w dodatkową rękojeść i narzędziowy uchwyt SDS-plus służący do mocowania udarowego osprzętu do wiercenia. Za pomocą tego uchwytu wiertarko-wkrętarki GSR generują udary o energii 1 J i można nimi wiercić otwory w betonie o średnicy do 10 mm. Za pomocą tego uchwytu GSRami pracuje się na II biegu: obroty – 0-1600 min-1(GSR 14,4 V-EC FC2) i 0-1700 min-1 (GSR 18 V-EC FC2); udary: 0-4500 min-1(GSR 14,4 V-EC FC2) i 0-4800 min-1 (GSR 18 V-EC FC2).

Konstrukcja i parametry wiertarko-wkrętarek akumulatorowych Bosch GSR

14,4/18 V-EC FC2
Zastosowano w nich nowoczesny silnik bezszczotkowy EC, sterowany elektronicznie (mikrofalownik), i 2-biegowe przekładnie planetarne. Charakteryzują się one wysoką trwałością i bez problemu przenoszą duże momenty obrotowe. Warto tu wspomnieć, że trwałość omawianych urządzeń podnosi wentylator umieszczony między przekładną a silnikiem, co pozwala mu efektywnie chłodzić te dwa podzespoły. Prędkość obrotową w omawianych wiertarko-wkrętarkach zmienia się płynnie za pomocą włącznika spustowego, a moment dokręcania regulowany jest za pomocą pierścienia służącego do wyboru odpowiedniego ustawienia sprzęgła (18 pozycji + wiercenie). W konstrukcji urządzeń zastosowano także hamulec elektryczny, który zatrzymuje obracające się wrzeciono natychmiast po wyłączeniu maszyn. Dzięki temu możemy precyzyjnie mocować wkręty na zadaną głębokość. Prezentowane maszyny bez problemu poradzą sobie z montażem w drewnie wkrętów o średnicy 10 mm, wierceniem otworów w drewnie o średnicy 35-38 mm, a w stali i cegle 13 mm. To zasługa świetnie dobranych parametrów pracy – prędkości (do 1600/1700 obr./min) i momentów obrotowych (50/31 Nm – model 18 V).

 

Wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 14,4/18 V-EC FC2 Professional mogą współpracować z akumulatorami 14,4- i 18-woltowymi o pojemności od 1,5 do 4,0 Ah (w 18 V do 5,0 Ah). Dostępne są także wersje bez akumulatorów. Baterie 2.0, 3.0, 4.0 i 5.0 Ah mają obudowę COOLPACK, efektywnie obniżającą temperaturę ogniw i poprawiającą parametry prądowe baterii (wydajność), a także wydłużającą ich żywotność. Litowo-jonowe akumulatory współpracują z systemem ECP (Electronic Cell Protection), a więc mają kompleksową ochronę ogniw przed nadmiernym przeciążeniem w czasie pracy, zbytnim rozładowaniem i przeładowaniem w czasie napełniania ich energią. W wiertarko-wkrętarkach zastosowano też system EMP (Electronic Motor Protection), który chroni silnik przed przeciążeniem w ekstremalnych sytuacjach. Konstruktorzy Boscha nie zapomnieli o ergonomii. Wiertarko-wkrętarki mają bardzo krótkie korpusy, niską masę i są świetnie wyważone. Wszystkie elementy chwytne pokryte są antypoślizgowym materiałem soft-grip, którego rolą jest także pochłanianie drgań.

Reasumując, wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 14,4/18 V-EC FC2 Professional z systemem wymiennych uchwytów FlexiClick dla tego typu maszyn wyznaczają najwyższy poziom użyteczności na rynku. Naszym zdaniem, powodem tego jest udarowy uchwyt SDS-plus. Jest to unikalne rozwiązane nie spotykane u konkurencji. Uchwyty kątowy i mimośrodowy, chociaż rzadko spotykane na rynku, mają też w swojej ofercie konkurencyjni producenci. Niewątpliwą zaletą tych boschowskich uchwytów jest możliwość ich ustawiania w 16 pozycjach kątowych, co znacznie ułatwia pracę. Omawiane maszyny doskonale sprawdzą się w pracach montażowych czy instalacyjnych, a ich walory szczególnie docenią montażyści mebli i fachowcy zajmujący się wykańczaniem wnętrz.  Zachęcamy do porównania omówionych wiertarko-wkrętarek z podobnymi urządzeniami dostępnymi na rynku, korzystając z portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

 

Dane techniczne Bosch GSR 14,4/18 V-EC FC2 Professional z uchwytami FlexiClick

Model

GSR 14,4 V-EC FC2

GSR 18 V-EC FC2

Napięcie/pojemność/typ baterii

14,4/4,0/Li-Ion

18/4,0/Li-Ion

Bezszczotkowy silnik EC

+

Obroty bez obciążenia (min-1)

0-500/1600

0-500/1700

Maks. moment obrotowy (miękki/twardy, Nm)

28/46

31/50

Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali (mm)

35/13

38/13

Długość wkrętarki z uchwytem bitowym 1/4” HEX (mm)

147

Masa wkrętarki z uchwytem bitowym 1/4” HEX i baterią 2,0/4.0 Ah (kg)

1,4/1,6

1,5/1,7

Maks. średnica mocowania w uchwycie wiertarskim (mm)

13

Masa wkrętarki z uchwytem wiertarskim i baterią 2,0/4.0 Ah (kg)

1,8/2

1,7/1,9

Udarowy wiertarski w wymiennym uchwycie SDS-Plus

SDS-Plus

Maks. energia udaru (J)

1,0

Maks. średnica wiercenia w betonie z użyciem uchwytu SDS-plus (mm)

10

Prędkość nominalna/częstotliwość udaru (min-1)

0-1600/0-4500

0-1700/0-4800

Długość wkrętarki z uchwytem SDS-plus (mm)

270

Masa wkrętarki z uchwytem SDS-plus i baterią 2,0/4.0 Ah (kg)

2,3/2,6

2,4/2,7

Długość uchwytu kątowego (mm)

98

Odległość od narożnika uchwytu kątowego (mm)

24

Liczba pozycji kątowych uchwytu kątowego/mimośrodowego

16/16

Odległość od narożnika uchwytu mimośrodowego (mm)

11

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments