WIERTARKO-WKRĘTARKI BEZUDAROWE (CZĘŚĆ III B). CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA
Ważnym parametrem wiertarko-wkrętarek jest moment obrotowy w niutonometrach (Nm).
Wyraża on energię użyteczną maszyny jako moment siły. Wysoki moment obrotowy jest konieczny do efektywnego wkręcania/wykręcania i wiercenia otworów o dużej średnicy. Np. wiertarko-wkrętarki 18 V mają maksymalne momenty obrotowe wynoszące do 136 Nm. Wartość prędkości obrotowej wiertarko-wkrętarek podawana jest na biegu luzem i wynosi maksymalnie do 3800 min-1. Wiertarko-wkrętarki więc, zgodnie z podstawową zasadą dobierania prędkości obrotowej do średnicy wiertła i obrabianego materiału, doskonale nadają się zarówno do wiercenia małych, jak i dużych otworów. Korzystny dla tego typu operacji jest także dość duży zakres oferowanego momentu obrotowego.
Jak już wspominaliśmy, mają one regulację tego momentu. Jest ona stopniowa. Liczba ustawień (stopni) momentu obrotowego wiertarko-wkrętarek informuje nas o możliwości dokładnego dobierania jego wartości. Zatem im większa ta liczba, tym dokładniej w stosunku do wymagań można ustawić moment obrotowy. Regulację tę wykorzystuje się tylko przy wkręcaniu/wykręcaniu.
Istotne dla użytkowników tych maszyn jest podanie ich zakresów wiercenia w różnych materiałach, bo to najbardziej obrazowo wyraża możliwości tych maszyn. Do tego celu służą parametry maksymalnej średnicy wierconych otworów w stali (do 16 mm) i drewnie (do 75 mm). Obrazują one bardzo dobrze możliwości pracy tych maszyn. Jednakże nie informują o ich wydajności i szybkości działania.
Ciężar urządzeń jest również ważny, bowiem jest jednym z czynników określających ergonomiczność urządzenia. Duży udział w masie wiertarko-wkrętarek ma waga ich akumulatorów. Urządzenia z bardziej efektywnymi energetycznie bateriami Li-Ion są lżejsze, stąd i poręczniejsze w pracy. Wiertarko-wkrętarki wraz z akumulatorem ważą od 0,9 do 3,2 kg.