WIERTARKO-WKRĘTARKI BEZUDAROWE (CZĘŚĆ III A). CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA

Główne parametry techniczne wiertarko-wkrętarek bezudarowych to: napięcie zasilania (V), pojemność akumulatora (Ah), moment obrotowy (Nm), prędkość obrotowa biegu jałowego (min-1), maksymalna średnica wiercenia w stali (mm), maksymalna średnica wiercenia w drewnie (mm), liczba ustawień momentu obrotowego, ciężar urządzenia (kg).

 

Przyjęło się, że siłę wiertarko-wkrętarek akumulatorowych wyraża się wielkością napięcia prądu stałego ich akumulatora. Oznacza to, że im większe napięcie, tym silniejsza jest maszyna. Jednakże jest to półprawda, gdyż zgodnie z prawami fizyki moc wyrażona w watach zależy zarówno od napięcia, jak i natężenia. Jest ona bowiem iloczynem obu wielkości fizycznych. I tak maszyny wyposażone w wysokoprądowe akumulatory litowo-jonowe 18 V o

dużej pojemności (od 5.0 Ah) mają większą moc niż wiertarko-wkrętarki 36 V ze standardowymi bateriami Li-Ion.
Wartość napięcia informuje także o parametrach zasilania tych maszyn. Obecnie dostępne wiertarko-wkrętarki mają napięcie zasilania od 10,8 do 36 V (urządzenia o niższym zasilaniu zaliczamy do miniwkrętarek albo wkrętaków akumulatorowych).

Hitachi_DS10DAL-2

Ponieważ wielkość prądu akumulatora zależy od jego temperatury pracy, jest jasne, że podawane parametry są ściśle skorelowane odpowiednimi warunkami temperaturowymi. Są one podawane dla temperatury pokojowej (ok. 20°C). Uwaga ta również dotyczy wartości pojemności baterii NiCd, NiMH i Li-Ion, która w wyniku ich schłodzenia ulegnie zmniejszeniu. Zatem będzie mniejsza niż podana przez producenta narzędzia w katalogu. Obecnie w wiertarko-wkrętarkach stosuje się akumulatory NiCd, NiMH i Li-Ion, przy czym akumulatory litowo-jonowe mają najwyższą pojemność, obecnie maksymalnie do 9.0 Ah. Informujemy, że wkrótce na rynku pojawią się baterie 10.0 Ah. Należy tu jednak zaznaczyć, że przepisy związane z bezpieczeństwem transportu i użytkowania baterii o zmagazynowanej energii powyżej 100 Wh mogą być przez pewien czas barierą tego rozwoju.

pins, TŻ

Metabo_SB18LT-3

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments